Šimtas Seimo narių oficialiai teikia Konstitucijos pataisą dėl tiesioginių merų rinkimų. Tokio kiekio balsų pakaktų, kad Konstitucijos pataisa būtų priimta.
Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininko Vytautas Kurpuvesas trečiadienį pranešė, kad šimtas parlamentarų teikia Konstitucijos pataisas, kurios leis savivaldybių merus rinkti tiesiogiai.
"Mūsų pasiūlymą keisti Konstituciją ir įteisinti tiesioginius merų rinkimus raštu jau palaiko tiek Seimo narių, kiek balsų pakaktų šiuos pakeitimus priimti Seimo posėdyje", – pabrėžė V.Kupruvesas.
Norint priimti Konstitucijos pataisą, už tai du kartus su trijų mėnesių pertrauka turi balsuoti ne mažiau kaip 94 Seimo nariai.
Pasak V.Kurpuveso pranešimo, teikiamomis Konstitucijos pataisomis siūloma nustatyti, kad merus, kaip ir savivaldybių tarybų narius, gyventojai rinktų tiesiogiai, remdamiesi visuotine ir lygia rinkimų teise, slaptu balsavimu. "Meras vykdytų vietos valdžią savivaldybėse ir būtų vykdomoji, savivaldybės tarybai ir gyventojams atskaitinga, institucija, turėtų aiškiai apibrėžtus įgaliojimus ir atsakomybę", - tvirtino politikas.
"Pritarus šiems pakeitimams, savivaldybėse politiniai procesai taptų daug skaidresni", – įsitikinęs Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas. "Pagaliau baigtųsi turgų primenančių koalicijų formavimas ir performavimas savivaldybių tarybose. Būtų panaikinta įsišaknijusi ydinga praktika orientuotis į siaurus grupinius interesus. Atsivertų kelias efektyviai pasirūpinti kasdieniniais savivaldybių gyventojų interesais ir savivaldybių plėtra", – teigė V.Kurpuvesas.
Konstitucijos pakeitimo įstatymo projektas užregistruotas Seimo posėdžių sekretoriate. Numatoma, kad jis Seime bus svarstomas rudens sesijoje. "Sieksime, kad tiesioginiai merų rinkimai būtų įteisinti dar šioje Seimo kadencijoje, – pabrėžė V.Kurpuvesas. - Tai leistų tinkamai pasirengti siūlomus pakeitimus įgyvendinti per kitus savivaldybių tarybų rinkimus".
Kiti savivaldybių tarybų rinkimai vyks 2015 metais.
Nors absoliuti dauguma politikų pasisako už tiesioginius merų rinkimus, iki šiol daugelį metų ginčytasi, nesutariant, kokius įgaliojimus turėtų tokiu būdu išrinktas meras, kokie būtų jo santykiai su taip pat tiesiogiai išrinkta taryba.
Naujausi komentarai