Kelią pavojų kitiems
Lapkričio 1-ąją, kai dauguma mūsų degė žvakutes ant artimųjų, iškeliavusių Anapilin, kapų, sužibo ir žvakelės pakelėse – tose vietose, kur per eismo nelaimes žuvo žmonės.
Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) Valstybinių kelių priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Modestas Lukošiūnas "Kauno dienai" sakė, kad pakelėse statomi kryžiai nėra tinkamiausias būdas įamžinti žuvusiuosius. "Mes rekomenduotume pasirinkti kitokį avarijose žuvusiųjų atminimo būdą, nes pakelėse, neleistinose vietose, pastatyti kryžiai kelia pavojų kitiems eismo dalyviams. Yra pasitaikę atvejų, kai vairuotojas atsitrenkė į tokį pakelėje pastatytą kryžių ir padariniai buvo itin skaudūs", – situaciją komentavo LAKD atstovas.
Kelininkai taip pat atkreipia dėmesį, kad tokie pakelėse pastatyti kryžiai trukdo sklandžiai vykdyti ir valstybinės reikšmės kelių priežiūrą, nes iškilę kryžiai trukdo vasarą nušienauti pakeles.
Ragina susimąstyti
Šiuo metu valstybei priklausančioje kelio juostoje, kurios plotis siekia 18–39 m, negali būti jokių statinių ar konstrukcijų. Tai numato Kelių įstatymas.
1995 m. gegužės 11 d. įsigaliojusio Lietuvos Respublikos kelių įstatymo 4 skirsnio 21 str. rašoma, kad įstatymų ar kitų nustatytų teisės aktų tvarka reikia šalinti savavališkai pastatytus objektus kelyje, virš kelio, kelio juostoje ar kelio apsaugos zonoje – objekto savininko ar objektą įrengusių asmenų lėšomis, neatlyginant nuostolių.
Kiek kitokios nuomonės apie keliuose įamžintą žuvusiųjų atminimą laikosi policijos pareigūnai. Lietuvos kelių policijos tarnybos (LKPT) atstovė Marija Kazanovič tvirtino, kad teritorijoje šalia kelio padėtos gėlės, atminimo ženklai ar žvakės, jeigu šie daiktai neužtveria kelio, netrukdo eismui, neriboja matomumo ir negadina kelio ar jo elementų, neteršia aplinkos ar šių daiktų buvimas nepažeidžia kitų teisės aktų reikalavimų, nepriklauso Lietuvos kelių policijos tarnybos kompetencijai.
Pasak M.Kazanovič, dažnai tokios vietos žymi skaudžių autoavarijų vietas. "Manome, kad šios vietos gali eismo dalyviams priminti, kad Kelių eismo taisyklių pažeidimai, neatsargus ir neatsakingas dalyvavimas eisme gali sukelti tragišką eismo įvykį, o eismo dalyviai gali būti sunkiai sužeisti ar žūti", – tvirtino LKPT atstovė.
Pagerbti subtiliai
Policijos kapelionas, kunigas Algirdas Toliatas įsitikinęs, kad atminimo vietos, kuriose pagerbiami žuvusieji kelyje, turėtų būti subtilios – apie įvykį galėtų priminti gėlių puokštė, deganti žvakutė ar atminimo lentelė.
"Visos mūšių ar karų vietos yra įamžinamos, o mes vis kalbame apie karą keliuose, tai gal nereikėtų stebėtis, kad pakelėse atsiranda kryžių. Aš nebūčiau prieš, tačiau, kaip ir visur kitur gyvenime, nereikia perlenkti lazdos. Jeigu kryžius pastatomas tokioje vietoje, kur gali kelti pavojų kitiems eismo dalyviams, tai vienareikšmiškai negerai", – sakė A.Toliatas.
Kunigo manymu, susimąstyti priverčia ir prie pagrindinių kelių įrengti informaciniai stendai, kuriuose informuojama apie žuvusiųjų ir sužeistų kelyje skaičių. "Kalbėdami apie eismo įvykius, juo labiau – apie žuvusiuosius juose, turime suprasti, kad reikia keisti mūsų mentalitetą ir tapti nepakantiems tiems, kurie viršija greitį, sėda prie vairo neblaivūs ar kelyje elgiasi neatsakingai", – kalbėjo policijos kapelionas.
Šiemet, kaip ir kasmet prieš Vėlines, aukščiausioje magistralės Kaunas–Klaipėda vietoje buvo prisiminti žuvusieji autoavarijose. Kiekvienais metais trečiąjį lapkričio sekmadienį Kelių direkcija organizuoja Pasaulinės kelių eismo įvykių aukų atminimo dienos paminėjimą, kurio metu prisimenami žuvę keliuose žmonės. Pernai šią dieną Vilniaus Katedros aikštėje sužibo tūkstančiai atminimo žvakučių, šiemet ši diena taip pat bus minima visoje Lietuvoje.
Naujausi komentarai