Europos cheminių medžiagų agentūra siūlo uždrausti naudoti šviną tuomet, kai techniniu ir ekonominiu požiūriu galima alternatyva. Taip norima sumažinti riziką žmogaus sveikatai ir aplinkai.
Ribojimas turėtų būti taikomas parduodant švininius ginklo šratus ir kulkas, švininius svarelius ir masalus, naudojant šiuos reikmenis medžioklei, sportiniam šaudymui ir žvejybai.
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Jonas Talmantas sako, kad svarstomi ribojimai nėra išdiskutuoti, be to, jie neproporcingi. Pasak jo, Lietuvoje paukščių sumedžiojama palyginti nedaug.
Tai aš manau, kad čia tikrai paankstintas reikalas. Bet šiaip, jokio monitoringo, tyrimo nėra padaryta išsamaus.
„Manau, kad Lietuvos medžiotojai labai nedaug tų paukščių medžioja sąlyginai, lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis arba trečiosiomis šalimis. Tai aš manau, kad čia tikrai paankstintas reikalas. Bet šiaip, jokio monitoringo, tyrimo nėra padaryta išsamaus“, – BNS sakė J. Talmantas.
„Buvo išsakytos ir mūsų tarptautinės organizacijos FACE (Europos medžioklės ir laukinės faunos apsaugos asociacijų federacijos – BNS) – nuomonė, bet nelabai kas atsižvelgė“, – pridūrė jis.
J. Talmantas teigė, kad medžiotojams ir žvejams pastebimai atsilieptų švino ribojimas ar uždraudimas, nes keičiant šaudmenis alternatyviais, reikia keisti ir šautuvus. O tai būtų sunki našta, pavyzdžiui, pensinio amžiaus entuziastams.
„Nesakau, kad tas švinas yra kaip vitaminai, bet reikia viską žiūrėti logiškai, ekonomiškai. Vis dėlto medžiotojų bendruomenė sukuria daug pridėtinės vertės, pasižiūrėkime: ir šaudmenys, ir ginklai, ir apranga, ir visa kita. Ir produktai žvėrienos. Pažiūrėkime, kiek pridėtinės vertės sukuria kiti, susiję su medžiokle verslai“, – kalbėjo J. Talmantas.
Aplinkos ministerijos teigimu, Europos Sąjungoje kasmet į aplinką išmetama apie 97 tūkst. tonų švino iš minėtų veiklų: 79 proc. iš sportinio šaudymo, 14 proc. iš medžioklės, ir likusioji dalis – iš žvejybos. Tai kelia riziką žmonių sveikatai ir paukščių gerovei.
Europos Sąjungoje viešosios konsultacijos dėl švino ribojimo medžioklės ir žvejybos reikmenyse vyks iki rugsėjo pabaigos.
Siekiant pagerinti pelkių būklę, nuo šio ketvirtadienio įsigaliojo draudimas medžioti paukščius švininiais arba švino junginių turinčiais šratais. Pasak ministerijos, per vandens paukščių medžiokles neretai „pasipila šratų kruša, paliekanti taršos švinu pėdsaką“, o pelkės ir kitos šlapynės itin jautrios taršai.
Naujausi komentarai