Veikia nuo 2014-ųjų
Pasak J.Ohmano, jau tuomet jis suprato, kad žūtbūt reikia stabdyti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną. Taip įsikūrė organizacija „Blue / Yellow“ ir J.Ohmanas kartu su bendraminčiais pradėjo veikti. Pradžia nebuvo lengva, bet organizacija veikė ryžtingai – viena pirmųjų paramos siuntų buvo termovizoriai, kurie pagelbėjo ukrainiečiams mūšiuose dėl Donecko oro uosto. Jie buvo pristatyti per 24 val.
„Supratau, kad galima padaryti daug. Aš tai vadinu paramos karyba – kai pats nekariauji, bet tikslingai teiki paramą, kuri daro didelį skirtumą“, – diskusijos metu pasakojo J.Ohmanas.
Jis teigė, kad tai yra pilietinis pasipriešinimas. Šiemet, Rusijai įsiveržus į Ukrainą, daugybė žmonių suprato, kad reikia aktyviai priešintis agresoriui.
„Ne tik aš, bet visa Lietuva yra pilietinio pasipriešinimo pavyzdys. Mes visi prisidėjome. Prie įvairių iniciatyvų ir paramos Ukrainai organizacijų. Suprantame pavojų, suprantame, kad reikia kažką daryti“, – sakė J.Ohmanas.
Dronų karas
Diskusijos metu J.Ohmanas pasidalijo pamokomis, išmoktomis karo lauke. Kalbėdamas apie Ukrainai teikiamą neletalinę pagalbą, J.Ohmanas atkreipė dėmesį į technologijas ir šiame kare įvairiems tikslams naudojamus dronus.
Pasak J.Ohmano, dronų karas yra ateitis. Tai nauja karybos forma, kurią reikėtų įdėmiai analizuoti tiek techniniu, tiek taktiniu aspektu.
„Yra įvairių dronų panaudojimo koncepcijų. Dronai šiame kare atlieka ypatingą vaidmenį. Jau nuo 2014–2015 m. kartu su ukrainiečiais dirbame su šia karybos rūšimi. Ukrainiečiai išmoko meistriškai naudoti dronus“, – pasakojo J.Ohmanas.
Kaip pavyzdį J.Ohmanas paminėjo sėkmingai žvalgybinei veiklai naudotus dronus Chersono regione – „Blue / Yellow“ intensyviai remia čia kovojančius kelis ukrainiečių dalinius.
„Džiugu matyti, kad pavyko palaužti rusus ir jie traukiasi. Mes visą laiką buvome tų dalinių užnugaryje“, – pasakojo J.Ohmanas.
Privalome ten būti. Mūsų parama yra reikalinga. Būkime kartu iki pat pabaigos. Būkime kartu iki pergalės.
Aiškūs prioritetai
„Blue / Yellow“ vadovas išskyrė tris prioritetines paramos priemones: dronai, įvairių rūšių optika ir mašinos. Šios priemonės leidžia Ukrainos kariams efektyviau naudoti savo pačių turimą ginkluotę. Taip pat teigė, kad reikėtų skirti dėmesį ir priemonėms, skirtoms minoms aptikti. Rusijos kariai paliko daugybę minų Ukrainos gyvenvietėse, laukuose – dėl paliktų minų laukuose žūsta žemę dirbantys Ukrainos ūkininkai.
J.Ohmanas pasakojo, kad šio karo metu jį sutrikdė ciniškas, brutalus Rusijos valdžios požiūris į savo karius – sužeisti kariai kartais paliekami mirti mūšio lauke, jiems nesuteikiama medicinos pagalbos.
„Jie aukoja savo žmones, savo piliečius, kad pasiektų kažkokius išgalvotus tikslus. Reikia suprasti, kad tai priešas, kuris negaili nei kitų, nei savo karių. Tai ne NATO kariuomenė“, – teigė J.Ohmanas.
J.Ohmanas įsitikinęs, kad įmanoma įveikti Rusiją. Pasak jo, svarbu laimėti ne tik dabar vykstantį karą, bet laimėti prieš Rusiją ilgalaikėje perspektyvoje – užtikrinti laisvą, demokratinę Ukrainos raidą. Tuomet Lietuva turės patikimą, draugišką sąjungininkę rytuose, kuri, J.Ohmano teigimu, bus ne mažesnis mūsų šalies saugumo garantas nei NATO. Todėl reikia likti išvien su Ukraina ir stengtis dar labiau padėti, dar labiau įsiterpti į konfliktą.
„Privalome ten būti. Mūsų parama yra reikalinga. Būkime kartu iki pat pabaigos. Būkime kartu iki pergalės“, – sakė J.Ohmanas.