Tvarkos ir teisingumo partijos vadovas Rolandas Paksas, nesulaukęs valdančiosios koalicijos pritarimo rengti referendumą dėl euro įvedimo, pagalbos ieškos kreipdamasis į tautą: ketinama surinkti 50 tūkst. parašų, kurie įpareigotų Seimą svarstyti referendumo galimybę.
Pirmadienį vykusiame Valdančiosios koalicijos politinės tarybos posėdyje dar kart užsiminęs apie tai, jog dėl euro įvedimo reikėtų atsiklausti ir tautos, Tvarkos ir teisingumo lyderis, europarlamentaras R.Paksas nesulaukė konkretaus koalicijos partnerių atsakymo. Politikas tvirtino, kad dabar suteikti galimybę pasisakyti tautai bus bandoma kitu keliu: artimiausiu metu bus inicijuojamas parašų rinkimas, o surinkus 50 tūkst. piliečių parašų, Seimas, vadovaudamasis Piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos įstatymu, privalės svarstyti galimybę rengti referendumą.
„Prieš tris ar keturias savaites Politinėje taryboje kreipiausi į koalicijos partnerius su iniciatyva, kad Seime priimtumėme nutarimo projektą dėl Referendumo euro įvedimo klausimu. Mūsų nuostata paprasta: norint pakeisti valiutą, reikia mažų mažiausiai atsiklausti tautos, t.y. surengti referendumą ir Seimas tą gali padaryt. Tačiau koalicijos partneriai į tą pasiūlymą reagavo „santūriai“, matyt, iš mandagumo nepasakė ne, bet tam nebuvo pritarta. Vakar Politinės tarybos posėdyje informavau partnerius, kad priėmėme sprendimą rinkti 50 tūkst. parašų, kaip piliečių iniciatyvą. Surinkus parašus ir pateikus Seimui, tokia iniciatyva turės būti svarstoma“, - tvirtino R.Paksas.
Šį šeštadienį Tvarkos ir teisingumo atstovai Birštone vyksiančioje partijos sueigoje ketina priimti atitinkamą rezoliuciją bei parinktas parašų rinkimo pradžios laikas. Kaip sakė europarlamentaras, parašų rinkimą organizuos partijos skyriai, tačiau neabejojama, kad bus sulaukta ir aktyvių visuomenininkų pagalbos.
„Manau, kad Lietuvoje yra daugybė žmonių, kurie norėtų būtent referendumo keliu apsispręsti dėl valiutos keitimo, neabejoju, kad yra daug žmonių, kurie mano, kad valiuta neturėtų būti keičiama. Mano asmeninė nuostata – mes kuo puikiausiai galime gyventi su litu, turiu tam dešimtis argumentų. Bet kokiu atveju, sutinku su tuo, kad tai turėtų būti sprendžiama referendumu“, - savo poziciją dėstė R.Paksas.
Jis sutinka, kad net surinkus reikiamą parašų skaičių, koalicijos partnerius teks dar kartą įtikinėti Seime, jau balsuojant dėl to, ar pritarti piliečių siūlymui rengti referendumą. Jei ir tąkart pritarimo nebus, R.Paksas žada, jog bus svarstoma idėja ir rinkti 300 tūkst. parašų – tuomet referendumas dėl euro būtų rengiamas be politikų pritarimo.
„Jei ir tuomet nepritars, laikysimės nuoseklios pozicijos: kitas žingsnis bus parašai referendumui“, - sakė jis.
Referendumą inicijuoti bus lengviau?
Piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos įstatymas numato, jog 50 tūkstančių Lietuvos Respublikos piliečių, turinčių rinkimų teisę, gali teikti Seimui įstatymo projektą ir jį Seimas privalo svarstyti. Sumanymą keisti ar pildyti Lietuvos respublikos Konstituciją turi teisę teikti ne mažiau nei 300 tūkt. rinkėjų. Toks pat Lietuvos piliečių skaičius gali inicijuoti ir referendumą be politikų pritarimo.
„Tvarkiečiai“ taip pat yra Seime pateikę įstatymo pataisų projektą, kuriomis siekiama sumažinti reikiamą piliečių parašų skaičių, kad būtų rengiamas referendumas, iki 100 tūkst. Portalo žiniomis, iniciatyvai jau yra pritarę didžioji dalis Seimo komitetų, artimiausiu metu šis klausimas turėtų būti įtrauktas į Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkę.
Naujausi komentarai