Pereiti į pagrindinį turinį

Garsiosios VSD pažymos taip ir liks paslaptingos

2010-07-21 05:20
Išvalys: Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas A.Anušauskas teigia, kad per kelias savaites VSD pašalins iš operatyvinių pažymų tam tikrą informaciją, kuri negali būti...
Išvalys: Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas A.Anušauskas teigia, kad per kelias savaites VSD pašalins iš operatyvinių pažymų tam tikrą informaciją, kuri negali būti... / Gedimino Bartuškos nuotr.

Seimas tikisi iki rudens pagaliau gauti ketverius metus "medžiotas" pagarsėjusias Valstybės saugumo departamento (VSD) operatyvines pažymas. Tačiau jos nebus paviešintos.

Pasirašė įstatymo pakeitimus

Prezidentė Dalia Grybauskaitė praėjusią savaitę pasirašė Seimo priimtas Operatyvinės veiklos įstatymo pataisas. Netrukus jos bus paskelbtos "Valstybės žiniose" ir įsigalios.

Priimtais pakeitimais numatyta, kad "operatyvinė informacija galės būti teikiama valstybės vadovams ir operatyvinę veiklą kontroliuojančioms valstybės institucijoms ar asmenims, tačiau tik pagal jų rašytinį motyvuotą prašymą ir tik tuomet, kai jų pareigoms atlikti nepakanka kitos įslaptintos informacijos, parengtos operatyvinės informacijos pagrindu".

Tokia įstatymo formuluotė pagaliau leis VSD oficialiai perduoti Seimui jau beveik ketverius metus reikalaujamas dvylika operatyvinių pažymų apie verslo įtaką politikams, diplomatams ir žiniasklaidai.

Pašalins šaltinių nuorodas

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušauskas teigė, kad įsigaliojus įstatymui nebereikės jokių papildomų Vyriausybės ar kitų institucijų lygmens teisės aktų, kurie įpareigotų VSD atiduoti parlamentarams jų reikalaujamas pažymas.

Tačiau, anot A.Anušausko, įstatymo formuluotė išliko gana griežta kai kurių operatyvinių duomenų atžvilgiu. "Pavyzdžiui, jokiais būdais negali būti atskleisti informacijos šaltiniai", – pabrėžė NSGK pirmininkas.

Todėl VSD, prieš pateikdama reikalaujamas pažymas, turės iš jų pašalinti bet kokias nuorodas į operatyvinius šaltinius ir į kitą informaciją, kurią reikia apsaugoti, kad nepatektų netgi tų pažymų skaitytojams.

Pasak A.Anušausko, su VSD yra sutarta, kad per kelias artimiausias savaites Seimo reikalaujamos pažymos bus tinkamai sutvarkytos ir pateiktos. "Iki Seimo rudens sesijos, kuri prasidės rugsėjo 10 d., tai tikrai žadama padaryti", – tvirtino komiteto vadovas.

A.Anušauskas tikisi, kad priimtos ir įsigaliojančios įstatymo pataisos leis "ateityje išvengti situacijos, kuri buvo susidariusi vadinamojoje dvylikos pažymų istorijoje, ankstesnės kadencijos Seimo NSGK atliekant VSD veiklos parlamentinį tyrimą.

Nekomentavo Prezidentės

A.Anušauskas nepanoro komentuoti Prezidentės D.Grybauskaitės praėjusią savaitę ištartos frazės, kad Seimo reikalaujamose pažymose esą "nieko įdomaus". "Kai tik visos procedūros bus užbaigtos dėl įstatymo įsigaliojimo, pažymos galės būti pateiktos", – sakė Prezidentė ir čia pat pridūrė: "Bet, tiesa sakant, nieko ten įdomaus nėra."

"Aš tik bendrais bruožais esu girdėjęs apie tas pažymas, jų neskaičiau, todėl negaliu pasakyti, kiek jos įdomios ar neįdomios. Nenorėčiau šio klausimo komentuoti", – teigė NSGK vadovas.

Bet jis pabrėžė, kad pažymos parašytos jau prieš ketverius metus, todėl natūraliai yra praradusios bent dalį aktualumo. "Kita vertus, visuomet kai ką galima išskaityti tarp eilučių", – vylėsi komiteto pirmininkas.

Tačiau A.Anušauskas pastebėjo, kad net ir perskaitęs visas pateiktas operatyvines pažymas negalės plačiai ar detaliai komentuoti jų turinio, tuo labiau negalės jų viešinti. "Įstatymais griežtai nustatyta, kad jokiais būdais negali būti viešinama operatyvinė medžiaga. Todėl kai Seimą pasieks tos dvylika pažymų, jos nebus paviešintos. Jos skirtos tik vidiniam, su valstybės paslaptimis susijusiam darbui", – aiškino politikas.

Žaidė slėpynes

2006 m. NSGK, atlikdamas VSD veiklos tyrimą, pareikalavo, kad departamentas komitetui pateiktų 12 analitinių pažymų, neva atskleidžiančių verslo, interesų grupių daromą įtaką politikams ir valstybės tarnautojams.

Tuomečiam VSD vadovui Arvydui Pociui atsisakius tai padaryti, Seimas šiuo klausimu priėmė atskirą nutarimą, kuris iki šiol nėra įvykdytas.

Buvę VSD vadovai A.Pocius ir Povilas Malakauskas pateikti minėtas pažymas atsisakė teigdami, kad tai padaryti jiems neleidžia galiojantys teisės aktais.

VSD iki šiol nepateikė Seimui 2006 m. sausio 29 d. pažymos "Dėl Rusijos interesų įsigyjant "Mažeikių naftos" akcijas", 2006 m. vasario 13 d. pažymos "Dėl Rusijos interesų įsigyjant "Mažeikių naftos" akcijas", 2006 m. kovo 16 d. pažymos "Dėl pretendentų įsigyti "Mažeikių naftos" akcijas", 2006 m. gegužės 11 d. pažymos "Dėl "Mažeikių naftos" akcijų įsigijimo".

Nepateikta ir 2006 m. rugsėjo 11 d. pažyma "Dėl Vytauto Naudužo skyrimo ūkio viceministru aplinkybių", 2006 m. birželio 21 d. pažyma "Dėl naujos koalicijos Seime formavimo", 2006 m. liepos 27 d. pažyma "Dėl Seimo narės Aldonos Staponkienės", 2006 m. vasario 28 d. pažyma "Dėl "Lietuvos geležinkelių" liberalizavimo", 2006 m. liepos 28 d. pažyma "Dėl Seimo nario Vladimiro Orechovo", 2006 m. rugsėjo 15 d. pažyma "Dėl Lietuvos Respublikos garbės konsulo Kipre skyrimo", 2006 m. rugsėjo 15 d. pažyma "Dėl konflikto Kauno termofikacinėje elektrinėje", 2006 m. spalį VSD Antrosios valdybos rengta pažyma "Dėl verslo grupių įtakos žiniasklaidai".

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų