A.Sekmokas: elektros jungties su Švedija vykdytojai pelno iš šio projekto negaus (papildyta) Pereiti į pagrindinį turinį

A.Sekmokas: elektros jungties su Švedija vykdytojai pelno iš šio projekto negaus (papildyta)

2009-07-03 17:42
A.Sekmokas: elektros jungties su Švedija vykdytojai pelno iš šio projekto negaus (papildyta)
A.Sekmokas: elektros jungties su Švedija vykdytojai pelno iš šio projekto negaus (papildyta) / Kęstučio Cemnolonskio nuotr.

Penktadienį portalo forume viešėjęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas tikino, kad elektros jungties su Švedija projektas yra nekomercinis, todėl projekto vykdytojai pelno iš šio projekto negaus.

Keis atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimo tvarką

„Europos Komisijos skirtus pinigus jungties tiesimui gaus ir valdys valstybei priklausanti Centrinė projektų valdymo agentūra. Taigi valstybė bus europinių pinigų gavėjas ir savininkas. Esu pasisakęs, kad „Lietuvos energija“ bus naudojama kaip finansinis žmogiškųjų išteklių ir žinių resursas įgyvendinant šį projektą. Noriu pridurti, kad elektros jungtis su Švedija yra nekomercinis projektas ir projekto vykdytojai pelno iš šio projekto negaus ir galės tik padengti šio projekto įgyvendinimo išlaidas“, - tvirtino energetikos ministras A.Sekmokas.

Taip jis atsakė į portalo lankytojo klausimą, kodėl elektros jungties į Švediją darbus atliks „Lietuvos energija“, kuri yra „Leo Lt“ dalis. Pasak svetainės lankytojo, anksčiau ministras yra minėjęs, kad strateginius energetikos projektus įgyvendins valstybinė įmonė, kuri nebus „Leo LT" dalis.

Portalo lankytojai energetikos ministro teiravosi ir apie galimybę gauti valstybės finansinę paramą asmenims, norintiems savarankiškai pasistatyti vėjo ir saulės jėgaines. Piktintasi esą dabar tai labai sunku padaryti ir dėl biurokratinių kliūčių. Ministras leido suprasti tokiai portalo skaitytojo pozicijai pritariantis tik iš dalies ir nurodė, kad šiuo klausimu Rytų skirstomieji tinklai (RST) ir Vakarų skirstomieji tinklai (VST) nėra tinkamai orientuoti į rinką ir vartotojus.

„Ministerija siekia pakeisti jų (RST ir VST - red.past.) poziciją, kad jie dirbtų vartotojams, t.y. supaprastintų ir palengvintų prisijungimą prie tinklų ir atsinaujinančios energijos tiekimą tinklams. Taip pat siekiame ir ruošiame paprastesnę ir geresnę tvarką, kaip panaudoti atsinaujinančius energijos šaltinius: vėjo, hidro, bio ir kitus“, - sakė ministras.

Tačiau kalbėdamas apie galimą valstybės finansinę paramą norintiems pasistatyti saulės ir vėjo jėgaines ministras buvo atsargesnis. „Kas dėl finansinio skatinimo, tai mes siekiame to, kad atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimo skatinimas netaptų per didele našta visiems energijos vartotojams per nepamatuotai išaugusius tarifus“, - kalbėjo A.Sekmokas.

Paruošta nauja elektros kainos skaičiavimo metodika

Ministras sulaukė ir klausimų, susijusių su elektros kaina. Portalo lankytojui pasiteiravus, kodėl elektros kaina esą yra skaičiuojama pagal tai, kiek elektros tiekimo bendrovė įsivertino savo turtą, o negalioja normalios rinkos dėsniai, kada galutinė kaina susideda iš sąnaudų, ministras sakė pritariantis skaitytojo išsakytai kritikai. Jis tvirtino, kad ateityje elektros kainų skaičiavimo metodika bus pakeista.

„Jau yra paruošta elektros (kainos - red.past.) skaičiavimo metodika, pagal kurią ir bus nustatyta taip , kaip Jūs ir siūlote, ir kaip turi būti. Kaip žinia, elektros tarifus reguliuoja nepriklausoma valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija“, - į klausimą apie elektros kainos skaičiavimo metodiką atsakė ministras.

Elektros kainos po Ignalnos AE uždarymo neprognozuoja

Tačiau A.Sekmokas nesiryžo atsakyti į klausimą, koks bus elektros energijos tarifas uždarius Ignalinos atominę elektrinę (AE). Pasak ministro, elektros kainą lems keletas veiksnių.

„Uždarius Ignalinos AE, mes prarasime sąlyginai pigios elektros energijos šaltinį. Koks bus elektros tarifas, didžiąja dalimi priklausys nuo pasaulinių energetinių resursų, tokių kaip dujos ir nafta, kainų“, - kalbėjo A.Sekmokas.

Išdėstė nuomonę apie vadovų kompensacijas

Svečias sulaukė ir klausimų, susijusių su anksčiau numatytomis milžiniškomis kompensacijomis aukštas pareigas ėjusiems „Leo LT“ ir „Lietuvos energijos“ vadovams. Ministro teirautasi, kodėl jis viešai piktinosi, kai paaiškėjo, kad 250 tūkst. litų kompensaciją gaus buvęs „Leo LT“ vadovas Gintautas Mažeika, o dabar to nedaro, kai buvęs „Lietuvos energijos" vadovas Darius Masionis atleistas su 100 tūkst. litų kompensacija.

„Sutartį su Darium Masioniu rengė „Leo LT“ teisininkai, o pasirašė vadovas Gintautas Mažeika. Pagal šią sutartį, tokia kompensacija jam priklausė. Be abejo, už tokį trumpą laikotarpį tokių kompensacijų išmokėjimas yra morališkai nepriimtinas. Dabar naujai galiojančios „Leo LT“ ir dukterinių bendrovių įmonėse galiojančios darbo sutartys yra pakeistos ir tokių kompensacijų nenumato“, - kalbėjo ministras. 

Visus ministro atsakymus rasite portalo forume

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra