Prezidentas: JT vaidmuo yra esminis suvaldant Rusijos karo Ukrainoje pasekmes

  • Teksto dydis:

Jungtinių Tautų (JT) vaidmuo yra esminis siekiant suvaldyti Rusijos karo Ukrainoje pasekmes trečiosioms šalims, Niujorke susitikęs su generaliniu sekretoriumi António Guterresu (Antoniju Guterišu) pabrėžė prezidentas Gitanas Nausėda.

Susitikime su JT vadovu jis dalyvavo kartu su Latvijos ir Estijos prezidentais vykstant JT Generalinės Asamblėjos 78-ajai sesijai.

Susitikime buvo aptartas JT vaidmuo užtikrinant paramą su agresoriumi kovojančiai Ukrainai, atsakomybės už karo ir agresijos nusikaltimus, Ukrainos grūdų eksporto klausimai.

„Maisto tiekimo grandinių sutrikimai atsirado dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje. Tiek Kremlius, tiek Lukašenkos režimas tuo naudojasi, siekdami savo politinių tikslų – ES sankcijų švelninimo ar galimybių jas apeiti“, – kalbėjo prezidentas.

„Tačiau neapsigaukime ir neleiskime apsigauti kitiems. Ne ES sankcijos yra šių problemų priežastis, o Rusijos agresija. Vertintume JT pastangas siekiant eksportuoti Ukrainos grūdus, o ne švelninti sankcijas agresorei“, – sakė jis.

Prezidentas teigė, kad Rusijos ir Baltarusijos dezinformacija ir melagingi naratyvai apie maisto krizės priežastis, skleidžiami Globaliųjų pietų šalyse, yra itin kenksmingi. Pasak šalies vadovo, svarbu, kad tarptautiniu lygmeniu priimami sprendimai būtų paremti faktais, o ne Rusijos propagandos melu.

Susitikime taip pat buvo aptartas Rusijos atsakomybės už karo ir agresijos nusikaltimus klausimas.

Prezidentas G. Nausėda teigė, kad palaiko Tarptautinio baudžiamojo teismo arešto orderių išdavimą tiriant Ukrainoje įvykdytus karo nusikaltimus. Tačiau, pasak Lietuvos vadovo, šiuo metu nėra tarptautinio teismo, kuris galėtų patraukti aukščiausią Rusijos politinę ir karinę vadovybę atsakomybėn už agresijos prieš Ukrainą nusikaltimą, todėl Lietuva pasisako už Specialiojo tarptautinio tribunolo įsteigimą.

Paramos Ukrainai klausimą prezidentas ketina kelti ir susitikimuose su Globalių Pietų lyderiais.

Globaliais Pietumis įprastai vadinamos Lotynų Amerikos, Afrikos šalys, Azija, išskyrus Izraelį, Japoniją, Pietų Korėją, taip pat Okeanija, išskyrus Australiją, Naująją Zelandiją.


Šiame straipsnyje: Gitanas NausėdaJungtinės TautosAntonio Guterresaskaras Ukrainoje

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių