Kovo 11-osios minėjime karčių žodžių pažerta apie Prezidentę Pereiti į pagrindinį turinį

Kovo 11-osios minėjime karčių žodžių pažerta apie Prezidentę

2011-03-11 14:26
Kovo 11-osios minėjime karčių žodžių pažerta apie Prezidentę
Kovo 11-osios minėjime karčių žodžių pažerta apie Prezidentę / Gedimino Bartuškos nuotr.

Kovo 11-osios iškilmingame minėjime Seime Nepriklausomybės Akto signataras Saulius Pečeliūnas kritikavo Prezidentę Dalią Grybauskaitę.

„Buvo laikmetis, kai sekėme autoritetais, buvo laikas, kai juos ignoravome. Šiandien susiduriame su piktnaudžiavimu autoritetu“, - penktadienį kalbėdamas iš Seimo istorinės Kovo 11-osios salės tribūnos pastebėjo S.Pečeliūnas.

„Dažnai susižavime reitingais. Gerai žinoti visuomenės požiūrį į save ar valstybės institucijas, bet kai asmens reitingas tampa tam tikru meilės indeksu ir jo pradedama vaikytis bet kokia kaina – tai tampa bėda. Nuo meilės iki neapykantos, kaip ir nuo piktnaudžiavimo autoritetu iki polinkio į diktatūrą – tik vienas žingsnis. Blogai, kad „galvų kapojimas“ jau tapo mūsų folkloru. Niekada gerai nedirbs net pats protingiausias ir sąžiningiausias valstybės tarnautojas, kasdien bijodamas išgirsti dažnai net nemotyvuotą Prezidentės žodį: nepasitikiu. Šitaip tik kuriame pataikūnų kastą, savarankiški ir kūrybingi nebenorės imtis atsakomybės“, - tvirtino politikas.

Beje, pati D.Grybauskaitė iškilmingame posėdyje nedalyvavo, nes penktadienį yra išvykusi į Europos Sąjungos viršūnių susitikimą Briuselyje.

Kalbėdamas apie prabėgusius 21 metus nuo nepriklausomybės atkūrimo, S.Pečeliūnas sakė, kad lietuviai patys sau įsivarė kompleksą, kad vis nepaveja Estijos. „O reiktų įsiklausyti į tai, ką sakė mūsų ambasadorius Estijoje Juozas Bernatonis. Estija nuo Lietuvos skiriasi tik tuo, kad nieko nekompensavo. Nei sovietinių indėlių, nei nurėžtų pensijų dirbantiems pensininkams. Grąžino nuosavybę natūra, o ne ją kompensavo. Žiūrėjo į ateitį. Susikūrė rezervą, kuris labai padėjo juodai krizės dienai atėjus. O mes tarsi įstrigę tomis amžinomis kompensacijomis, kurios, be abejonės, išaugino didžiulę valstybės skolą“, - teigė jis.

„Sakau tai kaip priekaištą ir mums, Seimo nariams, beje, dešiniesiems dar labiau negu kairiesiems, sakau tai kaip priekaištą Prezidentei ir net Konstituciniam Teismui. Kompensuojame pensijas net mirusiems pensininkams. Gal reikia kompensuoti ir už prarastą jaunystę?“, - pridūrė signataras.

Anot Seimo nario, verta paklausyti ir Estijos premjero Andruso Ansipo žodžių, kaip svarbu politikui išmokti pasakyti „ne“. „Ypač tokioje auditorijoje, kur rinkėjai choru skanduoja tik vieną klausimą: ką man duosi. Esu ne kartą piktokai kalbėjęs su rinkėjais, bet niekad nesusipykau. Tautą reikia gerbti, o ne jai pataikauti“, - kalbėjo S.Pečeliūnas.

Jis pasigedo brandesnių santykių parlamente. „Valdžios partijos neturėtų žiūrėti į opoziciją kaip į priešą, besistengiantį kenkti reformoms. Opozicijai irgi visai nenaudinga tik apgailėtinai trypti valdžią nuolat žarstant populistinius pažadus rinkėjams. Socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius yra taikliai pastebėjęs, kad tokie riksmai sugrįžta bumerangu, kai valdžios pasikeičia. Bet net būdamas opozicijos lyderiu neišmokė opozicijos atsakingai oponuoti“, - sakė parlamentaras.

S.Pečeliūnas, tvirtindamas, kad gerbia Lietuvos verslininkus, siūlė jiems atsisakyti pretenzijų būti oligarchais. „Tos pretenzijos baigiasi jiems patiems nenaudingai. Kišami pinigai, kuriamos savos abejotinos vertės žiniasklaidos imperijos, spaudžiami ministrai, o negavus savo kąsnio jie trypiami tų norinčių būti oligarchais puslapiuose. Turiu pasidžiaugti: demokratinė sistema atsilaiko, tie verslininkai skaičiuoja savo pastangų nuostolius. Politika, deja, dėl to irgi skursta. Užuot susitelkę rimtiems darbams vis valomės ir valomės. Nuo vieno skandalo iki kito. Kita vertus, skandalų nebūna tik diktatūrose“, - sakė Seimo narys.

Nepriklausomybės Akto signataras pastebėjo kad Lietuvoje po truputį ateina supratimas, jog ir politikai turi būti profesionalūs, o ne eiliniai gelbėtojai ar tik šou pasaulio žmonės. „Rinkėjai jau keletą metų eksperimentavo savo ir valstybės ateitimi: tai pasirinkdami verslininkus, tikėdamiesi, kad jie tvarkys valstybę ūkiškai, bet pastarieji suskubdavo versti valstybę savo privačiu UAB-u. Paskui imdavo ieškoti pranašų gelbėtojų, dar vėliau keršijo politikams pririnkę artistų. Nieko nepadarysi, demokratija yra ir teisė suklysti, ir būdas klaidas ištaisyti. Džiugu, atrodo, ateina supratimas, kad politika yra sunkus ir atsakingas darbas, kuriam reikia ne tik daug žinių, orientacijos, pasiaukojimo, išmanymo bei Dievo dovanos. Ne kiekvienam norinčiam galima šį darbą patikėti, kaip nepatikime geram batsiuviui daryti nors ir paprasčiausios medicininės operacijos“, - teigė jis.

S.Pečeliūnas taip pat pasiūlė Kovo 11-osios iškilmingų posėdžių metu Nepriklausomybės Akto signatarus susodinti Seimo nariams skirtose vietose, o ne salės amfiteatre. „Prieš dvi dešimtis metų, kreipdamasis į savo bendražygius, nukreipdavau akis į parterį, dabar jas tenka kelti vos ne į lubas. Būtų gerai, kad bent jau Kovo 11-ąją signatarai būtų savo vietose, kaip ir tada“, - sakė politikas.

„Demokratija yra ne tik valdymo, bet ir gyvenimo būdas. Tai sunku. Tai nuolatinis iššūkis, kai visas problemas turi spręsti pats ir pats už rezultatus atsakyti. Bet gera eiti tuo keliu. Esu optimistas. Manau, dar po 20 metų net Rusija nevadins mūsų limitrofais – nuo imperijos atskilusiais pakraščiais. Kaip nebedrįsta šitaip vadinti Suomijos. Stiprėja mūsų demokratinė valstybė. Stiprėja jos visuomenė. Su tuo visus ir sveikinu“, - savo kalbos pabaigoje pastebėjo S.Pečeliūnas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra