Pereiti į pagrindinį turinį

Minskui siekiant santykių normalizavimo, URM pabrėžia tam būtinas sąlygas

Užsienio reikalų ministerija (URM) teigia negavusi Baltarusijos siūlymų atkurti santykius su Lietuva bei pažymi, jog tai bus įmanoma tik tada, kai Minskas įgyvendins demokratines reformas, paleis politinius kalinius, o represijas vykdantys asmenys bus patraukti atsakomybėn.

Minskui siekiant santykių normalizavimo, URM pabrėžia tam būtinas sąlygas
Minskui siekiant santykių normalizavimo, URM pabrėžia tam būtinas sąlygas / R. Riabovo / BNS nuotr.

„Lietuvos užsienio reikalų ministerija diplomatiniais kanalais nėra gavusi Baltarusijos pusės siūlymų, apie kuriuos kalbama paskelbtame Baltarusijos užsienio reikalų ministro straipsnyje“, – BNS šią savaitę nurodė ministerija.

Taip URM komentavo šią savaitę naujienų portale „SB.by“, kuris priklauso A. Lukašenkos administracijos įkurtai grupei „Leidybos namai „Baltarusija šiandien“, paskelbtą Baltarusijos užsienio reikalų ministro Maksimo Ryženkovo komentarą.

Jame teigiama, jog Minskas ne kartą reiškė pasirengimą pradėti konsultacijas su Vilniumi dėl santykių normalizavimo, taip pat pabrėžiama galimybė „dirbti su parlamentarais, bet kokiomis įgaliojimus turinčiomis Lietuvos delegacijomis“.

Sugriuvę santykiai

Tuo metu Lietuvos URM pateiktose santykių normalizavimo sąlygose įvardinamas visų politinių kalinių paleidimas, jiems ir visiems nuo režimo prievartos nukentėjusiems Baltarusijos gyventojams patirtos žalos atlyginimas, atsakingų už smurtą ir žiaurumus asmenų atsakomybėn patraukimas.

„Baltarusiją valdantis režimas tęsia represijas prieš šalies pilietinę visuomenę, laiko žiauriomis sąlygomis įkalintus daugiau nei 1300 politinių kalinių, tęsia bendrininkišką paramą Rusijai jos neteisėtoje agresijoje prieš Ukrainą, padeda jai apeidinėti Vakarų sankcijas, vykdo dezinformacines ir hibrindines atakas prieš kaimynines valstybes“, – rašoma komentare.

Anot URM, siekiant santykių normalizavimo, Minskas turi šalyje surengti laisvus ir teisingus rinkimus, prisiimti atsakomybę už vykdytas represijas, atlyginti žalą nukentėjusiems ne tik Baltarusijoje, bet ir Ukrainoje.

„(Aliaksandro) Lukašenkos režimas puikiai žino, kokiomis sąlygomis galima tikėtis atnaujinti dėl režimo kaltės sugriuvusius Lietuvos ir Baltarusijos santykius: paleisti visus politinius kalinius, atlyginti jiems ir visiems nuo režimo prievartos nukentėjusiems Baltarusijos gyventojams patirtą žalą, atsakomybėn patraukti atsakingus už smurtą ir žiaurumus – ne tik tiesioginius vykdytojus, bet ir įsakymus davusius asmenis“, – teigia ministerija.

Paradoksas yra tas, kad patys Lietuvos gyventojai, iš kurių daugelis aktyviai lankosi Baltarusijoje pagal bevizį režimą, taip pat nuoširdžiai nesupranta, kas vyksta ir kodėl to reikia Lietuvos vadovybei.

„Taip pat surengti laisvus ir teisingus rinkimus, užtikrinti režimo atsakomybę  ir atkurti teisingumą Baltarusijos žmonėms, nukentėjusiems nuo režimo prievartos, ir Ukrainos žmonėms, patyrusiems karinę agresiją ir nusikaltimus žmogiškumui, įskaitant talkininkavimą grobiant ukrainiečių vaikus, kompensuoti Lietuvos patirtus nuostolius, ginantis nuo patiriamos hibridinės agresijos“, – rašoma komentare.

„Istorija neatleis“

Tą pačią dieną, kuomet buvo paskelbtas Baltarusijos užsienio reikalų ministro komentaras, ministerijos socialinio tinklo „X“ paskyroje pasirodė į lietuvių kalbą išverstas komentaro dalies fragmentas.

„Paradoksas yra tas, kad patys Lietuvos gyventojai, iš kurių daugelis aktyviai lankosi Baltarusijoje pagal bevizį režimą, taip pat nuoširdžiai nesupranta, kas vyksta ir kodėl to reikia Lietuvos vadovybei“, – rašoma jame.

„Minske yra aiškus supratimas, kad kol dar ne vėlu, reikia pasitraukti nuo prarajos krašto ir grįžti prie konstruktyvaus bendradarbiavimo. Be to, Lietuvos pusė turi žengti šiuos žingsnius jau šiandien, nes daugelyje sričių, kaip ekonomika, logistika ir tarpžmogiškieji kontaktai, galime tiesiog priartėti prie taško, iš kurio nėra kelio atgal. To istorija mums neatleis“, – nurodo Baltarusijos ministras.

Lietuvos politikai šią savaitę BNS teigė, jog M. Ryženkovo komentaras gali būti susijęs su spalį Lietuvoje vyksiančiais rinkimais bei vadino tai provokacija.

Savo ruožtu Lietuvos URM pažymėjo, jog „Lukašenkos režimo tikslai nedvejotinai kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui“.

Toliau sieks didesnių sankcijų

URM teigė, jog Lietuva toliau sieks šio režimo tarptautinės izoliacijos ir didesnių sankcijų bei ragino tarptautinius partnerius plėsti sankcijas ir didinti politinį spaudimą.

„Kol tęsiama ši neteisėta, agresyvi, žmogaus teises ir tarptautinę teisę pažeidinėjanti režimo veikla, sankcijos šiam režimui turi būti plečiamos, o Lukašenka ir jo talkininkai turi sulaukti teisinės atsakomybės“, – nurodė ministerija.

URM teigimu, Baltarusijoje šiuo metu įkalinti daugiau nei 1,3 tūkst. politinių kalinių.

Lietuvos Seimas pastaruoju metu artėja prie kelių sutarčių su Baltarusija denonsavimo, taip pat sugriežtintas su šia šalimi siejamo verslo dalyvavimas visuose strateginiuose viešuosiuose pirkimuose.

Šalies politikai ne kartą yra raginę izoliuoti Rusijos kare prieš Ukrainą talkinančią Baltarusiją tarptautinėje erdvėje, kaltina Minsko režimą organizavus 2021 metais kilusį migrantų antplūdį į rytines Europos Sąjungos nares.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų