Tai sakoma antradienį priimtoje Seimo rezoliucijoje. Už ją vienbalsiai balsavo 134 parlamentarai.
Rezoliucija priimta po Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio nuotolinio kreipimosi į Lietuvos parlamentarus.
Dokumente Seimas siūlo „deramai įvertinus teisines aplinkybes Rusijos Federacijos vykdomus karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui kvalifikuoti kaip ukrainiečių tautos genocidą“.
Rezoliuciją pristačiusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė, jog Vakarų šalys turi veikti ryžtingiau ir nustoti „ant vienos svarstyklių pusės dėti žmonių gyvybes ir kančias, o ant kitos – laikinus mūsų kasdienybės nepatogumus“.
Mes nebebijome. Ne karo, nes jo nebijoti neprotinga. Mes nebebijome karinės Rusijos galybės, nes mitą apie jos neįveikiamumą sugriovė drąsi ukrainiečių tauta.
„Privalome kasdien, kiekvieną valandą ir minutę daryti daugiau, veikti ryžtingiau ir greičiau, nes kiekviena valanda abejonių yra naujas kulkų pliūpsnis Ukrainos miestuose, naujos bombos ant vaikų, moterų, senelių ir karių galvų“, – kalbėjo parlamento vadovė.
Ji taip pat pažymėjo, kad Vakarų šalys turi atsidėkoti Ukrainai, kuri sugriovė mitą apie Rusijos karinę galybę.
„Mes nebebijome. Ne karo, nes jo nebijoti neprotinga. Mes nebebijome karinės Rusijos galybės, nes mitą apie jos neįveikiamumą sugriovė drąsi ukrainiečių tauta. Privalome savo darbu šiai drąsiai tautai atsidėkoti už tai, ką ji davė mums ir visai Europai“, – pažymėjo V. Čmilytė-Nielsen.
Anot rezoliucijos, „civilių gyventojų žudymas, žmonių grobimas iš okupuotų Ukrainos teritorijų ir jų prievartinis gabenimas į Rusijos Federaciją, taip pat tikslingos atakos prieš civilinę infrastruktūrą ir civilizuoto pasaulio normas peržengiantis brutalus Rusijos kariuomenės elgesys pagal tarptautinę teisę yra karo nusikaltimai ir nusikaltimai žmoniškumui, už kuriuos bus pareikalauta teisinės atsakomybės“.
Pasak dokumento, atsakomybė dėl karo pradžios ir pasekmių tenka Rusijai, įskaitant reparacijų mokėjimą.
Seimas paragino Ukrainą ir tarptautinę bendruomenę nuodugniai dokumentuoti Rusijos nusikaltimus ir įsteigti tarptautinį baudžiamąjį tribunolą, kad visi kaltininkai būtų patraukti atsakomybėn.
Rezoliucija kviečiama tarptautinę bendruomenę toliau teikti įvairiapusę ginkluotę Ukrainai, taip pat reikalaujama, jog Rusija nedelsdama išvestų karines pajėgas iš okupuotų Moldovos ir Sakartvelo regionų bei Baltarusijos.
Lietuvos Seimas pabrėžė, kad ligšiolinės Rusijai paskelbtos sankcijos yra nepakankamos ir neduoda laukiamų rezultatų, todėl Europos Sąjungos ir NATO valstybės raginamos pradėti taikyti visišką naftos, anglies, branduolinio kuro ir dujų importo iš Rusijos embargą, siūloma konfiskuoti visą su Rusijos prezidento Vladimiro Putino režimu susijusių pareigūnų ar oligarchų, jų patikėtinių ir juos dangstančių asmenų turtą, atšaukti jų Šengeno ar nacionalines vizas.
Seimas taip pat deklaravo remiantis pastangas įsteigti Ukrainos solidarumo patikos fondą, skirtą šiai šaliai atstatyti po karo.