Bus prašoma pripažinti asmenis įtariamaisiais Sausio 13-osios byloje

Artimiausiomis savaitėmis Generalinė prokuratūra planuoja kreiptis į teismą dėl dviejų dešimčių asmenų pripažinimo įtariamaisiais Sausio 13-osios byloje.

Generalinis prokuroras Darius Valys trečiadienį lankydamasis Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete pranešė, kad jeigu ne šį mėnesį, tai kitą, teismą pasieks prašymas pirmiesiems 20 įtariamųjų Sausio 13-osios byloje pakeisti įtarimus.

„Jei ne šį mėnesį, kito pradžioje išplatinsime pranešimą, kad kreipiamasi į ikiteisminio tyrimo teisėją dėl įtarimų pakeitimo pirmiems 20 įtariamųjų“, - sakė prokuroras.

Iš viso šioje byloje įtarimus už akių ketinama pateikti 81 asmeniui.

„Esu patikintas, kad artimiausiu metu dėl to bus priimti sprendimai“, - Seimo nariams garantavo prokuroras.

Šių metų sausį Generalinė prokuratūra pranešė, kad tikisi šiemet baigti tirti bylą dėl nusikalstamų veiksmų per 1991 metų sausio įvykius Lietuvoje bei Rusijai ir Baltarusijai išsiųsti pranešimus apie jų valstybėse gyvenančius įtariamuosius karo nusikaltimais.

Šiuo metu tyrimas atliekamas 81 asmens atžvilgiu, kurie gyvena užsienio valstybėse - Rusijoje, Baltarusijoje ir kitur.

Ikiteisminis tyrimas atliekamas ne tik dėl tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis, bet ir karo nusikaltimų - tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymo, žalojimo, draudžiamos karo atakos prieš civilius ir uždraustų karo priemonių naudojimo.

Tarp įtariamųjų - asmenys, 1991 metais vadovaujančias pareigas ėję TSRS Gynybos ministerijoje, Vidaus reikalų ministerijoje, Valstybės saugumo komitete ir dalyvavę 1991 metų sausio mėnesį jėga šturmuojant ir užimant strategiškai svarbius objektus, bei kiti jiems talkinę asmenys.

Prokuratūros duomenimis, bylą sudaro apie 700 tomų medžiagos. Pagal dabar galiojančius teisės aktus, užbaigti tyrimui Lietuvos teisėsaugai pakanka žinoti valstybę, kurioje gyvena įtariamasis ir jai išsiųsti reikalingus dokumentus.

1991 metų sausį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių, 31 buvo sunkiai sutrikdyta sveikata, daugiau nei 1000 buvo kitaip sužaloti. Tų pačių metų liepos 31-ąją Medininkų muitinės poste buvo nužudyti septyni policijos ir muitinės pareigūnai, saugoję sovietų tuomet dar nepripažintos Lietuvos valstybės sieną.

Lietuvoje jau buvo paskelbtas vienas nuosprendis 1991 metų Sausio 13-osios byloje. 1999 metais Vilniaus apygardos teismas nuteisė aktyvius komunistų partijos narius Mykolą Burokevičių, Juozą Jermalavičių, Juozą Kuolelį, Jaroslavą Prokopovičių bei kitus.

Visi jie jau yra atlikę bausmę.

Šie asmenys nebuvo teisiami už karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

gebelsas

gebelsas portretas
ta golovatova tai senai reikejo pasodinti... ] sugalvojo koks majoras TSRS rezima issaugoti..... ne su niekuom nepasitares..... Dar reiktu pareikalauti isduoti Lietuvai: - visu leitenantus vairavusiu tankus Sausio 13.... - TSRS serzantus irgi reiktu sugauti ir nuteisti.... -eiliniai.... tuos irgi... dabar tik 80 itariamuju.... o taip tai ir skaicius neblogas gautusi....
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių