Antradienį kariuomenės vado pareigas paskirtas eiti generolas majoras Arvydas Pocius mano, kad reguliariosios Lietuvos ginkluotosios pajėgos negali ir vykdyti gynybinių poreikių ir dalyvauti tarptautinėse operacijose, todėl ateityje gali tekti panaudoti į atsargą išleistų šauktinių rezervą.
A.Pocius BNS sakė manantis, jog sulaukus buvusios Krašto apsaugos ministerijos vadovybės sprendimą atsisakyti šauktinių Lietuvos kariuomenėje nagrinėjančio Konstitucinio Teismo išaiškinimo, turėtų būti sprendžiamas rezervo formavimo ginkluotosiose pajėgose klausimas.
„Aš ir anksčiau domėjausi tais klausimais ir esu įsitikinęs, kad reguliariosios pajėgos vienos nepaveš krūvio vykdyti nacionalines reikmes - užtikrinti gynybinius poreikius ir dalyvauti tarptautinėse operacijose. Todėl ir senosios NATO valstybės: Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė, Danija ir kitos naudoja rezervą. Jie kviečia karius iš rezervo ir siunčia juos dalyvauti į tarptautines operacijas. Tokiu būdu krūvis nėra užkraunamas tik reguliariosioms pajėgoms. Pats gyvenimas mums padiktavo, kad į Afganistaną jau du kartus siuntėme Provincijos atkūrimo grupės vienetus, suformuotus iš savanorių pajėgų. Aš manau, kad dalį rezervo, šauktinių, išleistų į atsargą, mes turėsime panaudoti", - kalbėjo antradienį prisaikdintas naujasis kariuomenės vadas.
Pasak A.Pociaus, rezervo formavimas turėtų pradėti veikti, jeigu bus politinė valia atnaujinti šauktinių kvietimą nustatytam "pusės metų ar trijų mėnesių terminui".
Kalbėdamas apie savo prioritetus pradedant eiti kariuomenės vado pareigas, A.Pocius sakė neskubėsiantis priimti greitų ir kategoriškų sprendimų, tačiau pabrėžė, kad sprendimus, taip pat ir skausmingus, priimti reikės.
„Dabar analizuoju situaciją, žiūriu, kokį perėmiau ūkį, kokie yra reikalai, kuriuos reikės spręsti, o spręsti tikrai reikės, ypač dabartinėje finansinėje būklėje. Yra ta situacija, kad kai kuriuos nepopuliarius sprendimus reikės daryti, reikės peržiūrėti tai, kas jau buvo suplanuota. Dalį karių, kurie ištarnavę pilną tarnybos laiką, yra pensinio amžiaus, gali tekti išleisti į atsargą. Čia yra viena tų nepopuliarių sričių, kurioje galėtume sutaupyti lėšų", - kalbėjo generolas majoras.
Jis minėjo, kad gali tekti atsisakyti kai kurių infrastruktūros objektų, kurie Lietuvos kariuomenei yra nelabai reikalingi juos perduodant Valstybės turto fondui, kad tokiu būdu valstybė galėtų gauti "kažkiek lėšų".
„Yra eilė kitų dalykų kurie priklausys ne nuo politikų, o nuo mūsų - kariškių. Bet pagrindinis prioritetas lieka valstybės gynybos užtikrinimas, kad visi sprendimai nepakenktų valstybės saugumui", - aiškino kariuomenės vadas.
Kalbėdamas apie Lietuvos kariuomenės transformaciją, jis sakė, kad reikėtų įvertinti, ar ankstesnės kariuomenės vadovybės suformuluoti transformacijos planai atitinka dabartines realijas.
„Jie galbūt jau nebetinkami yra ir kažko mes turėsime atsisakyti. Kai kurie sumanymai, kurie buvo prieš 2 metus įrašyti į transformacijos planą, galbūt yra jau nebetinkami, nes yra sunki finansinė padėtis. Mes kažko turėsime atsisakyti. Aš manau, kad žodis transformacija pastaruoju metu yra tapęs labai populiariu ir kartais juo yra per daug manipuliuojama. Mano supratimu, kariuomenė visą laiką yra transformacijos stadijoje. Kariuomenė nuolat keičiasi, nes keičiasi ginkluotė, keičiasi karybos menas, taktika", - sakė A.Pocius.
Kartu jis pažymėjo nenorįs leistis į svarstymus, ar ligšiolinė kariuomenės vadovybė racionaliai naudojo gynybai skirtas valstybės lėšas ir pirko pačią būtiniausią karinę techniką.
Prezidentė D.Grybauskaitė, sulaukusi Seimo pritarimo, A.Pocių kariuomenės vadu oficialiai paskyrė praėjusį penktadienį.
Pastaruosius kelerius metus 52 metų A.Pocius dirbo NATO Sąjungininkų transformacijos vadavietėje Jungtinėse Valstijose.
Pasibaigus penkerių metų kadencijai, generolas leitenantas Valdas Tutkus iš kariuomenės vado pareigų atleistas birželio pabaigoje.
Naujausi komentarai