Pereiti į pagrindinį turinį

Lie­tu­va pa­de­da Uk­rai­nai aug­ti

2016-11-29 16:00

Lie­tu­vos vys­to­mo­jo bend­ra­dar­bia­vi­mo pro­jek­tuo­se Uk­rai­na uži­ma svar­bią vie­tą. Šio­je vals­ty­bė­je de­šim­tys įgy­ven­din­tų įvai­rių sfe­rų pro­jek­tų pa­kei­tė uk­rai­nie­čių gy­ve­ni­mus ir su­stip­ri­no jau is­to­ri­jos vin­giuo­se už­si­mez­gu­sią vals­ty­bių drau­gys­tę.

Lie­tu­va pa­de­da Uk­rai­nai aug­ti
Lie­tu­va pa­de­da Uk­rai­nai aug­ti / A. Ufarto/ BFL nuotr.

Svar­bus in­dė­lis

At­siž­velg­da­ma į po­rei­kį, Lie­tu­va sėk­min­gai tę­sia ge­ro­sios pa­tir­ties per­da­vi­mą par­tne­riams iš Uk­rai­nos. 2016 m. glau­džiai bend­ra­dar­biau­ja siek­da­ma stip­rin­ti Uk­rai­nos vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jų ir spe­cia­lis­tų ge­bė­ji­mus, per­duo­ti su­kaup­tą pa­tir­tį bran­duo­li­nio sau­gu­mo sri­ty­je bei įgy­ven­di­nant AA/DFCTA (Aso­cia­ci­jos ir lais­vo­sios pre­ky­bos su­si­ta­ri­mus su ES) ir su tuo su­si­ju­sias re­for­mas, ypač mui­ti­nės veik­los, svei­ka­tos ap­sau­gos, švie­ti­mo, re­gist­rų, stan­dar­ti­za­ci­jos, tei­sin­gu­mo, že­mės ūkio, ener­ge­ti­kos sri­ty­se.

Šiuo me­tu Uk­rai­no­je įgy­ven­di­na­ma try­li­ka dvi­ša­lių pro­jek­tų, taip pat pa­ra­ma Uk­rai­nai tei­kia­ma ir per sep­ty­nis re­gio­ni­nius pro­jek­tus ins­ti­tu­ci­nių ge­bė­ji­mų stip­ri­ni­mo bran­duo­li­nio sau­gu­mo, kul­tū­ros pa­vel­do puo­se­lė­ji­mo ir pa­ra­mos jau­nie­siems ly­de­riams sri­ty­se.

Už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jos (URM) vys­to­mo­jo bend­ra­dar­bia­vi­mo ir pa­ra­mos de­mok­ra­ti­jai pro­gra­mos lė­šo­mis 2016 m. ša­ly­se par­tne­rė­se įgy­ven­di­na­mas 81 pro­jek­tas už dau­giau nei 1,2 mln. eu­rų, iš jų 72 pro­jek­tai už maž­daug 1,1 mln. eurų – ES Ry­tų par­tne­rys­tės ša­ly­se.

Pla­nuo­jant vys­to­mo­jo bend­ra­dar­bia­vi­mo veik­las, at­ren­kant pro­jek­tus ar tei­kiant ki­to­kio po­bū­džio pa­ra­mą vi­sa­da at­si­žvel­gia­ma į ša­lies par­tne­rės po­rei­kius bei Lie­tu­vos ir vals­ty­bės par­tne­rės stra­te­gi­nius su­si­ta­ri­mus dvi­ša­lio ir dau­gia­ša­lio bend­ra­dar­bia­vi­mo sri­ty­je. Va­di­na­si, pro­jek­tų Uk­rai­no­je me­tu vi­so­mis prie­mo­nė­mis sie­kia­ma, kad Lie­tu­vos tei­kia­ma pa­ra­ma pa­siek­tų tiks­lą.

Šiuo me­tu Uk­rai­no­je di­de­lis dė­me­sys ski­ria­mas pi­lie­ti­nei vi­suo­me­nei ir re­gio­ni­nei ži­niask­lai­dai stip­rin­ti, pa­ra­ma tei­kia­ma pri­vers­ti­nai per­kel­tiems ar gy­ve­na­mo­sios vie­tos ne­te­ku­siems as­me­nims bei ki­tiems nuo Ru­si­jos ka­ri­nės ag­re­si­jos Ry­tų Uk­rai­no­je nu­ken­tė­ju­siems gy­ven­to­jams.

Iš ka­ro mės­ma­lės

Vie­nas sėk­min­giau­sių svei­ka­tos ap­sau­gos sri­ties pro­jek­tų Uk­rai­noje – tai psi­cho­so­cia­li­nės rea­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­goms įdieg­ti skir­tas pro­jek­tas. Pa­sak Vil­niaus mies­to psi­chi­kos svei­ka­tos cent­ro di­rek­to­riaus ir gy­dy­to­jo psi­chiat­ro Mar­ty­no Mar­cin­ke­vi­čiaus, psi­cho­so­cia­li­nės rea­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gų įdie­gi­mas Ry­tų Uk­rai­nos re­gio­nuo­se, Dniep­ro­pet­rovs­ko ir Pol­ta­vos ap­skri­ty­se, ku­rios smar­kiai nu­ken­tė­jo nuo ka­ro, yra bū­ti­nas ir at­sklei­dęs dau­gy­bę su­kre­čian­čių so­vie­ti­nio pa­li­ki­mo de­ta­lių.

„Šis pro­jek­tas svar­bus, nes vi­sa Uk­rai­nos psi­chi­kos svei­ka­tos sis­te­ma yra ab­so­liu­čiai ne­pa­si­kei­tu­si nuo so­vie­ti­nių lai­kų nei pa­slau­gų, nei gy­dy­mo me­to­dų pra­sme, o ir pa­čios įstai­gos yra la­bai ap­leis­tos. Kaip ir so­vie­ti­niais lai­kais iki pro­jek­to pra­džios uk­rai­nie­čiai dir­bo tik su sun­kiais lė­ti­niais psi­chi­kos li­go­niais, pa­vyz­džiui, ser­gan­čiais ši­zof­re­ni­ja, di­men­si­ja, psi­cho­zė­mis, taip pat al­ko­ho­li­kais“, – niū­rią rea­ly­bę pie­šia M. Mar­cin­ke­vi­čius.

„Kai pra­si­dė­jo ka­ro veiks­mai, ar­ba, kaip jie pa­tys va­di­na, an­ti­te­ro­ris­ti­nės ope­ra­ci­jos, plūs­te­lė­jo žmo­nės, ku­rie nu­ken­tė­jo nuo ka­ro. Pir­miau­sia ka­rei­viai, ku­rie da­ly­va­vo ka­ri­niuo­se veiks­muo­se, ku­rie ma­tė ka­ro bai­sy­bes ir bu­vo ap­šau­do­mi iš vi­sų pu­sių. Tie žmo­nės pa­puo­lė į bai­sią ka­ro mės­ma­lę ir iš ten grį­žo su di­de­lė­mis trau­mo­mis, psi­cho­lo­giš­kai su­ža­loti“, – sa­ko spe­cia­lis­tas ir pri­du­ria, kad į šį ka­rą bu­vo paim­ti ci­vi­liai žmo­nės, ku­rie ne­tu­rė­jo jo­kio ka­ri­nio pa­si­ren­gi­mo.

Ki­tos gru­pės, ku­rioms la­bai rei­kė­jo pa­gal­bos, – tai žmo­nės, ku­rie ne­te­ko ar­ti­mų­jų, ir pa­bė­gė­liai, ku­rie ne­te­ko sa­vo na­mų, įpras­to gy­ve­ni­mo ir su­si­du­ria su di­džiu­lė­mis psi­cho­lo­gi­nė­mis ir psi­chiat­ri­nė­mis pro­ble­mo­mis. „Kai plūs­te­lė­jo žmo­nės su to­kio­mis pro­ble­mo­mis, se­no­ji Uk­rai­nos psi­chi­kos svei­ka­tos sis­te­ma ab­so­liu­čiai ne­ži­no­jo, ką su jais da­ry­ti. Šia pra­sme mū­sų pa­gal­ba jiems ne­pap­ras­tai rei­ka­lin­ga“, – ti­ki­na M. Mar­cin­ke­vi­čius.

Spe­cia­lis­tas ti­ki­na, kad Uk­rai­nai Lie­tu­vos pa­gal­ba la­bai ak­tua­li, nes „mes, ki­taip nei Va­ka­rų ša­lys, pa­tys star­ta­vo­me iš tos pa­čios sis­te­mos ir ga­li­me la­bai aiš­kiai pa­pa­sa­ko­ti, kaip nuė­jo­me vi­są ke­lią. Va­ka­rie­čiai ga­li at­va­žiuo­ti, bet ne­ga­li pa­pa­sa­ko­ti, kaip tai pa­da­ry­ti Uk­rai­no­je, nes jie ėjo vi­sai ki­tu ke­liu“.

Šio ir ki­tų pro­jek­tų Uk­rai­no­je įgy­ven­di­ni­mo sėk­mei di­de­lę reikš­mę tu­ri ir kal­bos mokėji­mas bei kul­tū­ri­nis bend­ru­mas, ku­rio Lie­tu­vai ir Uk­rai­nai iš­ties ne­trūks­ta.

Ne Af­ri­kos vi­du­ry?

Pro­jek­tas ver­ti­na­mas kaip iš­ties sėk­min­gas, ta­čiau jo me­tu ne­trū­ko su­kre­čian­čios pa­tir­ties. M.Mar­cin­ke­vi­čius pri­si­me­na niū­rią psi­chiat­ri­jos li­go­ni­nę Dniep­ro­pet­rovs­ke, ku­rio­je tal­pi­na­ma net 1 600 li­go­nių. Jis pa­sa­ko­ja, kad to­kių Eu­ro­po­je jau faktiš­kai nė­ra, o Lie­tu­vo­je di­džiau­sia to­kia li­go­ni­nė yra 500 vie­tų.

„Ta li­go­ni­nė tu­ri 800 ha pa­gal­bi­nį ūkį. Tuo­se ūkiuo­se ver­giš­ko dar­bo prin­ci­pais iš­nau­do­ja­mi pa­cien­tai – juk jie ne­gau­na jo­kio at­ly­gio. Aiš­ku, ūkiuo­se yra pa­grin­di­niai dar­buo­to­jai, ku­rie tuo už­sii­ma, bet, pa­vyz­džiui, der­liaus nuim­ti pa­si­tel­kia­mi ir pa­cien­tai. Čia iš­ky­la ki­tas klau­si­mas: jei pa­cien­tas ga­li dirb­ti ūkio dar­bus, ar tik­rai jo vie­ta yra li­go­ni­nė­je?“ – svars­to gy­dy­to­jas psi­chiat­ras.

„Bai­sų įspū­dį pa­li­ko ir vai­kų sky­rius, ten net nė­ra du­rų – tie­siog ert­mės sie­no­se. Kai pa­sa­kė­me, kad ne­sa­me to ma­tę, jie mums paaiš­ki­no, kad taip yra dėl to, jog pa­to­giau vai­kus ste­bė­ti. O vai­kai ten dar bū­na ir pri­ri­ša­mi... Sup­ran­ta­ma, kad tai sis­te­mos pa­li­ki­mas, bet sun­ku įsi­vaiz­duo­ti, kad to­kie da­ly­kai dar eg­zis­tuo­ja ša­ly­je, ku­ri ne vi­du­ry Af­ri­kos, o pri­klau­so Eu­ro­pai, ir dar vie­no di­džiau­sių ša­lies mies­tų li­go­ni­nė­je. O kas vyks­ta ki­tur?“ – klau­sia M. Mar­cin­ke­vi­čius.

Jis tei­gia, kad šis jau il­giau nei me­tus trun­kan­tis pro­jek­tas pa­ska­ti­no žvelg­ti į atei­tį ir gal­vo­ti apie dar­bą su dar la­biau nuo ka­ro nu­ken­tė­ju­sio­mis sri­ti­mis – Lu­hans­ku ir Do­nec­ku.

Sun­ku pri­si­tai­ky­ti

Ka­ras Uk­rai­no­je pa­vei­kė ne tik tuos, ku­rie bu­vo tie­sio­giai į jį įtrauk­ti, bet ir tuos, ku­riems dėl ka­ro veiks­mų te­ko pa­lik­ti ar ne­tek­ti sa­vo na­mų ir įpras­to gy­ve­ni­mo. Uk­rai­nos žmo­gaus tei­sių fon­do val­dy­bos pir­mi­nin­kas Jev­ge­ni­jus Fo­mi­nas pa­sa­ko­jo apie Uk­rai­nos vi­du­je per­kel­tų as­me­nų in­teg­ra­ci­jos ir įga­li­ni­mo pro­gra­mą „Nau­ja pra­džia“, prie ku­rios daug pri­si­dė­jo ir Lie­tu­va. Jis at­vi­ra­vo, kad pri­vers­ti­nai per­kel­ti as­me­nys su­si­du­ria su įvai­riau­sio­mis pro­ble­mo­mis: jiems sun­ku in­teg­ruo­tis, pri­si­tai­ky­ti prie nau­jo gy­ve­ni­mo ypa­tu­mų ir dar­bo rin­kos.

„Pro­jek­tui daug su­tei­kė Lie­tu­vos pa­tir­tis ir bend­ras dar­bas su jū­sų ša­lies spe­cia­lis­tais. Džiau­gia­mės, kad pri­si­dė­jo ir Lie­tu­vos am­ba­sa­do­rius Uk­rai­no­je Ma­rius Ja­nu­ko­nis. Prog­ra­mos veiks­mais stra­te­giš­kai sie­kė­me stip­rin­ti vi­du­je per­kel­tų as­me­nų in­teg­ra­ci­ją dar­bo ir vers­lo rin­ko­se, di­di­nant vers­lu­mo ge­bė­ji­mus ir įtrau­kiant vie­tos NVO tri­juo­se re­gio­nuo­se – Lvo­ve, Za­po­ro­žė­je ir Vi­ny­cio­je. Mū­sų tiks­las – įveik­ti ne­pa­si­ti­kė­ji­mą žmo­nė­mis, su­švel­nin­ti nei­gia­mą po­žiū­rį ir vėl už­megz­ti nau­jus vers­lo ry­šius tarp Ry­tų ir Va­ka­rų su­bjek­tų bei vers­lo par­tne­rių“, – tei­gia J. Fo­mi­nas.

Pro­jek­tas svar­bus Uk­rai­nos vers­lo plėt­rai, ka­dan­gi ini­cia­ty­vos su­jun­gia vie­tos val­džios ins­ti­tu­ci­jų bend­ra­dar­bia­vi­mą, ES vers­lo gru­pių ir rin­kų įtrauk­tį bei ži­niask­lai­dos ir NVO sek­to­rius, o šiuo pro­jek­tu ypač ska­ti­na­mos mo­te­rys ir vers­lą pra­dė­ti no­rin­tys as­me­nys.

Prog­ra­mos me­tu or­ga­ni­zuo­ti mo­ky­mai pa­di­di­no ša­lies vi­du­je per­kel­tų as­me­nų pro­fe­si­nį pa­jė­gu­mą ir pa­ge­ri­no vers­lo plėt­ros pro­gra­mas, o pro­jek­to lek­to­riai ir to­liau vei­kia taip pat ir ne­for­ma­lio­jo švie­ti­mo ly­giu.

Ma­žas tęs­ti­nu­mas

Lie­tu­va Uk­rai­nai pa­de­da ne tik ge­rin­ti žmo­nių gy­ve­ni­mo ko­ky­bę po ka­ro su­si­klos­čiu­sio­mis ap­lin­ky­bė­mis, bet ir priar­tė­ti prie ES stan­dar­tų, stip­ri­nant ad­mi­nist­ra­ci­nius ir ins­ti­tu­ci­nius ša­lies ge­bė­ji­mus. VšĮ „Eu­ro­pos so­cia­li­niai, tei­si­niai ir eko­no­mi­niai pro­jek­tai“ (ES­TEP) sie­kia per­duo­ti lie­tu­vių pa­tir­tį, kad uk­rai­nie­čiai ga­lė­tų sėk­min­gai įgy­ven­din­ti ES ir Uk­rai­nos Aso­cia­ci­jos su­tar­tį bei bū­ti­nas eko­no­mi­kos re­for­mas.

Pro­jek­to „Ad­mi­nist­ra­ci­nių ir ins­ti­tu­ci­nių ge­bė­ji­mų stip­ri­ni­mas, pa­de­dant Gru­zi­jai, Mol­do­vai ir Uk­rai­nai įgy­ven­din­ti su ES Aso­cia­ci­jos su­tar­ti­mis su­si­ju­sias re­for­mas“ me­tu Uk­rai­nai per­duo­ta ge­ro­ji Lie­tu­vos pa­tir­tis pa­de­da kel­ti ša­lies vyk­do­mo­sios val­džios ins­ti­tu­ci­jų at­sto­vų kom­pe­ten­ci­ją ES rei­ka­lų koor­di­na­vi­mo sri­ty­je, o il­ga­lai­kis eks­per­tas iš Lie­tu­vos, ES­TEP val­dy­bos na­rys Da­rius Že­ruo­lis, tei­kia nuo­la­ti­nes kon­sul­ta­ci­jas ir tech­ni­nę pa­gal­bą. Tei­kia­ma ir ki­tų trum­pa­lai­kių Lie­tu­vos eks­per­tų pa­gal­ba, taip pat ren­gia­mi mo­ky­mai – šią sa­vai­tę pen­kio­li­kos žmo­nių de­le­ga­ci­ja iš Uk­rai­nos at­vy­ko ži­nių sem­tis į Vil­nių.

„Tai tęs­ti­nis, jau tre­čias URM pro­jek­tas, o Uk­rai­na iš tri­jų pro­jek­te da­ly­vau­jan­čių vals­ty­bių dėl ES Aso­cia­ci­jos pro­ce­so ju­dė­ji­mo į prie­kį tei­kia dau­giau­sia vil­čių. Ta­čiau di­džiau­sia Uk­rai­nos pro­ble­ma šio pro­jek­to kon­teks­te yra jos vy­riau­sy­bės ne­sta­bi­lu­mas ir ma­žas tęs­ti­nu­mas. Ba­lan­džio mė­ne­sį bu­vo su­for­muo­ta nau­ja vy­riau­sy­bė, o kar­tu ir vy­riau­sy­bės Eu­ro­pos in­teg­ra­ci­jos biu­ras, su ku­riuo mes nuo­sek­liai dir­bo­me jau tre­čius me­tus. Taip pa­si­kei­tė šio biu­ro dar­buo­to­jų su­dė­tis, ir mes ne­te­ko­me ne­ma­žai sėk­min­gai bend­ra­dar­bia­vu­sių ko­le­gų. Gai­la, nes ke­le­rių me­tų dar­bas da­bar iš es­mės pra­de­da­mas iš nau­jo“, – apie pro­jek­to me­tu už­klu­pu­sius sun­ku­mus pa­sa­ko­ja D.Že­ruo­lis ir pri­du­ria, kad tai yra po­li­ti­nės kul­tū­ros, ku­ri ne­ga­li pa­si­keis­ti grei­tai, Uk­rai­no­je pa­da­ri­nys.

„Uk­rai­no­je pro­ble­mų yra ir dėl vals­ty­bės tar­ny­bos silp­nu­mo, ne­di­de­lių at­ly­gi­ni­mų, o to­kios tar­ny­bos kaip pas mus, ap­sau­go­tos nuo po­li­ti­nių skers­vė­jų, iš­vis nė­ra“, – at­vi­rau­ja eks­per­tas, ku­ris ti­ki, kad vie­nas svar­biau­sių pa­sie­ki­mų šio­je ša­ly­je yra tai, jog Uk­rai­na ti­ki ir pa­si­ti­ki Lie­tu­va.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų