Parlamentaras Gintaras Songaila dar kartą bandys įtikinti Seimą kreiptis į Konstitucinį Teismą prašant išsiaiškinti, ar Lenko korta suderinama su Seimo nario priesaika Lietuvai.
Seime registruotas 55 parlamentarų remiamas kreipimosi į KT projektas įtrauktas į antradienio plenarinio darbotvarkę.
Nutarimo projektą dėl kreipimosi į KT G.Songaila teikia jau antrą kartą, 2009 metų birželį Seimas panašų kreipimosi projektą atmetė.
Projektu KT būtų klausiama, ar Konstitucijos nuostata, jog Seimo narys turi būti "nesusijęs priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei" reiškia, kad Seimo narys negali turėti užsienio valstybės dokumento, išduoto jam pagal tos valstybės įstatymus, kuris suteiktų Seimo nariui tam tikras politines, socialines, ekonomines ir kultūrines teises toje valstybėje.
G.Songaila kreipimąsi dėl Lenko kortos prieš dvejus metus bandė inicijuoti paaiškėjus, jog tuometinis Seimo narys Valdemaras Tomaševskis, šiuo metu jau europarlamentaras, bei jo kolega parlamente Michalas Mackevičius turi tokias kortas.
2010 metais Lenko kortas gavo apie 900 Lietuvos piliečių. Per trejus metus iš viso šių dokumentų, kuriuos Lietuvos pareigūnai vertina kritiškai, šalyje įteikta 3230.
Asmuo, turintis kortą, gali nemokamai gauti ilgalaikę vizą, legaliai dirbti Lenkijoje, gali vykdyti ūkinę veiklą tokiomis pat sąlygomis kaip Lenkijos piliečiai, turi teisę į nemokamą švietimą, ūmios ligos atveju gali gauti būtiną medicinos pagalbą, turi teisę gauti 37 proc. nuolaidą geležinkelio bilietams, nemokamai lankytis valstybiniuose muziejuose, turi pirmumo teisę prašant finansinės paramos iš Lenkijos valstybės ir savivaldybės biudžeto skirto užsienyje gyvenantiems lenkams paremti.
Tuo pačiu Lenko kortą pristatančiame lankstinuke pabrėžiama, kad korta nėra pilietybė.
Lenko kortą gauna asmenys, kurie raštu pareiškia savo valią priklausyti lenkų tautai, galintys įrodyti, kad bent vienas iš tėvų, senelių, prosenelių buvo lenkų tautybės arba turėjo Lenkijos pilietybę, kurie pateikia raštišką užsienio lenkų arba polonijos organizacijos liudijimą, patvirtinantį aktyvią veiklą lenkų kultūros ir kalbos ar tautinių mažumų labui mažiausiai tris mėnesius.
Lietuvos pareigūnus taip pat piktina tai, kad dalijant kortą Lietuva priskiriama posovietinei erdvei - Vakarų valstybėse gyvenantiems lenkams toks dokumentas nedalijamas.
Naujausi komentarai