Už tokį sprendimą balsavo 105 tarybos nariai, prieš buvo septyni socialdemokratai, įskaitant garbės pirmininką Vytenį Povilą Andriukaitį, dar 17 partiečių susilaikė.
Anksčiau šeštadienį koalicijos sutarčiai pritarė ir mažosios būsimos koalicijos partnerės.
Konsultacijos dėl daugumos sudarymo vyko ir su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, tačiau ir demokratų lyderis Saulius Skvernelis, ir „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis tvirtino koalicijoje su šia Ramūno Karbauskio vadovaujama politine jėga nedirbsiantys.
Koalicijos sutartyje numatyta, kad partijos formuos Gintauto Palucko vadovaujamą Vyriausybę, o Seimo pirmininku taps demokratų lyderis Saulius Skvernelis.
Sutarties priede fiksuojama, jog „Nemuno aušrai“ teks vadovavimas trimis, demokratams – dviem ministerijoms, LSDP – devynioms.
„Aušriečiai“ vadovaus Žemės ūkio, Aplinkos ir Teisingumo ministerijoms, o demokratai – Ekonomikos ir inovacijų bei Energetikos ministerijoms. Socialdemokratai turės finansų, krašto apsaugos, kultūros, socialinės apsaugos ir darbo, susisiekimo, sveikatos apsaugos, švietimo, mokslo ir sporto, užsienio reikalų ir vidaus reikalų ministrų portfelius.
LSDP priklausys pirmojo Seimo vicepirmininko ir dar dvi vicepirmininkų pareigybės. Dar du Seimo pirmininko pavaduotojai bus „Nemuno aušros“ atstovai.
Koalicijos sutartyje taip pat žadama kurti Kelių fondą, įvesti pridėtinės vertės mokesčio lengvatą vaisiams ir daržovėms, pertvarkyti antrąją pensijų pakopą, aktyviau kovoti su ksenofobija, leisti grįžti pas visuomeninį elektros tiekėją, stabdyti švietimo reformas.
„Koalicinio susitarimo formatu aš esu patenkintas, nepaisant to, kad, kaip ir minėjau, buvo sulaužyta labai nemažai iečių. Titaniškų mūsų pirmininkės pastangų dėka buvo sutramdytos įvairios emocijos ir įvairios reakcijos“, – LSDP tarybos posėdyje sakė G. Paluckas.
LSDP, „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušros“ koalicija kitos kadencijos parlamente turėtų mažiausiai 86 mandatus iš 141.
Naujos kadencijos Seimas prisieks kitą ketvirtadienį.
Socialdemokratų sprendimas į koaliciją pakviesti „Nemuno aušrą“ sulaukė kritikos užsienyje.
JAV Senato Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benas Cardinas (Benas Kardinas) pareiškė, kad „socialdemokratų sprendimas sudaryti koaliciją su partija „Nemuno aušra“ – partija, kurios lyderis buvo apkaltintas smurto ir neapykantos prieš žydus kurstymu – kenkia pagrindinėms vertybėms, kurios vienija mūsų tautas“.
Anot jo, tuo metu, kai „pasaulyje kyla antisemitizmo banga, suteikti platformą antisemitinei retorikai ir neapykantos veiksmams yra ne tik bendrų demokratinių idealų išdavystė, bet ir fizinė grėsmė žydų ir mažumų bendruomenių saugumui“.
Vokietijos Bundestago Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, socialdemokratas Michaelis Rothas tvirtino, kad Lietuvos socialdemokratų koalicija su „Nemuno aušra“ yra nesuderinama su kairiosiomis vertybėmis.
Teismas šiuo metu nagrinėja baudžiamąją bylą, kurioje „aušriečių“ lyderis R. Žemaitaitis kaltinamas viešu tyčiojimusi, žmonių grupės niekinimu ir neapykantos skatinimu prieš žydų tautybės žmones.
Konstitucinis Teismas dėl viešų pasisakymų apie žydus ir Izraelį R. Žemaitaitį yra pripažinęs sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją. Po šio sprendimo R. Žemaitaitis atsisakė Seimo nario mandato, kad neįvyktų apkaltos procesas ir jis vėliau galėtų kandidatuoti į prezidentus ir į Seimo narius.
Politikas kaltinimus antisemitizmu atmeta ir sako savo įrašuose socialiniuose tinkluose kritikavęs Izraelį, o ne reiškęs neapykantą žydų tautai.
(be temos)
(be temos)