Politiko teigimu, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Z. Jedinskio komentarus apgailėtinais pavadino tik dėl asmeninių priežasčių. Jo manymu, tą diplomatijos vadovą daryti vertė kitokia nei Z. Jedinskio atveju biografija sovietmečiu.
„Gal Linkevičius turi kažkokius asmeninius priekaištus Jedinskiui, kadangi jų biografijos skiriasi. Ponas Linkevičius buvo sovietinės nomenklatūros aukštas narys, o Jedinskis nebuvo net spaliukas ir pionierius. Jis ir tais laikais buvo principingas“, – Eltai aiškino V. Tomaševskis.
Be to, akcentavo europarlamentaras, jo vadovaujamos partijos kolega buvo ne taip suprastas. LLRA-KŠS pirmininkas tikino, kad Z. Jedinskis nenorėjo pateisinti Baltarusijos režimo brutalių veiksmų. Jo teigimu, partijos kolega tik norėjo priminti, kiek blogo valstybei yra padarę konservatoriai.
„Ten buvo labai aiškiai pasakyta, kad situacija panaši į mūsų situaciją 2009 metais, kuomet valdė konservatoriai, kurie ir kelia dabar triukšmą. Pirmas sakinys buvo, kad mūsų konservatoriai pasimokė iš Lukašenkos, kaip galima malšinti protestus. Tai buvo tik priminimas ir nieko daugiau“, – Z. Jedinskio komentaro reikšmę socialiniame tinkle interpretavo V. Tomaševskis.
„Daug kam iš konservatorių tai nepatinka, kad primenama, jog Kubiliaus Vyriausybė pažeidė Konstituciją, ir po to dar buvo šaudoma guminėmis kulkomis. Jie galvoja, kad žmonės tai pamiršo... Taigi šiame pasisakyme nematau jokių problemų“, – pridūrė jis.
Pastarąją savaitę viešojoje erdvėje aštrią kritiką iššaukusiame ir vėliau ištrintame feisbuko įraše Z. Jedinskis teigė:
„Lukašenka iš lietuviškų konservatorių išmoko, kaip nuraminti protestus. Skirtumas tik tas, kad Baltarusijoje policija gina Konstituciją, o Lietuvoje 2009 metais policija gynė tuos, kurie pažeidė Konstituciją, tai yra, policija gynė konservatorių valdžią, kuri per taip vadinamą „naktinę reformą“, pažeisdama Konstituciją, sumažino pensijas ir atlyginimus“.
V. Tomaševskio manymu, Z. Jedinskis jau yra viską viešai paaiškinęs, tad tolesni komentarai šia tema tėra tik politinės spekuliacijos.
„Buvo jo paaiškinimas ir abejonės išsklaidytos. Jis pabrėžė tik vieną momentą ir šiame momente yra teisus. Visi kiti komentarai – tik politinės spekuliacijos“, – kalbėjo V. Tomaševskis.
Mano, kad R. Karbauskis pasidavė viešam ažiotažui
LLRA-KŠS pirmininkas surado paaiškinimą ir tam, kodėl „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis Z. Jedinskio komentarą pirmadienį įvardino kaip garbės nedarantį. Politiko manymu, R. Karbauskį tiesiog paveikė viešoji opinija.
„Kai kyla tam tikras ažiotažas spaudoje, tada net žiniasklaida nebesupranta, kad turi būti žodžio ir minties laisvė... Tada kitaip ir nepakomentuosi“, – samprotavo V. Tomaševskis ir piktinosi, kad Z. Jedinskio vieši komentarai nebuvo suprasti kaip demokratijos išraiška.
„Pagrindinis demokratijos bruožas ir pasiekimas – žodžio ir minties laisvė. Deja, kai kurie politikai to dar nesupranta. Kiekvienas žmogus turi laisvę į žodį ir mintį. Jei mes norime su tuo ginčytis, tai mes nesuprantame, kas apskritai yra demokratija“, – teigė jis.
Pasirašyti rezoliucijos niekas nekvietė
Tai, kad LLRA-KŠS nepadėjo parašo po antradienį neeilinėje Seimo sesijoje ketinamos priimti rezoliucijos projektu „Dėl padėties Baltarusijos Respublikoje po suklastotų Prezidento rinkimų“, V. Tomaševskis nesureikšmino. Viena vertus, teigė jis, niekas rezoliucijos pasirašyti jo nekvietė. Kita vertus, akcentavo politikas, jo vedamos partijos pozicija ir taip yra aiški – smurtui Baltarusijoje yra nepritariama.
„Aš negirdėjau, kad būtų renkami parašai, niekas neskambino“, – paklaustas, kodėl nėra LLRA-KŠS atstovo parašo po paruoštu dokumentu, atsakė V. Tomaševskis.
Nors politikas ir tvirtino, kad rezoliucijos turiniui pritaria, taip pat neslėpė ir to, kad visgi turi įtarimų, jog rezoliucijos iniciatoriai tiesiog nori gauti daugiau viešo dėmesio.
„Bet jei kažkas nori pasirodyti daugiau žiniasklaidoje – konservatoriai, kurie šaudė į savo žmones guminėmis kulkomis, tai čia nieko nepadarysi. Rezoliucija yra teisingas pozicijos pareiškimas, kad visi smerkia – tai visiems akivaizdu (...) Aš jau pasmerkiau jėgos panaudojimą, žmonių mušimą, areštus. Visi supranta, kad taip negali būti“, – teigė politikas, pabrėždamas, kad jo partijos kolegos, jei balsavimo metu bus Seime, rezoliuciją turėtų palaikyti.
„Kai bus balsavimas, iš mūsų parlamentarų bus palaikymas, tačiau atostogos ir pilnos salės nebus. Gal bus pusė Seimo narių“, – apibendrino V. Tomaševskis.
ELTA primena, kad pirmadienį L. Linkevičius žurnalistams pareiškė, kad Z. Jedinskio pasisakymas viešojoje erdvėje yra apgailėtinas.
„Tai yra apgailėtinas elgesys ir požiūris. Kiekvienas turi teisę turėti savo nuomonę, bet, kaip sakoma, yra ribos“, – sakė L. Linkevičius.
Savo ruožtu R. Karbauskis tvirtino, kad politiko pasisakymas yra vertintinas neigiamai ir garbės nedaro.
„Pasisakymas, žinoma, garbės nedaro mums visiems”, – žurnalistams pirmadienį teigė R. Karbauskis.
Kritiškai į Z. Jedinskio komentarą įvertinto ir premjeras Saulius Skvernelis. Kita vertus, teigė premjeras, Z. Jedinskio pasisakymą reikėtų vertinti kaip individualų Seimo nario pareiškimą. Jo teigimu, jei LLRA-KŠS pozicija sutaptu su deklaruotu Z. Jedinskio komentaru, bendradarbiavimas koalicijoje būtų nebeįmanomas.
Naujausi komentarai