Laikinoji partijos pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė pabrėžė, kad didelį nerimą kelia Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) sprendimas į valdančiąją koaliciją pakviesti partiją „Nemuno aušra“, mat šios pirmininkas Remigijus Žemaitaitis yra teisiamas dėl neapykantos kurstymo žydų atžvilgiu.
„Pasikartojantys Remigijaus Žemaitaičio neapykantos kurstymo protrūkiai kelia nerimą. Mums kyla klausimas, ar tai socialdemokratų partijai yra tikrai tinkamas partneris ir kaip jie patys tai vertina, nes (R. Žemaitaičio – BNS) retorika nesikeičia, ji tik tampa aštresnė“, – po prezidiumo posėdžio žurnalistams sakė politikė.
Mūsų manymu, Lietuvos socialdemokratų partija turi kitas alternatyvas suformuoti koaliciją.
„Mūsų manymu, Lietuvos socialdemokratų partija turi kitas alternatyvas suformuoti koaliciją“, – pabrėžė ji.
TS-LKD prezidiumo teigimu, konservatoriai rems Lietuvos gynybai, energetinei nepriklausomybei, ekonominiam stabilumui svarbius sprendimus, o kraštutiniu atveju paremtų ir mažumos Vyriausybę, nesiekdami jokių postų.
„Neprarandame vilties, kad tarp socialdemokratų tikrai yra lyderių, kurie būtų pajėgūs atlaikyti pripažintų antisemitų ir neapykantos kurstytojų galimą šantažą ir gebėtų suformuoti valdančiąją koaliciją ir Vyriausybę, kuri nekompromituotų Lietuvos visame demokratiniame pasaulyje“, – rašoma TS-LKD prezidiumo pareiškime.
Kita vertus, per balsavimą už ministro pirmininko kandidatūrą R. Morkūnaitė-Mikulėnienė negarantavo paramos socialdemokratų į šias pareigas deleguotam Gintautui Paluckui, jeigu jo vadovaujamoje daugumoje nebūtų „Nemuno aušros“.
„Mes svarstytume“, – sakė ji.
Konservatorės teigimu, G. Paluckas atsakingas už tai, ką pasirenka partneriais.
TS-LKD prezidiumas taip pat kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą, prašydami išreikšti „aiškią ir principinę laikyseną dėl buriamos koalicijos, kurios pagrindu jam teks konstitucinė pareiga formuoti Vyriausybę“.
„Raginame prezidentą išgirsti tarptautinės bendruomenės perspėjimus, kad pasiektos Lietuvos saugumo garantijos gali tapti kvestionuojamos dėl Lietuvoje buriamos antisemitizmą ir neapykantą toleruojančios daugumos ir tuo pagrindu formuojamos Vyriausybės“, – teigiama dokumente.
Formuoti būsimąją valdančiąją koaliciją praėjusią savaitę galutinai sutarė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.
Pirmadienį jų lyderiai planuoja pasirašyti koalicinę sutartį.
Konservatoriai naujos kadencijos Seime ketina dirbti opozicijoje.
Socialdemokratų sprendimas į koaliciją įtraukti „aušriečius“, kurių lyderis Remigijus Žemaitaitis yra teisiamas dėl neapykantos prieš žydus kurstymo, sulaukė kritikos tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
Konstitucinis Teismas dėl viešų pasisakymų apie žydus ir Izraelį R. Žemaitaitį yra pripažinęs sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją. Po šio sprendimo R. Žemaitaitis atsisakė Seimo nario mandato, kad neįvyktų apkaltos procesas ir jis vėliau galėtų kandidatuoti į prezidentus ir į Seimo narius.
Politikas kaltinimus antisemitizmu atmeta ir sako savo įrašuose socialiniuose tinkluose kritikavęs Izraelį, o ne reiškęs neapykantą žydų tautai.
Valdančiąją daugumą formuojantys socialdemokratai žada tarptautiniams partneriams įrodyti, kad nuogąstavimai dėl antisemitų būsimoje valdžioje yra nepagrįsti. Pasak jų, R. Žemaitaitis nedirbs ministru naujojoje Vyriausybėje, o už krašto apsaugą ir užsienio politiką bus atsakingi socdemai.
(be temos)
(be temos)
(be temos)