Pereiti į pagrindinį turinį

Patarėja: įstatymas keičia numatytą generalinio prokuroro atleidimo tvarką

2013-12-03 09:17
BNS inf.
A.Ufarto/BFL nuotr.

Seimo priimta Prokuratūros įstatymo pataisa dėl naujo pagrindo atleisti generalinį prokurorą keičia Konstitucijoje nustatytą šio pareigūno atleidimo tvarką, sako prezidentės patarėja Rasa Svetikaitė.

"Įstatymu pakeičiama Konstitucijoje nustatyta generalinio prokuroro atleidimo tvarka", - antradienį pristatydama prezidentės veto Prokuratūros įstatymo pataisai sakė patarėja.

Ji pabrėžė, kad Konstitucijoje numatyta, jog generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Seimo šį mėnesį priimtomis Prokuratūros įstatymo pataisomis numatoma, kad generalinis prokuroras gali būti atleidžiamas, jei parlamentas nepritaria Generalinės prokuratūros metinei ataskaitai. Pagal anksčiau priimtą Seimo statuto pataisą, Seimui nepritarus tokiai ataskaitai, parlamentarai gali priimti nutarimą, kuriuo būtų siūloma prezidentei tokį pareigūną atleisti iš pareigų.

Seimas antradienį nutarė, kad Prokuratūros įstatymo pataisą svarstys iš naujo. Už tai balsavo 79 parlamentarai.

"Mūsų Konstitucijoje labai aiškiai pasakyta, kad generalinis prokuroras atleidžiamas prezidento sprendimu, Seimui pritarus. Šiuo atveju bandoma tai pakeisti, ir bandoma nustatyti, kad generalinis prokuroras būtų atleidžiamas Seimo siūlymu, šiuo atveju taip būti negali, tai negali būti pagrindas. Seimo siūlymas negali būti pagrindas, tai nėra kažkokios objektyvios aplinkybės, kurios rodytų, kad generalinis prokuroras dirba blogai", - prezidentės veto motyvavo R.Svetikaitė.

"Man atrodo, kad priiminėti antikonstitucinius įstatymus nėra nieko tokio", - pabrėžė ji.

Patarėja taip pat atkreipė dėmesį, kad Seime svarstant praėjusių metų prokuratūros ataskaitą "nebuvo kalbama apie jo turinį, o kalbama visai kitus dalykus".

Anksčiau parlamentas yra nepritaręs Dariaus Valio vadovaujamos prokuratūros veiklos ataskaitai.

"Darbietis" Kęstutis Daukšys stebėjosi, kodėl Seimas negali turėti teisės pareikšti nuomonę dėl prasto generalinio prokuroro darbo.

"Seimas, pritardamas prezidentės skiriamam generaliniam prokurorui ir suformuluodamas prokuratūrai darbo gaires, turėtų turėti galimybę ir nepritarti jo darbui. Kaip ir pritarė paskyrimui, taip paskui nepritarti tolesniam jo darbui", - sakė jis.

"Drąsos kelio" frakcijos narys Valdas Vasiliauskas tvirtino, kad Seimas nesikėsina į prezidentės diskreciją, jis negali be prezidentės paskirti generalinio prokuroro, negali jo ir atleisti.

"Mes galime tik siūlyti, kaip korektiškai pasakyta įstatyme", - sakė jis ir siūlė veto atmesti, kad būtų skatinama Seimo ir prezidento partnerystė.

Prezidentė ne tik grąžino Prokuratūros įstatymą Seimui, bet ir kreipėsi į Konstitucinį Teismą prašydama išaiškinti, ar generalinio prokuroro atleidimo pagrindai ir tvarka gali būti nustatyta Seimo statute, ar atitinka Konstituciją nustatyta pareiga generaliniam prokurorui atsiskaityti už prokuratūros veiklą įstatymų leidžiamajai ir vykdomajai valdžiai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų