Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip prezidentės metinį pranešimą vertina politologai?

2016-06-09 08:05
BNS inf.

Šiandien Dalia Grybauskaitė skaitė savo metinį pranešimą Seime. Kaip jį vertina šalies politologai?

Kęstutis Girnius
Kęstutis Girnius / R. Vilimo / BFL nuotr.

Nekaltino vien vyriausybės

Skaitydama metinį pranešimą Dalia Grybauskaitė dėl šalies problemų nekaltino vien Vyriausybės, artėjant Seimo rinkimams išlaikė pusiausvyrą ir išvengė paramos demonstravimo kuriai nors politinei grupei, sako politologas Kęstutis Girnius.

„Kai kalbėjo apie valstybės problemas, (prezidentė) nesuvertė visos atsakomybės dabartinei Vyriausybei, tik buvo kalbama, ką reikia daryti ir kodėl“, - BNS ketvirtadienį sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas.

„Aš manau, kad čia yra rinkimų metai, būtų didelė pagunda paremti vienus, kritikuoti kitus, aš manau, kad gerai, jog ji to nedarė“, - kalbėjo jis.

K.Girnius sakė, kad septintasis D.Grybauskaitės metinis pranešimas buvo „vienas iš geresnių“, nuosaikus ir su gerai sudėliotais akcentais. Pasak jo, prezidentė atkreipė dėmesį į daug svarbių problemų, kurios Lietuvoje nėra dažnai svarstomos.

Kaip teigiamą aspektą pranešime politologas įvertino tai, kad šalies vadovė vienodą dėmesį skyrė tiek socialiniam, tiek kariniam saugumui.

„Antras dalykas, atsisakė tokio gundymo iš pradžių kalbėti apie korupciją, apie suimtus politikus, o viską tą įdėjo į tokį bendrą foną“, - kalbėjo K.Girnius.

Įvardydamas pranešimo trūkumus, jis sakė, kad prezidentė nenurodė finansinio pagrindimo siūlomiems pakeitimams socialinėje srityje: „Tai čia, sakyčiau, buvo toks vengimas“.

Politologas teigė, kad kalbėdama apie NATO D.Grybauskaitė teisingai įvardijo pagrindinius sąjungininkus - Vašingtoną ir Berlyną.

„NATO yra Amerika iš esmės, o Berlynas vadovaus tam tarptautiniam sąjungininkų batalionui, tai čia yra tinkamas įvertinimas“, - kalbėjo K.Girnius.

„Man dėl užsienio politikos vienintelis dalykas, kur įsikisčiau, dėl agresijos Sirijoje. Tai aš nežinau, ar galima Rusijos veikmus Sirijoje vadinti agresija, nes jeigu jie agresija, tai ir JAV agresija“, - pridūrė jis.

Tinkamai dėliojo akcentus 

Politologas Vytis Jurkonis sako, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė, ketvirtadienį skaitydama septintąjį savo metinį pranešimą, tinkamai dėliojo priešrinkiminius akcentus, nors pažymi, kad pilietinės visuomenės budinimas turėtų būti sistemiškesnis.

„Neabejotinai priešrinkiminė nuotaika buvo, buvo labai aiškus paraginimas Lietuvos piliečiams dalyvauti rinkimuose, nepaisant to, kokias jėgas palaikai. Akcentuota buvo, kad reikia reikalauti atskaitomybės ir aiškios vizijos iš kiekvieno besiveržiančio į valdžią, buvo taip pat paminėta aktyvi jaunoji karta. Bet tam, kad atsirastų pilietinė visuomenė, turi būti dedami žingsniai link to (...). Tai, kad paminėjo, gerai, bet aš manau, kad dėmesys turėtų būti ne tiktai įžymybėms, ne tik politiniams lyderiams. Ir pati visuomenė turi suprasti, kad tai yra reikšmingas elementas demokratijos sveikatai išlaikyti “, - BNS sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas.

„Man atrodo, kad dėmesio ir pasitikėjimo pilietine visuomene Lietuvoje trūksta, tai dėmesio atkreipimas metiniame pranešime buvo neblogas pavyzdys, bet man atrodo, kad pilietinės visuomenės įtraukimas galėtų būti didesnis, jis vyksta po truputį, bet nepakankamai“, - sakė jis.

Anot V.Jurkonio, natūralu, kad metiniame pranešime šįkart dominavo vidaus politikos temos.

„Suprantama, kad artėjant Seimo rinkimams orientuojamasi daugiau į tuos klausimus, kurie yra aktualūs visuomenei, kurie yra įsisenėję, kuriuos reikia spręsti, buvo minėti socioekonominiai klausimai, teisingumo klausimai, korupcijos skandalai ir bylos, manau, kad šiuo laikotarpiu turbūt tai yra dominuojančios temos, ir natūralu, kad šalies vadovė akcentavo jas“, - svarstė politologas.

Naujų idėjų dėl užsienio politikos jis sakė neišgirdęs.

„Užsienio politika buvo šalutinė tema, ir ką buvo galima išgirsti labai aiškiai, kad reikia išlaikyti euroatlantinės perspektyvos kursą, jį konsoliduoti, vykdyti įsipareigojimus. Kažkokių naujovių, akcentų užsienio politikos srityje iš principo nebuvo“, - teigė V.Jurkonis.

Pasigedo optimizmo

Politologas Mažvydas Jastramskis pasigedo optimizmo prezidentės Dalios Grybauskaitės metiniame pranešime.

„Šiame pranešime aš mačiau pozityvą tik kalbant apie dalykus, kurie yra labai tiesiogiai susiję su Prezidentūros kompetencija - būtent užsienio politika, NATO dimensija, čia buvo gerai. Visa kita, kaip valstybės gyvenimas, ekonominis stabilumas, rinkimai, politika, partijos buvo blogai“, - ketvirtadienį BNS sakė Vilniaus tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas.

„Šiaip Lietuvos žmonėms nereikia sakyti, kad jie nepasitikėtų partijomis, nes jie ir dabar jomis nepasitiki. Norėtųsi kažkokio pozityvo, kad įmanoma, kad mūsų partijos būtų geresnės, ir šito dalyko aš jos kalboje pasigedau“, - pridūrė jis.

Pasak M.Jastramskio, pranešime D.Grybauskaitė aiškiai sukritikavo dabartinę Vyriausybę, kad ji nesiima reikalingų pokyčių.

„Aš manau, kad tokių ganėtinai atvirų, aštrių akcentų, galėjo būti keliais mažiau. Lietuvos visuomenė puikiai mato, kad tų skandalų buvo daug. Jeigu pasakoma gale, kad rinkėjai turi būti sąžiningi ir aktyvūs, tai vat klausimas, už ką jie turėtų balsuoti, lieka atviras, nes tų pasirinkimų nėra daug prie visos tos kritikos eilės“, - kalbėjo ekspertas.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų