Valdantieji neskuba teikti Seimo svarstymui opozicijos inicijuotą interpeliaciją energetikos ministrui Arvydui Sekmokui. Ji parlamento posėdį tikriausiai pasieks tik pavasarį.
Vis dar rašo atsakymus
Gruodžio 10 dieną opozicinės frakcijos Seimo pirmininkei Irenai Degutienei perdavė savo parengtą interpeliaciją Energetikos ministerijos vadovui. I.Degutienė nedelsdama perdavė interpeliaciją A.Sekmokui. Pagal įstatymą, jis turi per dvi savaites pateikti atsakymus į interpeliacijoje surašytus klausimus, tik tada Seimas gali svarstyti, ar pasitiki ministru.
Atsakymus į interpeliacijos klausimus A.Sekmokas turi teisę pateikti vėliausiai gruodžio 24 dieną. Opozicija tikėjosi, kad energetikos ministras paskubės tai padaryti kiek anksčiau. Tuomet būtų galima interpeliaciją nagrinėti šią savaitę vykstančiuose Seimo posėdžiuose.
Tačiau A.Sekmokas atsakymus pateiks geriausiu atveju šį trečiadienį arba ketvirtadienį. Todėl šią savaitę į Seimo posėdžių darbotvarkę pasitikėjimo ministru klausimas negali būti įtrauktas.
"Klausimai sudėtingi, jų daug, reikia surinkti ir susisteminti nemažai informacijos. Turiu dvi savaites atsakymams pateikti, tuo ir pasinaudosiu", - dienraščiui prieš kelias dienas yra sakęs A.Sekmokas.
Pirmadienį jo patarėjas Kęstutis Jauniškis patvirtino, kad atsakymai vis dar rašomi, todėl greičiausiai bus pateikti Seimui tik gruodžio 23 dieną, tai yra šį ketvirtadienį.
Tęsti rudens sesijos neplanavo
Kaip tik gruodžio 23 dieną baigiasi Seimo eilinė rudens sesija. Seimo pirmininkė neplanavo jos tęsti, kadangi visi svarbiausi klausimai, surašyti į sesijos darbų programą, bus įvykdyti.
I.Degutienės atstovas spaudai Juozas Ruzgys tikino, kad kol kas nėra planų sausį ar vasarį kviesti neeilinę Seimo sesiją, į kurią galėtų būti įtrauktas ir klausimas dėl interpeliacijos A.Sekmokui. "Dėl vieno šio klausimo neeilinės sesijos kviesti tikrai neketinama", - teigė atstovas spaudai. Tačiau jis neatmetė, kad jeigu atsiras būtinybė operatyviai išspręsti kokius nors aktualius klausimus, gali būti Seimo valdybos sprendimu sušaukta neeilinė parlamentarų sesija sausį arba vasarį.
Bet kuriuo atveju, sausio 13-ąją Seime bus surengtas Laisvės gynėjų dienos dvidešimtmečio minėjimas. Tačiau tai nebus parlamento plenarinis posėdis, kuriame be minėjimo renginių būtų svarstomi dar kokie nors kiti einamieji klausimai.
Todėl skaičiuojama, kad interpeliacija A.Sekmokui, jeigu nebus sušaukta neeilinė Seimo sesija sausį arba vasarį, turėtų būti parlamentarų svarstoma tik eilinėje sesijoje, kuri prasidės kovo 10 dieną.
Tikisi, kad nuomonė nepasikeis
Opozicinės Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis pripažino, kad interpeliacijos svarstymo data "priklauso nuo to, kada bus pateikti ministro atsakymai ir nuo valdančiųjų apsisprendimo, kada juos svarstyti Seime".
V.Mazuronis tvirtino, kad opozicija bent kol kas neketina inicijuoti neeilinės Seimo sesijos arba dabartinės rudens sesijos pratęsimo. "Nebent gavę ministro atsakymus apsispręstume kitaip, jeigu, pavyzdžiui, tie atsakymai būtų kokie nors šokiruojantys ir tiesiog savaime reikalautų nedelsiant imti juos svarstyti Seime", - kalbėjo politikas.
Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūnas nemato nieko bloga, kad interpeliacija A.Sekmokui būtų svarstoma tik kitų metų kovą. "Turiu didelių abejonių, ar skeptiškas pasirašiusiųjų interpeliaciją nusiteikimas ministro atžvilgiu iki to laiko kaip nors pasikeistų", - teigė jis.
Paklaustas, ar nesibaimina, kad valdančioji koalicija gauna pakankamai laiko, kad užsitikrintų Seimo politinę paramą A.Sekmokui, opozicijos atstovas sakė: "Nežinau, kokias ten intrigas gali bandyti regzti valdantieji, bet netikiu, kad ministras pradėtų dirbti kitaip, geriau ir taip pelnytų bent dalies opozicijos bei kai kurių skeptiškai jo atžvilgiu nusiteikusių koalicijos atstovų palankumą".
Priekaištaujama dėl žlugančio atominio projekto
Po opozicijos inicijuota interpeliacija energetikos ministrui A.Sekmokui pasirašė lygiai pusė iš visų dabartinių Seimo narių – 70 iš šiuo metu parlamente esančių 140-ties.
Trys iš pasirašiusiųjų – valdančiosios koalicijos atstovai. Tai konservatorius Kazimieras Uoka bei Tautos prisikėlimo partijos vadovas Arūnas Valinskas ir šios partijos narė Arūnė Stirblytė.
Interpeliacijoje užduodami 25 klausimai ministrui. A.Sekmoką opozicija pirmiausia kaltina tuo, kad jis sužlugdė konkursą dėl strateginio investuotojo į Visagino atominę elektrinės statybą parinkimo. Praėjusią savaitę netikėtai paskelbta, kad Pietų Korėjos bendrovei KEPCO pasitraukus iš konkurso, daugiau kaip metus trukusios strateginio investuotojo paieškos žlugo. Dabar jo bandoma ieškoti tiesioginių derybų su potencialiais investuotojais būdu.
Interpeliacijoje A.Sekmoko be kita ko klausiama, dėl kokių priežasčių žlugo šis konkursas ir kokios Visagino atominės elektrinės statybos projekto perspektyvos.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir premjeras Andrius Kubilius pareiškė neabejotiną paramą energetikos ministrui, interpeliaciją jam vadindami priešrinkiminiais žaidimais.
Parengtas nepasitikėjimas ir aplinkos ministru
Opozicijos taikinyje atsidūrė dar vienas Vyriausybės narys - parengta interpeliacija aplinkos ministrui Gediminui Kazlauskui, surinkta pakankamai parašų, kad ji būtų teikiama. Tačiau opozicijos atstovai tvirtina pirmiausia sulauksiantys, kuo pasibaigs bandymas pareikšti nepasitikėjimą energetikos ministru, tuomet bus teikiama interpeliacija G.Kazlausku. Pastarąjį smarkiai kritikuoja D.Grybauskaitė.
Seimo posėdyje apsvarsčius ministro pateiktus atsakymus į interpeliacijoje pateiktus klausimus sudaroma speciali komisija, kuri turi juos įvertinti. Jeigu komisija nustato, kad atsakymai Seimą tenkina, interpeliacija nutraukiama. Bet jeigu komisijoje nusprendžiama, kad atsakymai netenkina, tuomet parlamentarai slaptai balsuoja dėl nepasitikėjimo ministru.
Ministerijos vadovas privalo atsistatydinti, jeigu nepasitikėjimą juo pareiškia ne mažiau kaip 71 Seimo narys.
Valdančioji keturių centro dešinės partijų koalicija Seime šiuo metu turi formalią daugumą – 71 balsą. Be to, valdančiuosius politiškai paprastai remia dar trys parlamentarai iš nefrakcionuotus Seimo narius vienijančios Mišriosios grupės.
Naujausi komentarai