„Karinės jūrų pajėgos nuo tada, kai prasidėjo incidentai ir buvo pažeidžiama povandeninė infrastruktūra, yra sustiprinusios stebėjimą ir patruliavimą Baltijos jūroje. Kadangi incidentai kartojasi, bus ieškoma papildomų priemonių, kurių pagalba didintume savo kritinės infrastruktūros saugumą ir atsparumą hibridinėms grėsmėms“, – teigiama ministerijos pranešime.
Trečiadienį įvyko naujausias incidentas Baltijos jūroje, kai atsijungė povandeninė elektros jungtis tarp Estijos ir Suomijos.
Anot ministerijos, Lietuvos institucijos glaudžiai bendradarbiauja su užsienio partneriais, yra pasirengusios suteikti visą reikiamą pagalbą Suomijai ir Estijai.
„Gavę informaciją apie naujus incidentus Baltijos jūroje, susijusius su kritinės infrastruktūros pažeidimais, užtikrinome operatyvų dalijimąsi informacija su sąjungininkais Baltijos ir Šiaurės šalyse bei, esant poreikiui, pasirengimą imtis papildomų saugumo priemonių“, – teigė krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
„Lietuvos kariuomenės Karinės jūrų pajėgos nuo pat šių incidentų pradžios yra sustiprinusios stebėjimą ir patruliavimą Baltijos jūroje. Esame pasirengę visiems scenarijams. Jūrinės infrastruktūros apsauga toliau išlieka prioritetu. Palaikysime Estijos ir Suomijos iniciatyvas dėl apsaugos stiprinimo“, – nurodė ministrė.
Reaguodamas į incidentą, prezidentas Gitanas Nausėda sakė, jog tai nebeatrodo kaip atsitiktinumas.
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigė, jog po šio įvykio Lietuvos energetikos sistema yra stabili, reikšmingo poveikio elektros kainai taip pat nėra.
Suomijos pareigūnai ketvirtadienį pranešė, kad pradėjo tyrimą dėl iš Rusijos uosto išplaukusio naftos tanklaivio „sabotažo“, susijusio su elektros kabelio „EstLink 2“, jungiančio Suomiją ir Estiją, pažeidimu trečiadienį.
Suomijos prezidentas Alexander'as Stubbas (Aleksandras Stubas) anksčiau prakalbo apie būtinybę kovoti su Rusijos šešėlinio laivyno keliamu pavojumi.
Šis incidentas įvyko praėjus kiek daugiau nei mėnesiui po to, kai Švedijos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje buvo nutraukti du telekomunikacijų kabeliai.
Lapkričio 17 dienos rytą buvo pažeistas ir povandeninis kabelis „Arelion“, nutiestas tarp švedų Gotlando salos ir Lietuvos.
Europos pareigūnai sakė įtariantys sabotažą, susijusį su Rusijos invazija į Ukrainą.
Prieš kelias savaites Europos Sąjungos šalys susitarė dėl griežtesnių sankcijų, skirtų apie 50 naftos tanklaivių iš Rusijos „šešėlinio laivyno“, naudojamo siekiant apeiti Vakarų sankcijas, įvestas dėl karo Ukrainoje.
Naujausi komentarai