Pereiti į pagrindinį turinį

Svarstoma steigti Seimo žvalgybos inspektorių įstaigą

2014-09-11 07:30
BNS inf.
A. Ufarto/BFL nuotr.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai po pusantrų metų pertraukos ketina grįžti prie svarstymo dėl žvalgybos institucijų veiklos parlamentinės kontrolės griežtinimo: iniciatorių teigimu, susiklosčiusi geopolitinė situacija skubina steigti Seimo žvalgybos inspektorių įstaigą, rašo „Lietuvos žinios“.

2013-ųjų birželį parlamentarai po pateikimo pritarė Žvalgybos įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma steigti visiškai naują kontrolės instituciją – Seimo žvalgybos inspektorių įstaigą.

„Manome, kad dabar pats metas priimti šias pataisas. Būtų gerai ir pačiam Valstybės saugumo departamentui (VSD), kuriam reikia pagalbos iš šalies. Akivaizdu, jog VSD šiandienos iššūkiams nebuvo ir nėra pasiruošęs. Kadangi situacija grėsminga, čia jau ne be juokai“, – „Lietuvos žinioms“ sakė projekto autorius Valdas Vasiliauskas.

Pagal projektą įstaigos pareigūnai būtų atskaitingi NSGK, šis formuluotų jiems konkrečias užduotis ir pavedimus. Inspektoriams būtų suteikta teisė dirbti su bet kokia slapta informacija. Skaičiuojama, jog trijų Seimo skiriamų žvalgybos inspektorių, iš kurių vienas būtų generalinis, veikla mokesčių mokėtojams per metus atsieitų apie 400 tūkst. litų.

Vyriausybė, kaip ir Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, yra konstatavusi, kad siūlomos naujos nuostatos neatitinka Konstitucijoje įtvirtintų parlamentinės priežiūros institucijos principų. Vyriausybės įsitikinimu, šioms tarnyboms kontroliuoti visiškai pakanka Žvalgybos įstatyme nurodytų priemonių. Be to, reglamentavimas, pagal kurį Seimo žvalgybos inspektoriui turėtų būti teikiama visa be išimties žvalgybos institucijų turima informacija, prieštarauja konstituciniam teisinės valstybės principui.

Seimo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos pirmininkas socialdemokratas Darius Petrošius nesutinka, kad Žvalgybos įstatymo pataisas reikėtų skubėti priimti dėl geopolitinės padėties. Anot jo, šiuo metu pasaulyje stebima priešinga tendencija – specialiųjų tarnybų kontrolė ne griežtinama, o silpninama.

„Gyvenimas rodo, kad griežtai kontroliuojamų, veiklos laisvės neturinčių specialiųjų institucijų darbo efektyvumas mažėja“, – sako D.Petrošius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų