Pasak premjerės, nutarimas dėl karantino galioja iki kitos savaitės vasario 28 dienos, tad Ministrų kabinetas turės iš principo spręsti, kurias veiklas leisti, kurių – dar ne.
Vyriausybės vadovė taip pat patvirtino, kad kitą savaitę gali būti svarstomas sprendimas dėl judėjimo tarp visų žiedinių savivaldybių atlaisvinimo.
„Kadangi kitos savaitės pabaigoje baigiasi, iki kada galioja karantino nutarimas, ir kitą trečiadienį turėsime spręsti, kokius apribojimus turėsime pratęsti, o kurių atsisakyti, tuo metu tų veiklų, apie kurių atlaisvinimą galėtume kalbėti, matyt, kad bus daugiau, pasiūlymas buvo šiandien nutarimo keitimo nedaryti“, – sakė premjerė.
Mažėjant koronaviruso plitimui, Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija pirmadienį pasiūlė palaipsniui atlaisvinti judėjimą žiedinėse savivaldybėse.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigė, kad iš pradžių siūloma leisti judėjimą tarp Alytaus, Šiaulių ir Panevėžio miestų bei jų žiedinių savivaldybių.
„Kitą savaitę galėsime svarstyti dėl visų žiedinių savivaldybių ir nedalinsime porcijų, kad kiekvieną savaitę kažką kaitaliojame, o priimsime nuoseklų sprendimą, nediskriminuodami didesnių miestų ir jų žiedinių savivaldybių, ypatingai jeigu išsilygins epidemiologinė situacija per savaitę“, – apie sprendimus dėl žiedinių savivaldybių sakė I. Šimonytė.
Premjerė patvirtino, kad sprendimą plaukti dėl žiedinių savivaldybių lėmė ir skirtingos testavimo apimtys savivaldybėse.
„Tikiuosi, kad per šitą savaitę testavimo ir epidemiologinė situacija tarp centre esančių ir žiedinių savivaldybių išsilygins, nes čia matome tam tikrus netolygumus, kai skiriasi spalviškai rajonas ir miestas, kai kur taip yra dėl skirtingo atvejų skaičiaus, bet kai kur – dėl skirtingų testavimo mastų“, – per spaudos konferenciją sakė I. Šimonytė.
„Būtų labai gerai, jei per šią savaitę savivalda naudotųsi savo teisėmis testuoti daugiau savo gyventojų, kad matytume adekvatesnį vaizdą, artimesnį realybei, mažiau tirštą vaizdą, kokį dabar matome, jeigu testuojami tik židiniai arba simptomus turintys asmenys. Kuo plačiau savivaldybės pasinaudos, tuo greičiau galima kalbėti ir apie tam tikrus apribojimų pakeitimus“, – kalbėjo premjerė.
Dėl koronaviruso plitimo judėjimas tarp savivaldybių be būtinos priežasties Lietuvoje draudžiamas nuo praėjusių metų gruodžio vidurio.
Atsargiai siūlys priemones, kurios gali didinti žmonių mobilumą
I. Šimonytė sako, kad Vyriausybė atsargiai siūlys tas karantino atlaisvinimo priemones, kurios gali didinti žmonių mobilumą.
Paklausta, ar Vyriausybė planuoja judėjimo tarp savivaldybių ribojimo išimtis ar atlaisvinimus kaimo turizmo sodyboms, kad šios, pavyzdžiui, galėtų priimti žmones iš kitų savivaldybių saviizoliacijai, I. Šimonytė sakė, kad situacija vis dar yra tokia, kai nebūtino mobilumo reikėtų vengti.
„Vienas iš didžiausių indėlių, kuris lėmė atvejų sumažėjimą, buvo būtent tai, kad žmonių mobilumas labai žymiai sumažėjo, todėl Vyriausybė labai atsargiai siūlys tas priemones, kurios gali žmonių mobilumą didinti. Tai nereiškia, kad apribojimai dėl judėjimo tarp savivaldybių išliks tokie, kokie yra, dar keletą mėnesių, bet tai nereiškia, kad Vyriausybė imsis rizikos skatinti žmonių intensyvesnį judėjimą“, – sakė I. ŠImonytė.
Tai nereiškia, kad apribojimai dėl judėjimo tarp savivaldybių išliks tokie, kokie yra, dar keletą mėnesių, bet tai nereiškia, kad Vyriausybė imsis rizikos skatinti žmonių intensyvesnį judėjimą.
Premjerės teigimu, Vėlinių patirtis ir kiti momentai rudenį parodė, kad po tokio didelio pagyvėjimo pasekmės paprastai būna sparčiai augantis naujų atvejų skaičius.
„Tik tada, kai matysime, kad yra pakankamai saugu jau neriboti žmonių pasirinkimo judėti poilsiui, laisvalaikiui ir pramogų tikslais į kitas savivaldybes, kai labiau susivienodins skirtingų savivaldybių epidemiologinė padėtis, tuomet galėsime apie tai kalbėti“, – sakė ministrė pirmininkė.
Kiek anksčiau trečiadienį Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas teigė, kad mano, jog jau būtų galima pradėti diskutuoti apie apribojimų, darančių įtaką kaimo turizmo sodybų veiklai, peržiūrėjimą.
„Galėtų būti peržiūrimi ir du ribojimai: apie juos jau, mano galva, galima pradėti diskutuoti. Tai ribojimas tarp savivaldybių, nuvažiavimas į kaimo turizmo sodybą su aiškiomis sąlygomis, kas ten gali važiuoti, kad tas pats namų ūkis važiuotų, registracija ir visa kita, nesuteiktų, mano galva, papildomo pagreičio pandemijai, ir tai leistų šiek tiek žmonėms laisviau kvėpuoti, o kaimo turizmo sodybų verslui atsigauti“, – sakė V. Mitalas.
Naujausi komentarai