Pereiti į pagrindinį turinį

Prezidentė: Artimųjų Rytų taikos procesas turi tęstis

2013-10-21 09:40
BNS inf.
Prezidentė: Artimųjų Rytų taikos procesas turi tęstis
Prezidentė: Artimųjų Rytų taikos procesas turi tęstis / V. Skaraičio/BFL nuotr.

Artimųjų Rytų taikos procesas turi tęstis, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį susitikusi su Lietuvoje viešinčiu Palestinos prezidentu Mahmudu Abbasu.

Prezidentė pabrėžė, jog Europos Sąjunga remia Palestinos ir Izraelio sprendimą sėsti prie taikos derybų stalo. Prieš kelerius metus nutrūkusios taikos derybos buvo atnaujintos šių metų rugpjūtį.

"Artimųjų Rytų taikos procesas turi tęstis. Taikos derybos yra vienintelis kelias užbaigti dešimtmečius trunkantį Palestinos ir Izraelio konfliktą. Abiem tautoms - tai istorinė galimybė užtikrinti taiką ir stabilumą regione. Europos Sąjunga tvirtai remia taikų "dviejų valstybių" sprendimą - šalia viena kitos darnoje sugyvenančias Izraelio ir Palestinos valstybes", - cituojama D.Grybauskaitė Prezidentūros išplatintame pranešime.

Pasak Lietuvos vadovės, abi pusės turi susilaikyti nuo veiksmų, kurie gali sugriauti sėkmingą taikos procesą. Prezidentė paragino Izraelį sustabdyti nausėdijų plėtrą okupuotose teritorijose. Šalies vadovės teigimu, Europos Sąjunga nepripažįsta nausėdijų Izraelio dalimi. "Tokie Izraelio veiksmai kenkia taikos derybų eigai", - rašoma pranešime.

Lietuvos vadovė pažymėjo, jog Europos Sąjunga yra pasirengusi iš esmės paremti visų susitarimų, kuriuos pasieks šalys derybose, įgyvendinimą.

Pagrindinis į Lietuvą atvykusio prezidento M.Abbaso vizito tikslas - aptarti Artimųjų Rytų taikos procesą su Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančios Lietuvos vadove. Prieš atvykdamas į Lietuvą Palestinos vadovas susitiko su Romos popiežiumi Pranciškumi ir Vokietijos kanclere Angela Merkel.

Susitikime taip pat kalbėta apie dvišalius Lietuvos ir Palestinos santykius. Šalies vadovė pabrėžė, jog Lietuva remia demokratinius procesus ir pilietinės visuomenės raidą Palestinoje, pagal Europos Sąjungos ir Jungtinių Tautų projektus prisideda teikiant humanitarinę pagalbą pabėgėliams.

Pranešime pažymima, kad nuo 2009 metų Lietuva įgyvendino 5 dvišalius mokymų ir ugdymo projektus Palestinoje. "Šie projektai prisidėjo stiprinant dvišalius nevyriausybinių organizacijų tarpusavio ryšius, rengiant Palestinos diplomatų ir rinkimų komisijos narių stažuotes Lietuvoje, skatinant jaunimo mokslinį ir kultūrinį bendradarbiavimą", - rašoma Prezidentūros pranešime.

M.Abbasas su trijų dienų vizitu į Vilnių atvyko sekmadienį. Tai pirmasis dabartinio Palestinos vadovo vizitas Lietuvoje.

Lietuvos požiūris į palestiniečių valstybingumo siekį pastaraisiais metais sulaukė nevienareikšmiškų vertinimų. Užpernai Lietuva spalį buvo viena iš vos 14 valstybių, balsavusių prieš Palestinos narystę JT Švietimo, mokslo ir kultūros organizacijoje (UNESCO). Pernai Lietuva jau nusprendė susilaikyti per balsavimą Generalinėje Asamblėjoje dėl aukštesnio diplomatinio statuso Palestinos savivaldai.

Lietuvoje 1999 metais viešėjo tuometinis palestiniečių vadovas Yasseras Arafatas (Jasiras Arafatas).

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų