Griežtinamas karantinas:
* Nuo vidurnakčio Lietuvoje įsigalios griežtesnės karantino sąlygos: bus draudžiama be rimtos priežasties išvykti už savivaldybės ribų, dirbs tik būtiniausių prekių parduotuvės, bus draudžiama susitikti ne su savo namų gyventojais. Du atskirai gyvenantys žmonės arba vienos šeimos nariai galės pasivaikščioti lauke.
* Galiojant draudimams be svarbios priežasties judėti tarp savivaldybių, švenčių metu ir savaitgaliais šalyje veiks 250 judėjimo kontrolės postų. Kitomis dienomis bus vykdoma kontrolė mobiliu principu.
* Gyventojams skubant į parduotuves apsipirkti prieš griežtinamą karantiną, policija žada organizuoti papildomus prekybos centrų patikrinimus ir, nustačius pažeidimus, spręsti dėl atsakomybės jų administracijai. Ekspertai ragina gyventojus atsisakyti nebūtinų apsipirkimų ir prognozuoja, kad laikantis nustatytų reikalavimų iki metų pabaigos paros koronaviruso atvejų skaičių gali pavykti sumažinti perpus.
* Nuo trečiadienio iki sausio 3 dienos stabdomos viešos pamaldos bažnyčiose. Maldos namai liks atviros pavieniams tikintiesiems, o religinės apeigos bus atliekamos tik artimiausios šeimos rate, iš anksto susitarus su kunigu.
* „Regitra“ pranešė nuo trečiadienio stabdanti praktikos egzaminų vykdymą. iki sausio 31-osios. Kol kas atšaukiami iki sausio 3 dienos numatyti egzaminai.
Koronaviruso situacija:
* Per parą patvirtinti 1432 nauji COVID-19 atvejai ir 38 mirtys – tai didžiausias iki šiol paros mirčių skaičius. Ligoninėse gydomi 2372 COVID-19 pacientai, iš jų 180 – reanimacijoje.
* Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pranešė, jog pirmoji vakcinos nuo COVID-19 siunta bus apie 10 tūkst. dozių. Vis dėlto Vyriausybės ir ekspertų teigimu, didžiausias iššūkis bus sklandaus vakcinavimo proceso užtikrinimas. Pirmiausia bus skiepijami medikai ir rizikos grupėms priklausantys asmenys.
* Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad kitų metų biudžete bus suplanuotos lėšos medikų priedams, o visos COVID-19 situacijai reikalingos priemonės biudžeto projekte jau viršija 1 mlrd. eurų.
* Ukrainos sostinėje vyko protestas prieš griežtas karantino sąlygas. Policija neleido pastatyti palapinių Nepriklausomybės aikštėje, paragino nerengti provokacijų ir protestuoti taikiai. Protesto dalyviai reikalavo atšaukti karantino priemones smulkiajam verslui.
* Europos vaistų agentūra į susitikimą dėl leidimo platinti „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakciną nuo COVID-19 rinksis anksčiau – dar gruodžio 21 dieną. Anksčiau planuota, kad sprendimas bus priimtas ne vėliau gruodžio 29-osios. Paankstinti datą instituciją spaudė Europos valstybės, ypač Vokietija. Leidimą naudoti vakciną tikimasi turėti iki gruodžio 23-iosios. JAV, Jungtinė Karalystė ir Kanada jau yra pradėjusios vakcinaciją.
* JAV maisto ir vaistų administracija paskelbė neturinti pastabų dėl farmacinės bendrovės „Moderna“ sukurtos vakcinos saugumo. Šis sprendimas atveria kelią leisti vakcinaciją ir šiuo preparatu.
* Turkijoje keturioms dienoms pradedant gruodžio 31-ąja bus įvedama komendanto valanda. Nyderlanduose paskelbtas penkių savaičių karantinas, jo metu dirs tik būtinųjų prekių parduotuvės, uždaromos mokyklos, viešos pramogų įstaigos, ribojami žmonių kontaktai.
* Jungtinėse Valstijose koronaviruso pandemija pareikalavo jau daugiau kaip 300 tūkst. žmonių gyvybių.
Baltarusijos nafta. Didžiausios Baltarusijos naftos produktų eksportuotojos „Belaruskaja neftenaja kampanija“ antrinė įmonė BNK laikinai sustabdė naftos produktų eksportą per „Klaipėdos naftos“ terminalą Klaipėdoje. BNK nurodė informuosianti, kai eksportas bus atnaujintas visa apimtimi. „Klaipėdos nafta“ teigia besiaiškinanti paslaugų poreikį kitiems metams ir siekianti pasirengti bet kokiam veiklos scenarijui.
Gražulio neliečiamybė. Seimas panaikino Seimo narių Mišrios grupės atstovo Petro Gražulio teisinę neliečiamybę. Už tai balsavo 97 Seimo nariai, prieš buvo šeši, susilaikė – 26. Teisėsaugos duomenimis, būdamas Seimo nariu P. Gražulis padėjo tvarkyti šaldytus maisto produktus gaminančios bendrovės „Judex“ problemas, kai Rusijos pareigūnai 2015 metais šios įmonės produkcijoje rado listerijos bakterijų.
Šimonytės komanda. I. Šimonytė Vyriausybės kanclere paskyrė savo štabo prezidento rinkimuose atstovę Giedrę Balčytytę. Ministro pirmininko biuro vadove paskirta Ieva Skarelytė, anksčiau ėjusi Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime referentės pareigas. Jos pareigas eina nuo pirmadienio.
Bideno pergalė. Per Rinkikų kolegijos balsavimą Joe Bidenas buvo oficialiai patvirtintas išrinktuoju JAV prezidentu. Šis žingsnis užveria kadenciją baigiančiam prezidentui Donaldui Trumpui beveik visas galimybes užginčyti savo pralaimėjimą. Pasak J. Bideno, JAV demokratija šiemet buvo „stumiama, išbandoma, patyrė grėsmę“. Vis dėlto jis pabrėžė, kad šalies sistema pasirodė esanti „atspari, gerai veikianti ir stipri“.
Prokuroro pasitraukimas. D. Trumpas paskelbė, kad iš pareigų traukiasi generalinis prokuroras Billas Barras. Prokuroras anksčiau atmetė valstybės vadovo pareiškimus, kad šis rinkimus pralaimėjo dėl masinio sukčiavimo.
Skundas dėl sankcijų. Su Kremliumi siejamas verslininkas Jevgenijus Prigožinas kreipėsi į Europos Sąjungos teismą, prašydamas pašalinti jo vardą iš Bendrijos sankcijų sąrašo. „Putino virėju“ vadinamas J. Prigožinas kaltinamas, kad remia privačią samdinių armiją „Wagner“, trukdančia taikos procesams Libijoje.
Vaikų pagrobimas. Džihadistų judėjimas „Boko Haram“ prisiėmė atsakomybę už mažiausiai 333 mokinių pagrobimą iš berniukų mokyklos šiaurės vakarų Nigerijoje, įvykdytą šį penktadienį. Nigerijos vietos valdžios pareigūnai pranešė, kad su pagrobėjais vyksta derybos“. „Boko Haram“ 2014 metais įvykdė šimtų mokinių pagrobimą iš mergaičių mokyklos Čiboke.
Navalno persekiojimas. Bendras tarptautinės žiniasklaidos tyrimas atskleidė, kad cheminių ginklų ekspertai iš Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną sekė kelerius metus, taip pat ir tą dieną, kai jis buvo apnuodytas. A. Navalnas planuoja kreiptis į Tyrimų komitetą ir Federalinę saugumo tarnybą, kad šios ištirtų Vakarų žiniasklaidos paskelbtą informaciją.
Ryšių nutraukimas. Somalis paskelbė nutraukiantis diplomatinius ryšius su Kenija, kaltindamas Nairobį besikartojančiu kišimusi į šalies politinius reikalus. Tarp abiejų kaimynių jau kuris laikas didėjo įtampa, o žinia apie nutraukiamus santykius nuskambėjo Kenijai priėmus Somalilando – Mogadišo nepripažįstamos ir Somalio dalimi laikomos atsiskyrusios valstybės – vadovus.
Naujausi komentarai