Skverneliui ši koalicija geresnė nei pirmtakų Pereiti į pagrindinį turinį

Skverneliui ši koalicija geresnė nei pirmtakų

2025-02-19 05:00

Seimo pirmininko interviu „Kauno dienai“ – apie tai, kieno pareiškimai dukart peršauna Remigijų Žemaitaitį, ar Seimo narius drausmins nepraleisti posėdžių, kokie galimi pasikeitimai.

Šią savaitę bus 100 dienų, kai dirba naujos kadencijos parlamentas, o triukšmas dėl valdančiosios koalicijos netyla nuo pirmos jos gyvavimo dienos. Mažiau kaip trys savaitės liko iki kovo 10-ąją prasidėsiančios Seimo pavasario sesijos starto, o pora dienų iki jo vyks Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ suvažiavimas. Kokie sprendimai ir permainos bręsta politinėje darbotvarkėje, teiraujamės Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio.

Skirtingos nuomonės

– Beveik 100 dienų, kai esate Seimo pirmininkas. Kas parlamento darbe atrodo kitaip, kai sėdi priešais salę, o ne joje?

– Žiūrint iš teisėkūros pusės didelio skirtumo nėra, nes vis tiek savo poziciją dėl įvairiausių įstatymų turi išreikšti balsavimo būdu. Tačiau keičiasi tai, kad Seimo posėdžių organizavimas, vedimas reikalauja didesnio susitelkimo, Seimo statuto žinojimo, diplomatijos, nes esi ne tik Seimo narys, bet ir Seimo pirmininkas. Tad tokios atsakomybės.

– Ši valdančioji koalicija išskirtinė dėl tarpusavio nesutarimų nuo pat pirmos jos akimirkos. Ar tikrai tiesiogiai jau net nebesikalbate su vieno iš koalicijos partnerių – „Nemuno aušros“ – lyderiu R. Žemaitaičiu?

– Kokia ta koalicija, priklauso nuo požiūrio. Yra skirtingų nuomonių kai kuriais svarbiais klausimais ir tos nuomonės išsakomos.

Buvo ir kitoks formatas: praeitos kadencijos koalicijoje to nebuvo matyti viešai, bet realiai matėme, kad jos viduje tvyrojo milžiniškos įtampos, net lėkštės dužo, o sprendimai, svarbūs patiems koalicijos partneriams, nebuvo priimami.

Mūsų koalicijoje kol kas tikrai to nematėme. Daug sprendimų dar nebuvo, bet, kur judame, jie priimami. Kai išsakomos politinės pozicijos, kurios skiriasi, turime reaguoti. Viena partija turi savo politinę poziciją, kita – į ją reaguoja. Nematau, kad čia yra kas nors, dėl ko reikėtų labai išgyventi.

Postas: S. Skvernelio teigimu, A. Širinskienė savo, kaip „Nemuno aušros“ atstovės gauto Seimo vicepirmininko, posto atsisakys, nes jis nepriklauso „Vardan Lietuvos“ frakcijai, į kurią ji perėjo. / P. Peleckio / BNS nuotr.

– Ar tiesiogiai kalbatės su R. Žemaitaičiu?

– Kai yra būtinumas, kalbamės, susitikę sveikinamės ir vienas kito nekeikiame. Ne apie tai kalba. Kai išsakoma „Nemuno aušros“ pozicija, kuri, mūsų nuomone, atrodo ydinga ir galbūt kenkia valstybės interesams arba prieštarauja tiems principams, kurie įtvirtinti koalicijos sutartyje, mes išsakome savo nuomonę. Tai politinių partijų pareiškimai, nuomonių apsikeitimas. Nemanau, kad tai kokia nors tragedija. Blogiau, kai visos įtampos slepiamos po kilimu, bet kai reikia priimti labai svarbius sprendimus, manau, gebėjimo tai daryti nėra. Kalbant apie sprendimų priėmimą mes kol kas tokios problemos neturime.

– Ar nesijaučiate kaltas, kad valdančioji koalicija yra būtent tokios sudėties, nes jūs nesutikote sėsti prie vieno stalo su Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderiu Ramūnu Karbauskiu?

– Iš esmės klaidingai formuojama pozicija. Jei ne socialdemokratai, o Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ būtų formavusi koaliciją, galėtume sakyti, kad ką nors ne taip padarėme ar galėjome daryti kitaip. Tačiau, formuojant valdančiąsias koalicijas, tai yra didžiųjų partnerių sprendimas, kokia ji turi būti. Mūsų apskritai galėjo koalicijoje nebūti, jei būtų nepakvietę ar mums kas nors būtų netikę. Čia mitas, kad nesikalbėjo. O su kuo daugiau kalbėtis? Galvojate, kad būtų geresnė situacija, nei dabar yra? Labai abejoju.

– Gal su „valstiečiais“ būtų šiek tiek geresnė nei dabar.

– Abejoju. Ten jų frakcijoje atskirų narių tokie pareiškimai, kad peršauna R. Žemaitaitį dukart sudėjus.

Posto atsisakys

– Ar kas nors, pavyzdžiui, socialdemokratų spaudimas, gali pakeisti jūsų poziciją dėl R. Žemaitaičio teikimo į Seimo vicepirmininkus, kol bus išspręsti jo teisiniai klausimai?

– Mes vieni kitų nespaudžiame, nėra jokio spaudimo ar auklėjimo. Tą klausimą, jei jis bus aktualus, svarstysime prieš sesiją koalicijos taryboje ir rasime bendrus sprendimus.

– Tačiau ar yra tikimybė, kad teiktumėte jo kandidatūrą iki jo teisinių sprendimų pabaigos?

– Nenoriu to komentuoti, nes apsitarėme, kad tą klausimą svarstysime koalicijos taryboje ir priimsime sprendimus.

– Ar Agnė Širinskienė jus informavo apie sprendimą dėl savo, kaip „Nemuno aušros“, atstovės gauto Seimo vicepirmininko posto? Ar ji ketina jo atsisakyti?

– Taip, natūraliai, jis nepriklauso mūsų, „Vardan Lietuvos“, frakcijai, tai „Nemuno aušros“ pozicija ir ji bus skirta jos atstovui.

– Gal jau turite žinių iš „Nemuno aušros“, kas bus siūlomas į vicepirmininkus vietoj A. Širinskienės, gal jau derino kandidatūrą su jumis?

– Ne, apie tai kalbėsimės koalicinėje taryboje.

– Ar nemanote, kad „Vardan Lietuva“ nelabai išranki – priėmė į frakciją A. Širinskienę, kuri daug prisidėjo atvesdama į Seimą „Nemuno aušrą“?

– Kas kur daugiau prisidėjo, turbūt gali vertinti politologai. Mes vertiname A. Širinskienę kaip ypač kompetentingą ir darbščią kolegę. Tai esminis dalykas.

Visi pažadai svarbūs

– Ar Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ šiuo metu rimtai svarsto trauktis iš koalicijos, ar čia tik politiniai manevrai? Ar nebūtų gaila Seimo pirmininko, dviejų ministrų, kitų postų, apskritai galimybės būti valdžioje ir įgyvendinti savo idėjas?

– Nebūtų gaila atsisakyti būti valdžioje, jei negalėsime įgyvendinti tų pažadų, kurie buvo mūsų rinkimų programoje. Tie mūsų įsipareigojimai yra įtraukti ir į koalicijos sutartį, ir į Vyriausybės programą, ir kol kas nematome jokių indikacijų, kad jie nebūtų vykdomi arba kad jų būtų atsisakyta. Kol bus galimybė juos įgyvendinti, viskas gerai, jei ne, mūsų nelaikys nei postai, nei pozicijos, nei buvimas valdžioje.

– Ar kovą vyksiančio suvažiavimo darbotvarkėje yra klausimas apie traukimąsi iš valdančiosios koalicijos?

– Nėra tokio klausimo.

– Paminėjote savo partijos rinkiminius įsipareigojimus. Piktinotės, kad nauja valdančioji dauguma, užuot įgyvendinusi savo pažadus, kai kur tęsia buvusios Vyriausybės darbą. Kas iš „Vardan Lietuvos“ programinių pažadų bus Seimo pavasario sesijos darbotvarkėje?

– Kai ateis pavasario sesija, ir pažiūrėsime. Dabar rengiamas Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių planas, ten ir bus labai aiškiai sudėliota, kada ir kokiais terminais, kuriais metais ir kurį ketvirtį sprendimai bus padaryti. Vyriausybė dar turi beveik mėnesį planui patvirtinti ir jame bus viskas atspindėta, o tai persikels į sesijos darbotvarkę.

„Valstiečius“ ir žaliuosius jungiančios frakcijos atskirų narių pareiškimai tokie, kad peršauna R. Žemaitaitį dukart sudėjus.

– Paminėkite vieną ar du projektus, kurie jūsų partijai itin svarbūs.

– Mes neišskiriame vieno ar dviejų projektų, nes įsipareigojimai, kurie rinkimų metu buvo išsakyti – ir ne vienas ar du, o daugelis – atitiko bendros koalicijos veiklos principus ir tikimės, kad visa tai bus atspindėta Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių plane ir įgyvendinta. Jokių abejonių, kad bus kitaip, neturime. Mums visi punktai, kurie buvo mūsų rinkimų programoje ir perkelti į Vyriausybės programą, yra svarbūs. Regioninė politika, švietimas, sveikata, energetika, ekonomika – viskas svarbu ir viskas yra.

Daug skepsio

– Ar nenuleidote rankų ir Seimo pavasario sesijoje teiksite savo siūlymą dėl nuobaudos už posėdžių nelankymą – už kiekvieną be svarios priežasties praleistą plenarinį posėdį po 5 proc. mažinti parlamentinei veiklai skirtas lėšas?

– Tai sprendimas, kuris gali būti įgyvendintas Seimo valdybos sprendimu. Darbo grupė darbą baigė, valdyboje neformaliai tai aptars. Jei bus pritarta, Seimo valdyba tokį sprendimą priims, jei nebus pritarta, nepriims. Tikiuosi, kad bus pritarta, bet bus, kaip nuspręs Seimo valdyba, aš tesu vienas iš septynių narių.

Tačiau tai nėra nuobaudos, o parlamentinių išlaidų mažinimas tais atvejais, kai Seimo narys nelanko posėdžių ir nevykdo parlamentinės veiklos.

– Kiekvieną kadenciją vis žadama spręsti parlamentinių lėšų, suvenyrų sandėlio, Seimo bendrabučio klausimus. Ar ką nors siūlysite?

– Taip, reikia ieškoti sprendimų. Darbo grupė viską apsvarstė, frakcijų nuomonės išreikštos. Nemažai frakcijų keistai skeptiškai žiūri, nieko keisti nenori, sako, kad viskas gerai. Aš ir kolegos iš „Vardan Lietuvos“ nemano, kad viskas gerai. Reikia pokyčių. Ar pavyks juos įgyvendinti? Tam reikia bendro sutarimo, kurį turime rasti.

Projektų laukiama

– Kokie mokesčiai bus žadamos mokestinės pertvarkos krepšelyje?

– Nekalbame apie tai, nes, kol Vyriausybė koalicinei tarybai nėra pateikusi bent jau savo krypčių mokestinei pertvarkai, tol žmonių negąsdiname ir viešai nekomentuojame tokių dalykų.

– Tačiau finansų ministras Rimantas Šadžius sakė, kad mokesčių pakeitimai koalicijos partneriams turėtų būti pristatyti pirmojoje vasario pusėje, tačiau šis jau persirito į antrąją.

– Deja, yra kaip yra. Tačiau laukiame, kad koalicijos tarybai bus pristatytos bent jau gairės, kuria kryptimi einama, kur yra politinis sutarimas, ką ir kaip keisti. Paskui Seimo pavasario sesijoje jau turėtų būti konkretūs įstatymų projektai, nes juos reikia priimti iki liepos 1 d.

– Buvo kalbėta apie valstybės biudžeto peržiūrą. Ar jau aiškėja, į kurią pusę bus žiūrima?

– Tai klausimas Vyriausybei.

– Ar siūlysite į Seimo pavasario sesijos programą įtraukti Civilinės sąjungos įstatymo priėmimą?

– Valdančioji dauguma nesiūlys.

– Esate sakęs, kad iš dalies pritartumėte R. Žemaitaičio siūlymui paviešinti prisipažinusius buvusius slaptus KGB bendradarbius. Tai kaip jūs siūlytumėte formuluoti pataisą?

– Tai ne mūsų iniciatyva, o kolegų iš „Nemuno aušros“. Jie dar patys blaškosi: iš pradžių siūlo vieną variantą, po poros dienų – kitą. Kai jie galutinai apsispręs, kokį turi siūlymą, tada teiksime siūlymus jų pasiūlymui. Dabar reikia, kad būtų jų galutinis sprendimas, kokių tikslų jie siekia. Tačiau jei bus toks projektas, pasiūlysime galimybę atverti tuos archyvus ir turime savo matymą, kaip, jei toks įstatymas bus priimtas, jis galėtų atspindėti tam tikras ir mūsų pozicijas.

– Štai kitos frakcijos jau siūlo projektus, o ką Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ konkrečiai pateiks, nesakote.

– Klauskite Lino Kukuraičio. Seimo pirmininkas nėra frakcijos narys.

– Žinau, bet jūs – partijos pirmininkas.

– Partijos pirmininkas žino, kad frakcija pasiūlys ir dabar jau registruoja ne vieną įstatymo projektą. Tačiau nenoriu komentuoti tai, kas man būtų nelabai etiška daryti, nes tai padarys frakcijos seniūnas.

Kandidatų dar nėra

– Seimo pavasaro sesijoje – nemažai kadrinių klausimų. Seimas turi patvirtinti naują Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sudėtį, jūs – pasiūlyti pirmininką. Ar jau apsisprendėte – keisite esamą? Jei taip, ar turite naują kandidatą?

– Ne, dar nesvarstėme. Norint surasti kandidatūrą reikia surasti koalicijos partnerių pritarimą jai, nes balsuoja Seimas. Teikia Seimo pirmininkas, bet balsuoja Seimas. Kol kas paieškos neprasidėjo, dar turime laiko, nes dabartinė VRK dar privalo įvykdyti kovo 16 d. vyksiančius merų rinkimus keliose savivaldybėse. Paskui bus sprendžiami klausimai dėl komisijos sudėties.

– Tačiau ar keisite dabartinę VRK pirmininkę?

– Šis klausimas nebuvo svarstomas.

– Balandį baigiasi Valstybės saugumo departamento vadovo Dariaus Jauniškio kadencija. Ar jau vyksta konsultacijos su Prezidentu dėl kitos kandidatūros?

– Ne. Prezidento teisė yra pateikti kandidatūrą Seimui, o prieš teikiant turėsime neformalių konsultacijų galbūt pirmiausia su valdančiosios daugumos frakcijomis, gal ir opozicijos. Bus ieškoma tų kandidatūrų, kurios turėtų palaikymą Seime. Kol kas tokių žinių, kad būtų apsispręsta dėl kokios kandidatūros, kuri galėtų būti pasiūlyta Seimui, iš Prezidento neturime.

– Vis dar nepaskirtas antras žvalgybos kontrolierius. Ar jau esate apsisprendęs, ką siūlysite?

– Ne, kol kas nesame jokių sprendimų priėmę, tad kol kas yra, kaip yra.

Darbotvarkėje – rinkimai

– „Vardan Lietuvos“ kompetencijai priskirtose dviejose ministerijose – Ekonomikos ir inovacijų, Energetikos – kompetentingi ministrai ir viceministrai, tačiau tarp politinio pasitikėjimo patarėjų yra keli rinkimuose nesėkmingai dalyvavę jūsų partijos nariai, kai kurie gal ne ką galintys patarti ministrams. Pavyzdžiui, 26-erių buvusi socialdemokratė, dabar demokratė, patarinėja ekonomikos ir inovacijų ministrui, nors nelabai dar spėjusi ką gyvenime nuveikti. Ar, jūsų manymu, tai neduoda pagrindo manyti, kad ministerijos tapo vadinamosiomis lesyklėlėmis partijos nariams įdarbinti?

– Visų pirma mane tikrai stebina jūsų požiūris ir bandymas diskriminuoti žmones pagal amžių. Tai neturėtų būti priimtina visuomenėje, taip pat ir žurnalistams.

– Esmė – patyrimas, o ne amžius.

– Pagal patyrimą tai žmonės, kurie gali ir turi ką patarti ekonomikos ir inovacijų ministrui. Suformuotos labai stiprios komandos abiejose ministerijose ir jos sėkmingai vykdo darbą su visais politinio asmeninio pasitikėjimo pareigūnais.

– Jau esate sakęs, kad kovo 8 d. vyksiančiame „Vardan Lietuvos“ suvažiavime sieksite būti perrinktas partijos pirmininku. Niekas neabejoja, kad taip ir bus. Kokių dar sprendimų galima jame laukti?

– Numatytas eilinis suvažiavimas, nes praėjo treji metai nuo praėjusio, kai buvo įsteigta partija, ir dabar turi būti išrinkti visi valdymo organai, kas ir yra numatyta. Tai bus pagrindinis suvažiavimo tikslas. Bus ir diskusijų kitais klausimais, išsakytos partijos pozicijos, priimtos politinės deklaracijos dėl saugumo, užsienio ir vidaus politikos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Jonas

Gal reikia lygintis save su ankstyvesniu ,kai buvai valdžioje. O gal pavirtai į papuvusį grybą , kuriam senai laikas tapti trąša , o ne puikuotis nesamom pramanom.
0
0
OB

Tokį kalbėjimą žmonės vadina "vartosi iš gaidžio". Kokia baisi buvo konservatorių koalicija, net lėkštes daužė:))) O čia kai vienas siūlo net "ydingus valstybei" pezalus, viskas OK. Vsio zakonno išaugo į naują lygį :((
2
-1
....

Ką mentas veikia valdžioje? Išėjai į pensiją, tai ir lik ten o ne darbo vietas užimk.
1
0
Visi komentarai (4)