Pereiti į pagrindinį turinį

Tie­sia uk­rai­nie­čiams ke­lią į atei­tį

2016-11-29 17:00

Ne­be pir­mą kar­tą Lie­tu­vo­je lan­ko­si jau­nuo­lių iš Uk­rai­nos gru­pė. Do­nec­ko ir Lu­hans­ko re­gio­nų mo­ki­niai Lie­tu­vo­je su­pa­žin­di­na­mi su Lie­tu­vos švie­ti­mo sis­te­ma, kul­tū­ra, mo­ky­mo­si pro­gra­mo­mis, už­mez­ga kon­tak­tus su bend­raam­žiais.

Tie­sia uk­rai­nie­čiams ke­lią į atei­tį
Tie­sia uk­rai­nie­čiams ke­lią į atei­tį / A. Ufarto/ BFL nuotr.

Kil­ni mi­si­ja

Lie­tu­vo­je šią sa­vai­tę lan­ko­si tre­čio­ji dvi­de­šim­ties 12–17 me­tų paaug­lių gru­pė iš ka­ro apim­tų Ry­tų Uk­rai­nos re­gio­nų. Moks­lei­vių gru­pė iš Do­nec­ko re­gio­no da­ly­vau­ja Lie­tu­vos ir Šve­di­jos fi­nan­suo­ja­ma­me pro­jek­te „Pa­ra­ma nuo konf­lik­to nu­ken­tė­ju­siems Ry­tų Uk­rai­nos re­gio­nams švie­ti­mo sri­ty­je: ke­ly­je į po­ky­čius“. Moks­lei­viams bu­vo su­reng­ti emo­ci­nių-so­cia­li­nių įgū­džių ir kom­pe­ten­ci­jų pra­kti­niai už­siė­mi­mai, jie su­si­ti­ko su sa­vo bend­raam­žiais iš lie­tu­viš­kų mo­kyk­lų, lan­kė­si Sei­me ir Uk­rai­nos am­ba­sa­do­je Lie­tu­vo­je, lei­do lai­ką su lie­tu­vių šei­mo­mis. Šei­mos uk­rai­nie­čiams pa­ren­gė skir­tin­gas pro­gra­mas – vie­ni su­ren­gė po ke­le­tą jud­rių už­siė­mi­mų jud­riems spor­tiš­kiems vai­ki­nams, ki­ti nu­ve­žė vai­kus į Drus­ki­nin­kus, ne­ma­ža da­lis vai­kų ga­lė­jo ap­žiū­rė­ti sos­ti­nės se­na­mies­tį va­ži­nė­da­mi rie­džiais. Li­ku­si die­nos da­lis bu­vo skir­ta be­tar­piš­kam bend­ra­vi­mui su bend­ram­žiais.

Apsk­ri­tai Lie­tu­va daug pri­si­de­da pa­dė­da­ma Uk­rai­nai mo­der­ni­zuo­ti sa­vo švie­ti­mo sis­te­mą. Ne kar­tą Uk­rai­no­je lan­kė­si spe­cia­lis­tai iš Lie­tu­vos, ku­rie uk­rai­nie­čiams pa­ta­rė, ko­kių veiks­min­gų prie­mo­nių im­tis, o at­vy­kę uk­rai­nie­čiai sė­mė­si pa­tir­ties iš lie­tu­vių. Lie­tu­vos pa­tir­ties ir pa­ra­mos svar­bą ne kar­tą ak­cen­ta­vo patys uk­rai­nie­čiai.

Su­si­ti­kęs su vai­kais Lie­tu­vos už­sie­nio rei­ka­lų mi­nist­ras Li­nas Lin­ke­vi­čius vy­lė­si, kad jau ar­ti­miau­siu me­tu vai­kai ga­lės gy­ven­ti ir mo­ky­tis ra­mio­je ir jiems pa­lan­kio­je ap­lin­ko­je. Kal­bė­da­mas apie pro­jek­to svar­bą „Kau­no die­nai“, mi­nist­ras tvir­ti­no, kad la­bai svar­bu, jog šia­me pro­jek­te di­džiau­sias dė­me­sys ski­ria­mas vai­kams. „Lie­tu­vai svar­bu pa­ro­dy­ti, kad sun­kiu me­tu ji pa­lai­ko Uk­rai­ną. Svar­bu, kad tai pa­jus­tų žmo­nės. Ge­riau­siai to­kius da­ly­kus jau­čia vai­kai – jie yra sa­vo­tiš­ki tarpi­nin­kai ir am­ba­sa­do­riai, sklei­džian­tys ge­rą nuo­tai­ką ir į sa­vo ša­lį par­va­žiuo­sian­tys su ži­nia, kaip ga­li­ma gy­ven­ti“, – kal­bė­jo L. Lin­ke­vi­čius.

Mi­nist­ras itin džiau­gė­si, kad šia­me pro­jek­te Lie­tu­va da­ly­vau­ja kar­tu su svar­bia par­tne­re Šve­di­ja. „Plė­to­jant to­kius pro­jek­tus, la­bai svar­bu tu­rė­ti rim­tus par­tne­rius, ku­rie gi­liai su­pran­ta to­kio pro­jek­to tiks­lą. Džiau­giuo­si, kad mū­sų idė­jas pa­lai­ko Šve­di­ja“, – sa­kė Lie­tu­vos dip­lo­ma­ti­jos va­do­vas. Mi­nist­ras pa­žy­mė­jo, kad Lie­tu­va de­da daug pa­stan­gų siek­da­ma vi­so­ke­rio­pai pa­dė­ti Uk­rai­nai, ra­gin­da­ma par­tne­rius pri­si­dė­ti prie pa­ra­mos Uk­rai­nai tei­ki­mo.

Svar­būs mai­nai

Šiek tiek dau­giau nei mė­ne­sį Lie­tu­vo­je be­si­dar­buo­jan­ti Šve­di­jos am­ba­sa­do­rė Ma­ria Chris­ti­na Lundq­vist spe­cia­liai iš nau­jo su­pla­na­vo sa­vo die­not­var­kę, kad ga­lė­tų bent ke­lio­li­ka mi­nu­čių pa­bend­rau­ti su šiais jau­nuo­liais. „La­bai džiau­giuo­si da­ly­vau­da­ma šia­me su­si­ti­ki­me. Dar vos mė­nuo, kai aš dar­buo­juo­si Lie­tu­vo­je, ta­čiau šis pro­jek­tas su­lau­kia di­de­lio dė­me­sio ir pa­ra­mos ne tik am­ba­sa­do­je, ta­čiau ir pa­čio­je Šve­di­jo­je“, – tei­gė am­ba­sa­do­rė. Ji at­krei­pė dė­me­sį, kad bū­ti­na vai­kams pa­ro­dy­ti, jog mes juos pa­lai­ko­me ir esa­me pa­si­ren­gę pa­dė­ti. „Vai­kai su­pran­ta, ko­kiu su­dė­tin­gu lai­ku gy­ve­na, o mes su­pran­ta­me, su ko­kiais sun­ku­mais jie su­si­du­ria, to­dėl tu­ri­me jiems pa­ro­dy­ti, kad jie nė­ra vie­ni“, – kal­bė­jo M.Ch. Lundq­vist.

Uk­rai­nos am­ba­sa­do­riaus Lie­tu­vo­je Vo­lo­dy­my­ro Ja­cen­kivs­kio tei­gi­mu, la­bai svar­bu, kad apie tai, kaip gy­ve­na­me, ga­li­me ne tik šne­kė­ti, ta­čiau ir pa­ro­dy­ti. „Vai­kai yra mū­sų atei­tis. Šio­je gru­pė­je esan­tys vai­kai itin ta­len­tin­gi ir jau da­bar aš džiau­giuo­si ma­ty­da­mas, ko­kia atei­tis lau­kia Uk­rai­nos: šie vai­kai – bū­si­mi Uk­rai­nos ly­de­riai“, – kal­bė­jo V. Ja­cen­kivs­kis.

Am­ba­sa­do­rius ti­ki­no, kad pro­jek­tas „Pa­ra­ma nuo konf­lik­to nu­ken­tė­ju­siems Ry­tų Uk­rai­nos re­gio­nams švie­ti­mo sri­ty­je: ke­ly­je į po­ky­čius“ nė­ra vien­pu­sis ju­dė­ji­mas, kai at­vy­kę vai­kai su­lau­kia tik rū­pes­čio iš Lie­tu­vos, kar­tu vyks­ta kul­tū­ri­niai mai­nai. „Aš ti­kiu, kad vi­sos pa­žin­tys, už­si­mez­gu­sios šio trum­po vi­zi­to me­tu, ru­tu­lio­sis to­liau ir pe­raugs į glau­dų ry­šį ir tarp žmo­nių, ir tarp ša­lių. Aš no­riu, kad šie vai­kai ne tik ži­no­tų, kas yra Lie­tu­va, ta­čiau kar­tu su­pras­tų, kad Uk­rai­nos ir Lie­tu­vos is­to­ri­jo­je la­bai daug įvy­kių, ku­rie su­si­py­nę tar­pu­sa­vy­je ir svar­būs tiek vie­nai, tiek ki­tai ša­liai“, – kal­bė­jo V.Ja­cen­kivs­kis.

Džiau­gia­si priė­mi­mu

Į Lie­tu­vą at­vy­kę vai­kai iš Uk­rai­nos ne­slė­pė džiaugs­mo ne tik dėl to, kad ga­vo pro­gą sa­vai­tę pra­leis­ti ne mo­kyk­los suo­le, ta­čiau ir tuo, kiek nau­din­go ir svar­baus jie su­ži­no­jo vieš­na­gės me­tu. „Jau­čia­mės la­bai pa­ky­lė­tai. Esa­me apim­ti eu­fo­ri­jos“, – „Kau­no die­nai“ tvir­ti­no 14–15 me­tų mer­gi­nos, ne­pa­gai­lė­ju­sios nė vie­no gra­žaus žo­džio apie lie­tu­vius ir su­ti­ki­mą mū­sų ša­ly­je. „Mes no­ri­me su­ži­no­ti vis dau­giau ir dau­giau, kuo daž­niau bend­rau­ti su žmo­nė­mis ir su­si­ras­ti drau­gų. Pas­te­bė­jo­me, kad lie­tu­viai, bend­rau­da­mi su mu­mis, la­bai sten­gia­si mus su­pras­ti, mums pa­dė­ti. Apsk­ri­tai ne­si­ti­kė­jo­me, kad bū­si­me priim­ti su to­kia mei­le ir ši­lu­ma. Sma­gu, kad at­vy­kęs į ki­tą ša­lį ga­li jaus­ti pa­lai­ky­mą ir jo­je su­ras­ti bend­ra­min­čių“, – sa­kė kal­bin­ti vai­kai iš Uk­rai­nos.

Lie­tu­vos vai­kų ir jau­ni­mo cent­ro at­sto­vė Jo­lan­ta Mar­ke­vi­čie­nė pa­sa­ko­jo, kad ap­si­keis­da­mi nuo­mo­nė­mis po vi­zi­to Lie­tu­vo­je vi­si be išim­ties vai­kai kal­bė­jo, kad tai bu­vo ge­riau­sia jų gy­ve­ni­mo sa­vai­tė, ku­ri juos įk­vė­pė keis­tis pačius ir ti­kė­ji­mo, kad Uk­rai­no­je taip pat ga­li įvyk­ti po­ky­čiai. „Vie­nas iš pro­jek­to pra­na­šu­mų, kad į sve­čių pro­gra­mą ak­ty­viai įsi­trau­kė jų bend­raam­žiai Lie­tu­vo­je. Da­ly­viai su­si­drau­ga­vo, kar­tu lei­do lais­vą lai­ką, ap­ro­dė jiems Vil­nių“, – pa­sa­ko­jo J. Mar­ke­vi­čie­nė.

Projektas fi­nan­suo­ja­mas Lie­tu­vos už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jos Vys­to­mo­jo bend­ra­dar­bia­vi­mo ir pa­ra­mos de­mok­ra­ti­jai pro­gra­mos ir Šve­di­jos ins­ti­tu­to lė­šo­mis. Pro­jek­tą įgy­ven­di­na Lie­tu­vos vai­kų ir jau­ni­mo cent­ras kar­tu su už švie­ti­mą at­sa­kin­go­mis Ki­je­vo, Lu­hans­ko ir Do­nec­ko sri­čių ins­ti­tu­ci­jo­mis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra