Stulbinamas miestiečių aktyvumas
Lietuvoje naują Seimą šįkart rinko beveik pusė balso teisę turinčių piliečių. Klaipėdos vidurkis (44,15 proc.), kaip visada, mažesnis už šalies (49,9 proc.). Nepaisant to, rinkėjų, taip pat ir klaipėdiečių aktyvumas buvo kur kas didesnis nei ankstesniais metais.
"Labai džiaugiuosi, kad rinkėjų aktyvumas Klaipėdoje išaugo. Klaipėda šį kartą parodė pabudimo ženklą iš sąstingio ir letargo. Iš visų rinkimų, kiek teko dalyvauti ir pačiam renkant ir būti renkamam, ši rinkimų kampanija buvo pati neįdomiausia, vangi ir įsisiūbavusi tik pabaigoje, bet,
kaip matome, rinkėjų aktyvumui tai įtakos neturėjo", – pasidžiaugė uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas.
Aktyviausiai rinkėjai balsavo Danės apygardoje ( 49,52 proc.), po 43 proc. balsavo Baltijos ir Pajūrio apygardose, pasyviausi buvo Marių apygardos žmonės, čia savo pilietinę valią pareiškė tik 40 proc. klaipėdiečių.
Su policininkais gėrė kavą
Sekmadienį klaipėdiečiai kaip niekad iki šiol aktyviai rinko naują Seimą. Tačiau pasitaikė atvejų, kai, nesulaukę savo eilės, jie išėjo nebalsavę. Rinkimų organizatoriai tikino, jog nesklandumus lėmė stringanti elektroninė sistema.
Rinkėjų aktyvumas veikiausiai kuriam laikui ir "nulaužė" Vyriausiosios rinkimų komisijos elektroninę sistemą.
Organizatoriai, ypač Slengių ir Kalotės rinkimų apylinkėse, vargo negalėdami atspausdinti rinkėjo pažymėjimų, nes sistema strigo.
Pasitaikė, kai žmonės nesulaukę savo eilės išėjo nebalsavę.
Šį faktą netruko apskųsti akylai negeroves stebinčios vienos partijos patikėtinės.
Pajūrio rinkimų apygardos pirmininkas Kęstutis Dubickas liūdnai juokavo: "Čia Klaipėda, todėl balsavimas kaip jūra – banguotas. Didžiausią rūpestį kol kas kelia stringanti elektroninė sistema. Milijonai sukišti, o ką turime?"
"Nepatenkintų rinkėjų, žinoma, buvo, o kada jų nebūna? Bet policijos pagalbos šį kartą neprireikė, su policininkais tik kavą gėrėme", – juokavo Pajūrio rinkimų komisijos pirmininkė Jorika Buivydaitė.
Jokių incidentų nepasitaikė ir kitose uostamiesčio rinkimų apygardose. Nuo ankstaus ryto iki vakaro budėję prokurorai nesulaukė jokių skundų, dėl kurių būtų turėję pradėti tyrimus.
Taigi, rinkimai pajūryje, išskyrus techninius nesusipratimus, buvo sklandūs.
Dešimt – į vietą
Spalio 9 d. vykusiuose Seimo rinkimuose norą dalyvauti išreiškė 16 partijų. Iš jų keturios sudarė dvi koalicijas. Taigi šiemet rinkome 14 partinių sąrašų atstovus.
Šiais metais kandidatavo 1 461 politikas, tai yra 10 į vieną vietą. Trečdalis jų – moterys, tiek pat, kiek ir praėjusiuose rinkimuose. Kandidatų amžiaus vidurkis šiais metais siekia 49 metus.
2012 m. vidutinis į Seimą pretendavusių kandidatų amžius buvo 47 metai. 2012-ųjų Seimo rinkimuose figūravo 22 partijos, parlamentaro mandato siekė 1 927 kandidatai, beveik 14 į vieną vietą.
Klaipėdos politikų, siekusių parlamentaro mandato daugiamandatėje rinkimų apygardoje nebuvo daug. Be 41 politiko, besibalotiravusio vienmandatėse apygardose, socialdemokratai delegavo tik tris klaipėdiečius – Ernestą Apanavičiūtę (Nr. 69), Arvydą Vaitkų (Nr. 129) ir Kęstutį Kvaraciejų (Nr. 133).
Konservatorių sąraše buvo vos vienas klaipėdietis – Paulius Martinkėnas (Nr. 129), liberalai taip pat delegavo tik vienintelį atstovą Saulių Liekį (Nr. 123), partija "Tvarka ir teisingumas" – taip pat tik vieną atstovą Valerijoną Bernotą (Nr. 49).
Jie į Seimą turi galimybę patekti tik tuo atveju, jei rinkėjai juos bus aukštai reitingavę.
Vienmandatėse uostamiesčio apygardose kandidatavo 41 Klaipėdos politikas, Baltijos apygardoje – 12, Marių – 11, Pajūrio ir Danės – po 9.
Visi jie įtraukti ir į daugiamandačius partijų sąrašus. Tad iš viso šiuose Seimo rinkimuose dalyvauja mažiau nei pusšimtis uostamiesčio politikų.
VRK duomenų ilgai neskelbė
Paklaustas, kam prognozuoja sėkmę šiuose rinkimuose, Klaipėdos meras V.Grubliauskas buvo atsargus ir paprašė palaukti rinkimų rezultatų.
O jų beveik iki vidurnakčio dar nebuvo. Internetinėje žiniasklaidoje ėmė sklisti rinkimų paskalos ir teiginiai, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) rezultatus turi, bet bijo juos skelbti be pirmininko Zenono Vaigausko parašo.
Pats Z.Vaigauskas vėliau paskelbė, kad dėl tokios situacijos kalta VRK paslaugas teikianti informacinių technologijų bendrovė.
Kadenciją baigianti Seimo narė klaipėdietė Lenkų rinkimų akcijos atstovė Irina Rozova vakar neslėpė geros nuotaikos.
Politikė teigė, jog daug padarė prieš rinkimus ir tikisi, kad rezultatai jai pačiai ir jos atstovaujamai partijai bus palankūs.
"Manau, kad galbūt pateksiu į antrą turą. Rezultatus bandau sieti su praeitais mero rinkimais, neatmetu tikimybės, kad šį kartą pasiseks. Kalbant apie mūsų partijos atstovus, manyčiau, gerus šansus pakliūti turi Olegas Mariničius", – dienraščiui teigė I.Rozova.
"Sėdime, geriame arbatą, laukiame rezultatų. Nieko neprognozuojame, nes, tendencijos byloja, Klaipėda – liberalų miestas, taigi pasižiūrėsime, kokios jų pozicijos. O Lietuvoje laukiama antrojo Landsbergio atėjimo. Esu tuo tikra. Ir dar nereikia pamiršti, kad Klaipėda yra internacionalinis miestas, tai irgi lems rinkimų rezultatus. Mes padarėme, ką galėjome, o tautos valia nekvestionuojama", – įsitikinusi socialdemokratų atstovė Lilija Petraitienė.
"Nuotaikos – geros, laukiame rezultatų. Kokie mano paties šansai vienmandatėje apygardoje? Manau, kad turėčiau išeiti į antrą rinkimų turą, bet, kaip bus, dar pamatysime. Manau, kad Tėvynės sąjunga gaus daugiausia balsų", – vakar vakare tikino konservatorius Arūnas Barbšys.
"Girdėjau, kad už mano pergalę rinkimuose buvo statymai lažybų punktuose. Bet lažybos neatspindi tikrojo vaizdo. Į tai žiūriu abejingai. Nepainiokime lažybų dalyvių, kurie galbūt labiau liberalios natūros žmonės, su realybe. Olimpietei Laurai Asadauskaitei irgi prognozavo auksą, bet štai nukrito nuo arklio. Kad laimėsiu, turiu tokį tikėjimą, turėjau nuo pat pradžių. Manau, kad mano konkurentas bus Petras Gražulis", – geros nuotaikos, rezultatų belaukdamas, nestokojo liberalas Eugenijus Gentvilas, kuris balotiravosi Gargždų rinkimų apygardoje.
A.Bilotaitė – prieš A.Šulcą
Baltijos apygardoje dėl Seimo nario mandato rungėsi 12 kandidatų.
Tarp jų jėgas naujoje veikloje sumanė išmėginti ir "Drąsos keliui" atstovaujantis Irenijus Zaleckis.
Jo konkurentai šioje apygardoje – konservatorė Agnė Bilotaitė, nepriklausomas kandidatas Viačeslavas Titovas, "darbietis" Raimundas Paliukas, socialdemokratė Irena Šiaulienė, liberalas Artūras Šulcas, Valstiečių ir žaliųjų partijos atstovas Algimantas Kirkutis, "centristas" Raimondas Tamošauskas, partijos "Tvarka ir teisingumas" atstovė Natalija Istomina, Lietuvos laisvės sąjungos narys Benas Renatas Baltusis, Tautininkų sąjungos atstovas Marius Šileika ir Lenkų rinkimų akcijos atstovė Tamara Šuklin.
A.Barbšys – prieš B.Petrauską
Pajūrio apygardoje balotiravosi konservatorius Arūnas Barbšys, darbietė Genoveita Krasauskienė, socialdemokratas Benediktas Petrauskas, liberalų atstovas Gintaras Vaičekauskas, taip pat Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Paulius Zaviša, Karolis Skirkus iš Lietuvos liaudies partijos, nepriklausoma atstovė, kurią iškėlė Lietuvos centro partija – Nina Puteikienė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos krikščioniškų šeimų sąjungos atstovas Andrejus Kugmerovas bei "tvarkietis" Artūras Razbadauskas.
N.Puteikis – prieš S.Gentvilą
Danės apygardoje be konservatoriaus Rimanto Didžioko, liberalo Simono Gentvilo, naujo Lietuvos centro partijos vado Naglio Puteikio, socialdemokrato Dainiaus Budrio bei Rimvydo Užemecko, kandidatavo buvęs karo jūrininkas Olegas Mariničius, "valstiečių" atstovas Arūnas Andziulis, "tvarkietė" Lina Šukytė bei Lietuvos laisvės sąjungos atstovas Laurynas Žemaitis.
Šioje apygardoje favoritu buvo laikomas Naglis Puteikis. Jo konkurentu lažybų bendrovėse žmonės matė liberalą Simoną Gentvilą.
D.Kepenis – prieš I.Rozovą
Marių apygardos kandidatai – "darbietis" Tomas Burkauskas, liberalas Edmundas Kvederis, konservatorius Andrius Petraitis, "Lietuvos sąrašo" atstovė Kristina Paulikė, socialdemokratė L.Petraitienė, "centristas" Evaldas Jurkevičius, Valstiečių partijai atstovaujantis Dainius Kepenis, Lenkų rinkimų akcijos kandidatė I.Rozova, Lietuvos laisvės sąjungos atstovas Valdemaras Puodžiūnas, Rimantas Petrikas iš "Drąsos kelias" bei "tvarkietis" Gediminas Onaitis.
Šioje apygardoje kandidatams didelių vilčių atsirado, kai iš rinkimų kovos, jai dar neprasidėjus, skandalingai pasitraukė buvęs liberalų sąjūdžio vadovas Eligijus Masiulis.
Dienraščio duomenimis, kai kurie kandidatai dėl savo sėkmės net mišias užpirkinėjo. Tik jos tikrai ne visiems atsipirko.
Lažybų statymai
Seimo rinkimai 2016: kiek procentų balsų daugiamandatėje apygardoje surinks politinė partija arba koalicija. Toks klausimas buvo keliamas lažyboms.
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos krikščioniškų šeimų sąjungos Lietuvos socialdemokratų partija – daugiau nei 4,4 % (taip 1.65, ne 2.10)
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – daugiau nei 5,9 proc. (taip 1.75, ne 1.95)
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – daugiau nei 14.2 proc. (taip 1.85, ne 1.85)
Darbo partija daugiau nei 6,9 proc. (taip 1.85, ne 1.85)
Lietuvos socialdemokratų partija daugiau nei 19,3 proc. (taip 1.95, ne 1.75)
Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai daugiau nei 19 proc. (taip 1.95, ne 1.75)
Partija "Tvarka ir teisingumas" daugiau nei 5,8 proc. (taip 2.00, ne 1.70)
Antikorupcinė N.Puteikio ir K.Krivicko koalicija daugiau nei 6,9 proc. (taip 2.15, ne 1.62)
Seimo rinkimai 2016: kas laimės Gargždų rinkimų apygardoje?
Eugenijus Gentvilas (taip 1.70)
Petras Gražulis (taip 2.15)
Seimo rinkimai 2016: kas laimės Danės rinkimų apygardoje?
Naglis Puteikis (taip 1.20)
Simonas Gentvilas (taip 4.75)
Šaltinis: lažybų bendrovė "Tonybet"
Naujausi komentarai