Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) lyderis Valdemaras Tomaševskis gali būti teisiamas už šmeižtą. Generalinėje prokuratūroje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl europarlamentaro veiksmų.
Gresia dveji metai už grotų
V.Tomaševskį dėl šmeižto prokurorams apskundė Seimo narys Gintaras Songaila. Jis į Generalinę prokuratūrą kreipėsi dar pernai gruodį, tačiau tyrimas pradėtas tik dabar.
„Būdamas Seimo nariu V.Tomaševskis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) laidoje, kurioje buvo nagrinėjamos Lenko kortos platinimo Lietuvoje problemos, apkaltino Seimo narį G.Songailą esą jis „sovietiniais laikais važinėjo po užsienio šalis su liaudies ansambliais" ir „rašė skundus" sovietiniam režimui, „jeigu kažkas ne taip ten elgėsi". V.Tomaševskis skleidė panašius kaltinimus ir per kitas žiniasklaidos priemones, taip pat ir Lenkijoje, siekdamas pakirsti pasitikėjimą Seimo nariu“, - teigiama trečiadienį išplatintame Seimo konservatorių pranešime.
G.Songlaiso teigimu, prokurorai keturis kartus priėmė sprendimą nepradėti ikiteisminio tyrimo dėl šmeižto. Šie Generalinės prokuratūros sprendimai buvo apskųsti teismui ir panaikinti, nes teismas esą nustatė, kad jie buvo nepagrįsti.
G.Songailos teigimu, tik po trečiojo teismų maratono (apylinkės ir apygardos teismuose), kai Vilniaus apygardos teismas nurodė, jog Generalinė prokuratūra, kaip ir kitos valstybės institucijos, privalo vykdyti teismų nutarimus, o ne atsirašinėti, pagaliau pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Pagal baudžiamąjį kodeksą, už šmeižtą per visuomenės informavimo priemones gresia bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.
Kliūtis - neliečiamybė
G.Songaila portalui teigė, esą jam nesvarbu, kokia bausmė bus pritaikyta V.Tomaševskiui, neva šmeižusiam jį Lietuvos ir Lenkijos žiniasklaidoje. Esa svarbiausiai tai, kad byla pasiektų teismą. G.Songaila teigė ne sykį siūlęs LLRA lyderiui susitaikyti ir atsiimti savo žodžius, tačiau šis esą „arogantiškai atsisakė“.
Kaip Europos Parlamento narys, V.Tomaševskis turi teisinę neliečiamybę, kurią, norint politiką apklausti šmeižto byloje, reikėtų panaikinti. Vienas Lietuvos europarlamentaras - Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas - jau patyrė tokią procedūrą, tačiau neliečiamybę jam pavyko išsaugoti.
Kol kas neskubės
Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos departamento vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka portalui teigė, esą kol kas nėra reikalo kreiptis į Europos Parlamentą dėl V.Tomaševskio neliečiamybės panaikinimo.
Pasak jo, pirmiausiai bus tiriama G.Songailos pateikta medžiaga. Jeigu V.Tomaševskio veiksmuose nebus įžvelgta nusikaltimo požymių, ikiteisminis tyrimas bus nutrauktas. Priešingu atveju esą bus imtasi atitinkamų procesinių veiksmų. Kokių - A.Kliunka nedetalizavo.
Naujausi komentarai