Pereiti į pagrindinį turinį

KAM skaido Rūdninkų karinio miestelio antrąjį etapą, kviečia daugiau įmonių

2025-01-25 08:42

Naujoji Krašto apsaugos ministerijos (KAM) vadovybė nusprendė į tris dalis išskaidyti Rūdninkų karinio miestelio statybos antrąjį etapą ir pakvietė daugiau įmonių dalyvauti pavasarį prasidėsiančiose atrankose.

KAM skaido Rūdninkų karinio miestelio antrąjį etapą, kviečia daugiau įmonių
KAM skaido Rūdninkų karinio miestelio antrąjį etapą, kviečia daugiau įmonių / P. Peleckio / BNS nuotr.

Lietuvoje 2027-aisiais ruošiantis priimti Vokietijos brigadą, jai skirto karinio miestelio Šalčininkų rajone, Rūdninkuose, statybos pradėtos praėjusių metų vasarą.

Miestelis vystomas etapais: pirmąjį etapą rangos būdu jau vykdo „Eikos statyba“, o antrasis etapas organizuojamas viešojo ir privataus sektorių partnerystės (PPP) būdu.

Rūdninkų miestelį vystyti pasitelkiant PPP gruodį leido dar praėjusios kadencijos Vyriausybė.

Gruodį darbą pradėjusi naujoji KAM vadovybė BNS šią savaitę pabrėžė, jog įsipareigojimai valstybės lygiu nesikeičia, tačiau antrasis Rūdninkų miestelio statybų etapas bus skaidomas į dalis.

„Darome esminį pokytį, kad jeigu anksčiau buvo planuota, kad visą poligono infrastruktūrą valdys vienas rangovas, tai mes priėmėm kitokį sprendimą ir skaidome visą šį projektą į keletą dalių“, – sakė krašto apsaugos viceministrė Orijana Mašalė.

Pasak jos, konkursuojama dalis bus išskaidyta į tris.

Rangovai galės pateikti savo pasiūlymus atskiroms dalims, bet ne daugiau, kaip dviem. Vienos dalies kaina sieks iki 400 mln. eurų, jos bus panašios, bet nevienodos.

Buvęs krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas yra sakęs, jog dėl antrojo etapo įgyvendinimo ministerija konsultavosi su aštuoniomis įmonėmis.

Anot O. Mašalės, konkurse dalyvauti pakviesta daugiau įmonių negu buvo suplanuota anksčiau.

„Išplėtėme iki 12 įmonių. Peržiūrėjome kriterijus, kuriais remiantis įmonės kviečiamos, ir mes padidinome konkurenciją“, – kalbėjo ji.

Už Vokietijos kovinės brigados „Lietuva“ įsikūrimą šalyje ir Lietuvos kariuomenės infrastruktūros projektus atsakinga O. Mašalė patikino, jog ambicijos 2027 metų pabaigoje turėti infrastruktūrą, kuri yra reikalinga priimti vokiečių vienetą, neatsisakoma.

Minėtų metų pabaigoje Berlynas turėtų dislokuoti brigadą Lietuvoje, ją sudarys apie 5 tūkst. karių.

Didžioji dalis – 80 proc. – tarnaus būtent Rūdninkuose, likusi brigados dalis – Rukloje.

„Vėliausiai kovo pradžioje pirkimas (antrojo etapo – BNS), metų pabaigoje tikimės turėti sutartis su rangovais, o 2027-ųjų pabaigoje švęsti įkurtuves“, – pabrėžė viceministrė.

„Įmonės turės du mėnesius parengti savo pasiūlymus. Tada keletą mėnesių, priklausomai nuo to, kiek įmonių nutars dalyvauti konkursuose, vyks derybos su galimais rangovais, techniniai derinimai, bet mūsų tikslas yra šių metų pabaigoje jau turėti pasirašytas sutartis, nes eis per vieną PPP pirkimą, kad kitų metų pradžioje įmonės galėtų pradėti rangos darbus“, – sakė ji.

O. Mašalės teigimu, atsirandant keliems rangovams valstybei lengviau valdyti rizikas, konkurse gali dalyvauti daugiau įmonių.

Taip pat padalinama finansinė rizika.

„Žiūrime į tą finansinę dalį, kadangi tai yra 12 metų projektas tai – natūralu, kad čia yra galimybių, kai turim tokias atskiras dalis finansinėms institucijoms įsivertinti ir suteikti geresnes sąlygas negu kad būtų vienas didžiulis projektas. Lygiai taip pat mes, kaip valstybės atstovai, būsim kieti derybose tam, kad išsiderėtume geriausias sąlygas“, – sakė viceministrė.

„Jeigu vienam rangovui seksis šiek tiek sunkiau, o kitiems lengviau įgyvendinti tas dalis, kurias jie prisiėmė, tai mes tada tiems rangovams, kurie viską vykdo laiku, greičiau tuos pinigus paleisim, kad jie galėtų jais naudotis“, – pabrėžė ji.

Konkurse galės dalyvauti tik Lietuvos įmonės, tačiau, pasak viceministrės, jos yra skatinamos vykdyti statybas ir su užsienio parteriais.

Antrasis Rūdninkų karinio miestelio vystymo etapas apims gyvenamosios, administracinės, sporto, techninės paskirties pastatų projektavimą, statybą ir priežiūrą, taip pat beveik 300 tūkst. kvadratinių metrų karinių aikštelių įrengimą bei kitos paskirties statinius: sraigtasparnių aikštelę, inžinerinius tinklus.

O. Mašalė sakė, jog pirmasis vystymo etapas vyksta labai sparčiai, pagal planą.

Kaip anksčiau yra nurodžiusi ministerija, iki šių metų kovo poligone bus atliekami reljefo lyginimo darbai, pašalinamas netinkamas gruntas. „Eikos statybos“ skaičiavimais, 39 hektarų plote reikės perstumti daugiau nei 250 tūkst. kubinių metrų grunto.

Po šių darbų planuojama pradėti lauko inžinerinių tinklų įrengimą ir įleisti pirmąjį Rūdninkų karinio miestelio polį.

125 mln. eurų vertės rangos darbų sutartį su „Eikos statyba“ Krašto apsaugos ministerija pasirašė praėjusių metų rugpjūtį.

O. Mašalės teigimu, viso projekto įgyvendinimas kainuos 1,5 mlrd. eurų bei daugiau nei 3 mlrd. per visą 12 metų laikotarpį, kai vyks palaikymo etapas.

Į Lietuvą pirminis Vokietijos brigados Lietuvoje elementas atvyko pernai balandį. Kelios dešimtys karių įsikūrė Vilniuje ir yra atsakingi už brigados perkėlimo į Lietuvą planavimą.

Iki metų pabaigos jų skaičius išaugs iki 500.

Šią savaitę Lietuvoje viešėjęs Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius (Borisas Pistorijus) pranešė, jog daugiau brigados karių į Lietuvą atvyks antrąjį šių metų ketvirtį.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra