- Milena Andrukaitytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimas ketvirtadienį planuoja apsispręsti dėl pataisos, kad teisėjai valstybinę pensiją galėtų gauti ir juos atleidus iš pareigų dėl sveikatos būklės.
Šiuo metu Teisėjų valstybinių pensijų įstatymas numato, kad ji skiriama, kai teisėjas sulaukia įstatyme nustatyto senatvės pensijos amžiaus.
Seimo narės Agnė Širinskienė ir Rimantė Šalaševičiūtė siūlo įstatymą papildyti, kad valstybinę pensiją gautų ir teisėjai, atleisti iš pareigų dėl sveikatos būklės, kai suserga nepagydoma ar kita ilgalaike liga, kliudančia eiti teisėjo pareigas.
Parlamentarės pažymi, kad šiuo metu teisėjai vieninteliai iš visų asmenų, turinčių teisę gauti valstybinę pensiją, negali į ją pretenduoti nustoję pareigas eiti dėl sveikatos būklės.
Pirmojo arba antrojo laipsnio valstybinė pensija skiriama sukakus pensiniam amžiui arba jei asmenys yra pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais, netekus 60 proc. ir daugiau darbingumo. Tokia tvarka galioja ir skiriant mokslininkų, pareigūnų ir karių valstybes pensijas.
Toks apribojimas yra neproporcingas, diskriminuojantis, be to, jis socialiai neatsakingas.
„Šiuo metu teisėjai, vieninteliai iš visų subjektų, kurie turi teisę į valstybines pensijas, negali gauti valstybinės pensijos tuomet, kai jie pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais, netekusiais 60 proc. ir daugiau darbingumo. Toks apribojimas yra neproporcingas, diskriminuojantis, be to, jis socialiai neatsakingas, nes teisės į valstybines pensijas negauna ypač pažeidžiama asmenų grupė – pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais“, – Seimo narės pažymi aiškinamajame rašte.
Anot iniciatorių, tokio reguliavimo poreikis ne kartą keltas per susitikimus su teisėjų bendruomene bei nurodytas atskirų teisėjų kreipimuose.
Seimas metų pradžioje atsisakė iš pareigų dėl sveikatos būklės atleisti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėją Armaną Abramavičių.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas Stasys Šedbaras tuomet sakė, kad parlamentas pirmą kartą susiduria su tokiu „skaudžiu morališkai sprendimu“, kai prašoma atleisti dėl sveikatos būklės pareigų negalintį eiti teisėją.
S. Šedbaras taip pat ragino kolegas Biudžeto ir finansų bei Socialinių reikalų ir darbo komitetuose apsvarstyti ir į Seimo salę grąžinti anksčiau teiktas pataisas dėl teisėjų valstybinių pensijų.
Keli parlamentarai teigė, kad sprendimas dėl A. Abramavičiaus gali būti priimtas tik pakeitus įstatymą, jog teisėjui būtų užtikrintos socialinės garantijos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kazlų Rūdos meras M. Varaška kandidatuos prezidento rinkimuose21
Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška sekmadienį paskelbė kandidatuosiantis kitąmet vyksiančiuose prezidento rinkimuose. ...
-
Konservatoriai baigia siūlyti galimus kandidatus prezidento rinkimams39
Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) skyriai ir bendruomenės sekmadienį baigs siūlyti pretendentus į partijos kandidatus prezidento rinkimuose. ...
-
Užmojis: Seimo narių padėjėjai – ir be aukštojo išsilavinimo17
Trys konservatoriai siūlo leisti Seimo narių padėjėjais įdarbinti ir asmenis, neturinčius aukštojo išsilavinimo. ...
-
G. Nausėda su Lenkijos vadovu aptarė situaciją regione10
Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį telefonu aptarė saugumo situaciją regione su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda (Andžėjumi Duda). ...
-
Seimo pirmininkė Latvijoje: lietuvių ir latvių brolystė šiandien svarbesnė nei bet kada17
Baltų vienybės dienos minėjime Latvijoje dalyvaujanti Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad lietuvių ir latvių brolystė ir bendradarbiavimas šiandien yra svarbesni nei kada nors anksčiau. ...
-
G. Landsbergis Niujorke susitiko su Butano bei Mianmaro atstovais24
Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Niujorke susitiko su Butano bei Mianmaro atstovais. ...
-
G. Landsbergis su ET vadove aptarė būsimą Lietuvos pirmininkavimą Ministrų Komitetui5
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis penktadienį Niujorke su Europos Tarybos (ET) generaline sekretore Marija Pejčinovič Burič (Marija Peičinovič Burič) aptarė būsimą Lietuvos pirmininkavimą Ministrų Komitetui. ...
-
S. Skvernelis: neramu, kad bus pridaryta žalos24
„Suplanuota Viešojo saugumo tarnybos (VST) reforma neturi aiškaus tikslo, jos sumanymo aplinkybės miglotos, todėl neramu, kad bus pridaryta žalos – likviduota kelis dešimtmečius kurta ir stiprinta šalies valstybingum...
-
STT pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Alytaus rajono tarybos narių kanceliarinių išmokų2
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) penktadienį informavo pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl praėjusios kadencijos Alytaus rajono tarybos narių naudotų kanceliarinių išmokų. ...
-
R. Karbauskis: „valstiečiai“ nesvarsto trauktis iš partijų susitarimo dėl gynybos2
Demokratų sprendimą trauktis iš nacionalinio susitarimo dėl gynybos galėjo lemti asmeniniai interesai, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) nemato pagrindo to daryti, sako „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis. ...