Pereiti į pagrindinį turinį

JAV diplomatą nustebino Lietuvos perspektyvos

2016-02-29 14:00
Howardas Solomonas (centre) Howardas Solomonas (centre)

Lietuva – aukštųjų technologijų, naujų verslo galimybių ir itin išsilavinusių žmonių valstybė. Taip mano pirmą kartą Kaune lankęsis JAV ambasadorės Lietuvoje pavaduotojas Howardas Solomonas.

Mokslas sujungia

Savo pirmąjį oficialų vizitą Kaune H.Solomonas pradėjo apsilankydamas Kauno technikos universitete (KTU). "Aplankius KTU Nacionalinį Inovacijų ir verslo centrą susidarė išties puikus įspūdis. Universiteto rektorius šiek tiek papasakojo apie šio centro koncepciją ir ryšius su JAV institucijomis, tarp jų – ir Masačusetso technologijos institutu ir Stanfordo universitetu", – pasakojo H.Solomonas.

Jo nuomone, KTU Nacionaliniame Inovacijų ir verslo centre vystomos technologijos – įspūdingos, o pažvelgus į mokslo lygį, universiteto galimybės prilygsta visiems pasauliniams standartams. "Manau, kad tai rodo, jog Lietuvos ir Kauno perspektyvos aukštųjų technologijų srityje kuria didelį bendradarbiavimo su JAV ir kitomis valstybėmis potencialą", – neabejoja diplomatas.

Jis sakė esąs įsitikinęs, kad inovacijų centre vystomos naujos mokslo sritys, tokios kaip 3D technologijos ar sensorių kūrimas, yra tikrasis ateities kelias. "Akademiniu lygiu tarp Lietuvos ir JAV yra labai daug sinergijos, žiūrint tiek iš universitetų bendradarbiavimo, tiek iš komercijos sektoriaus pozicijos. Į Lietuvą ateina aukštųjų technologijų įmonės", – teigė H.Solomonas ir pridūrė, kad, jo akimis, Lietuva yra labai stipri būtent biotechnologijų, lazerių ir programinės įrangos kūrimo srityse.

"Mes neseniai sužinojome apie Lietuvos startuolį "Sems Technologies", kuris sukūrė klientų srautų skaičiavimo ir analitikos sprendimą "SemsEye". Dabar jis tampa sertifikuotu gamintoju technologijai "Eddystone Beacon", kurią sukūrė "Google Inc." Be to, Lietuvos lazerių programos yra vis geriau žinomos medicinos ir saugumo srityse", – Lietuvos mokslo ir verslo laimėjimus vardijo H.Solomonas.

Amerikietis pasakojo, kad naujausių technologijų sritimi domėjosi ne vienoje Europos šalyje. Jose netrūksta idėjų ir ketinimų, tačiau Lietuvoje tai daroma ne tik kalbomis – pastebimas realus proveržis.

Vartai į ES rinką

Diplomatas teigė, kad ir Lietuva, ir JAV turi stiprią gamybos, pramonės istoriją, todėl tikėtina, kad netrukus matysime panašų aukštųjų technologijų sektoriaus vystymąsi abiejose šalyse. Tokie amerikiečių gamintojai, kaip "Mars" (maisto gamyba) ir "Kinze Manufacturing Inc." (žemės ūkio technika), atrado, kad Lietuva kuria puikius gamybos įrenginius.

"Kuo daugiau įmonių užmezga partnerystę, tuo labiau kai kuriems Lietuvos gamintojams gali būti naudinga įsteigti įrenginius JAV artimesniems klientams. Mes nustatėme, kad tokie santykiai naudingi ir mūsų ekonomikai", – teigė H.Solomonas.

JAV atstovas tikino, kad nors valstijų ambasados tiesiogiai neįsijungia į investicijų skatinimo Lietuvoje procesą, matyti, kad pernai kur kas daugiau nei anksčiau investuotojų iš JAV domėjosi Lietuva. Kadangi Lietuva prie ES prisijungė 2004 m., o prie euro zonos – 2015 m., daugiau amerikiečių investuotojų domisi šalimi kaip atėjimo į Europos rinką tašku.

 

Pasak H.Solomono, Lietuvai JAV padeda gerinti šalies skaidrumo kriterijus, atitikti tarptautinius standartus ir tobulinti kitas sritis, kurios būtinos norint pritraukti investicijas. "Dirbame remdamiesi Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės principais (TTIP). Taip dirbome ir su Azijos valstybėmis, o neseniai ES pristatyta studija parodė, kad Lietuva yra viena iš valstybių, kuri bene labiausiai iš Bendrijos narių atitinka šios partnerystės kriterijus", – sakė jis.

Diplomatas pridūrė, kad, Lietuvai įstojus į EBPO (Tarptautinė ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija), šalis taptų dar patrauklesnė. "Įstojimas į EBPO gali paskatinti didesnį susidomėjimą, nes daugelis Amerikos bendrovių pamatys, kad Lietuvoje galioja daugelis tų pačių standartų ir tokia pati verslo praktika", – Lietuvos stipriąsias puses vardijo H.Solomonas.

Skaidresni ir lankstesni?

JAV diplomatas teigė, kad mokslo ir aukštųjų technologijų srityse Lietuva ir Kaunas turi visas galimybes pritraukti įspūdingas investicijas, tačiau jis nepamiršo pridurti, kad yra ir kliūčių. "JAV verslininkai, norėdami investuoti ES valstybėse, stebi situaciją: koks yra potencialios valstybės skaidrumo lygis, darbo kodekso ir teisinės valstybės principai. Manau, kad Lietuva šiose srityse juda į priekį, tobulina darbo kodeksą įvairiose perspektyvose, pavyzdžiui, kiek žinau, stengiantis sudaryti geresnes darbo sąlygas ūkyje dirbantiems žmonėms. Skaidrumas ir kiti tarptautiniai standartai labai reikalingi, kad būtų pritrauktos investicijos, o tai ypač svarbu JAV. Tikiu, kad Lietuvai atsiveria naujos durys", – svarbius pokyčius numatė H.Solomonas. Jis pridūrė, kad JAV atidžiai stebi, ar Seimas priims Darbo kodekso reformas, kurios Amerikos kompanijoms suteiks daugiau lankstumo samdant darbuotojus.

Jau šiandien Lietuvoje sėkmingai veikia ne viena JAV įmonė, pradedant vaistų, maisto pramone ir baigiant aukštųjų technologijų ar programinės įrangos kūrimo sritimis. "Kaune yra puikus šio bendradarbiavimo pavyzdys – įmonė "Intermedix". JAV kompanijos tikrai investuoja į Lietuvą ir aš kasdien išgirstu apie naujus sandorius. Be to, ir Lietuvos įmonės ateina į JAV, pavyzdžiui, į Silicio slėnį, Bostoną ir kitas valstijų vietoves. Tai tikrai puikios naujienos abiem valstybėms", – tikino diplomatas.

Stebėtinai išsilavinę

Prieš tai Rusijoje dirbęs H.Solomonas į Lietuvą atvyko tik 2015 m. rugsėjį. Jis teigė, kad prieš tai neturėjo jokių nusistatymų apie šalį. Tačiau, pasak jo, tai, ką girdėjo ir skaitė apie Lietuvą, buvo tiesa. "Tai labai graži ir turtinga šalis tiek iš istorinės, tiek gamtos pusės. Esu fotografas mėgėjas, labai mėgstu išeiti į Vilniaus gatves, Senamiestį ir fotografuoti architektūrą. Atradau daug nuostabių vietų, tokių kaip Trakų pilis, ir yra daug tokių, kokių dar nespėjau ištyrinėti", – sako jis.

Diplomatas mano, kad lietuviai – labai draugiški ir atviri. "Sakyčiau, kad požiūris į amerikiečius yra bene geriausias iš visų šalių, kuriose buvau. Kitas labai maloniai pribloškiantis dalykas Lietuvoje – didelis išsilavinusių žmonių kiekis, ypač jaunimas, kuris puikiai kalba keliomis užsienio kalbomis, kartais net trijomis. Tai išties puiku, nes padeda varžytis su kitomis valstybėmis. Manau, kad Lietuvos reitingai tarp valstybių, kurių žmonės kalba bent dviem skirtingomis kalbomis, yra vieni aukščiausių", – stebėjosi H.Solomonas ir pridūrė pastebėjęs, kad Lietuvoje jauni žmonės angliškai kalba labai laisvai, dažnai net be akcento ir yra visada pasiruošę padėti. Jis lietuviškai kol kas moka tik keletą pagrindinių frazių, tačiau teigė dedantis pastangas, kad pramoktų ne tik kalbėti, bet ir rašyti.

Diplomatas Kaune lankėsi vadovaudamasis itin įtemptu grafiku ir apgailestavo negalėjęs apžiūrėti miesto, tačiau teigė bandysiąs čia sugrįžti "Kaunas Jazz" festivalio metu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų