Vyriausybė linkusi neskirti rentos mirusio prezidento Algirdo Brazausko našlei Kristinai Brazauskienei, kol tuo klausimu nepasisakys Konstitucinis Teismas (KT).
K.Brazauskienė irgi pareiškė ramiai lauksianti šio Teismo išvados ir neieškosianti teisybės kitais teisiniais būdais.
Tikisi, kad išsispręs greičiau
Pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo paskelbė premjeras Andrius Kubilius sakė, kad pasitarę ministrai nusprendė, jog būtų geriau laukti KT išvados. „Apsitarėm, laikomės nuostatos, kad būtų gerai sulaukti KT nuostatos, kad nekiltų kokių nors klausimų apie tai. Matyt, ta linkme ir judėsime“, - kalbėjo premjeras.
A.Kubilius tikisi, kad KT savo sprendimą paskelbs daug greičiau, nei per artimiausius kelerius metus.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas patvirtino, kad tuo atveju, jeigu KT nuspręstų, jog K.Brazauskienė verta rentos, ji būtų išmokėta už visą praėjusį laikotarpį – nuo tada, kai našlė kreipėsi į Vyriausybę su tokiu prašymu, tai yra nuo praėjusių metų vidurio.
Paklaustas, ar nebūtų geriau dabar paskirti rentą, nes paskui gali tekti išmokėti iškart labai dideles sumas, D.Jankauskas tepasakė: „Toks buvo Vyriausybės apsisprendimas – laukti KT išvados“.
Siekia kelis tūkstančius litų
Pirmadienį pranešta, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pasiūlė nenagrinėti valstybinės našlės rentos skyrimo velionio prezidento K.Brazauskienei, kol savo žodžio šiuo klausimu netars KT. Ministras D.Jankauskas tokį pasiūlymą ir pateikė Vyriausybės pasitarimui.
Į KT dėl Prezidento valstybinės rentos įstatymo atitikties Konstitucijai šių metų sausį kreipėsi grupė Seimo narių. Jiems kilo abejonių, ar valstybinė našlės renta gali būti skiriama neatsižvelgiant į prašančiojo amžių, gaunamą pensiją ar nuolatines pensinio pobūdžio išmokas, ar neturi būti atsižvelgta į asmens turimą turtą, santuokos trukmę, nuopelnus valstybei ir kitas sąlygas.
K.Brazauskienė prašymą skirti prezidento našlės rentą, kuri siekia apie 6 tūkstančius litų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pateikė dar praėjusių metų vasarą. Našlė teigia nuo praėjusių metų liepos 23 dienos neturinti draudžiamųjų pajamų, nes atsisakė turėto darbo. Tačiau abejonių dėl rentos skyrimo K. Brazauskienei kilo, nes ji valdo didelį turtą - turi viešbučio „Crowne Plaza“ akcijų, pardavė turėtą turtą.
Žada ramiai palukti verdikto
"Ramiai ir aš lauksiu, kol KT išspręs šį klausimą. Ir jeigu Vyriausybė pralaimės šią bylą, manau, kad visi jos nariai niekada nebegalėtų daugiau eiti valstybinių pareigų, nes tada būtų konstatuota, kad jie sulaužė veikiantį įstatymą ir duotą priesaiką. Joje ministrai žadėjo būti visiems lygiai teisingi, bet šiuo klausimu mane grubiai išskyrė iš kitų ir tuo pažeidė įstatymą", - portalui sakė K.Brazauskienė.
Ji teigė neketinanti kreiptis į kurį nors bendrosios kompetencijos ar administracinį teismą dėl Vyriausybės priimto sprendimo nevykdyti galiojančio įstatymo dėl rentos skyrimo ir laukti KT išvados. "Palauksiu ir aš. Kreiptis į teismus būtų gaila laiko, pastangų, nervų. Tikiu, kad KT priims teisingą sprendimą", - teigė prezidento našlė.
K.Brazauskienė netiki, kad KT greičiau nei per kelerius metus apsvarstys šį klausimą: "Nieko, palauksiu. Nesirengiu per tuos trejus-ketverius metus mirti".
Vilkino beveik dešimt mėnesių
Sprendimą dėl rentos skyrimo turi priimti Vyriausybė. Bet šį klausimą ji vilkino beveik dešimt mėnesių.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras D.Jankauskas dar šių metų sausį sakė tikįs, kad viename pirmųjų Vyriausybės pasitarimų 2011 metais turėtų būti narstomas rentos A.Brazausko našlei klausimas ir priimtas „koks nors sprendimas“.
Tačiau Vyriausybės posėdį šis klausimas pasiekė tik dabar, kovo pabaigoje.
Pirmasis tiesiogiai išrinktas Lietuvos prezidentas A.Brazauskas po sunkios ligos mirė praėjusių metų birželio 26 dieną Vilniuje.
K.Brazauskienei leista likti gyventi prezidento rezidencijoje Turniškėse.
KT sausio viduryje pranešė priėmęs nagrinėti Seimo narių grupės prašymą ištirti, ar kai kurios Prezidento rentos įstatymo nuostatos neprieštarauja Konstitucijai. Be kita ko, paklausime teiraujamasi, ar gali būti mokama renta asmeniui, kuris nebuvo kadencijos metu valstybės vadovo sutuoktinis. K.Brazauskienė tapo antrąja A.Brazausko žmona jau gerokai po to, kai šis baigė savo kadenciją Prezidento poste.
KT išvada šioje byloje gali būti priimta tik po kelerių metų, nes šis Seimo narių grupės paklausimas pastatytas į bendrąją KT nagrinėjamų klausimų eilę.
Neatmeta galimybės kreiptis į teismą
Valdantieji konservatoriai, kuriems priklauso ir D.Jankauskas, taip pat Vyriausybė delsia našlės prašymą patenkinti. K.Brazauskienei siūlyta atsiimti jį dėl kelių priežasčių – nes ji neva nebuvo A.Brazausko žmona, kai šis ėjo prezidento pareigas, be to, K.Brazauskienė valdo nemenką turtą, iš kurio galėtų pragyventi, nors ir neturi draudžiamųjų pajamų, kurias gaudama negalėtų pretenduoti į rentą.
Našlė atsisakė atsiimti pateiktą prašymą. „Lauksiu iki mirties“, - paklausta apie rentą yra sakiusi K.Brazauskienė.
Seimas kol kas nėra apsvarstęs ir priėmęs Vyriausybės pernai rudenį pateiktų įstatymų pataisų, pagal kurias rentos būtų siejamos ne su draudžiamosiomis pajamomis, bet su valdomu turtu. K.Brazauskienė valdo nemenką turtą, tačiau neturi jokių draudžiamųjų pajamų, kas ir leido jai kreiptis į Vyriausybę dėl rentos skyrimo.
Visuomenės nuomonių apklausų rezultatai rodo, kad dauguma apklaustųjų pasisako prieš rentos mokėjimą K.Brazauskienei.
Naujausi komentarai