„Negalima pasakyti konkrečiai, kiek tai (reabilitacija – BNS) gali trukti. (...) nuo kelių mėnesių iki kelerių metų, ir čia mes kalbame tik apie fizinę reabilitaciją. Tačiau yra dar vienas procesas, nemenkesnis, bet jis užima labai daug laiko ir gali tęstis net dešimtmečiais“, – apie psichologinę reabilitaciją žurnalistams sakė V. Rudkovskis.
Anot jo, kiekvienas į Lietuvą atvykęs ir susitikime Karo akademijoje dalyvavęs karo veteranas dar daug kartų per savo gyvenimą turės kreiptis į gydytojus: pasikeisti protezo arba tam tikros jo dalies, pakartoti reabilitaciją ir t. t.
„Tai ne kokios nors trukmės reabilitacija, tai reabilitacija, kuri vyksta visą gyvenimą“, – tvirtino karys.
Susitikti su LKA bendruomene atvyko septyni per karą sužaloti Ukrainos gynėjai – visi jie buvo su kojų protezais. Anot V. Rudkovskio, tai atsitiktinumas. Jo teigimu, maždaug iki praėjusių metų vasaros dominavo skeveldriniai sužalojimai, taip pat buvo ir nemažai kojų sužalojimų.
„Tačiau kai priešas pradėjo naudoti visokio tipo dronus, sraigtasparnius, raketas ir kitas priemones, sužalojimų būdas taip pat pasikeitė ir, deja, mūsų broliai grįžta iš fronto su dar sunkesniais sužalojimais“, – teigė jis.
Nacionalinio Ukrainos reabilitacijos centro Lvive „Unbroken“ ir dar dviejų reabilitacijos centrų, esančių Dnipre bei Žitomyre, plėtrą ir paslaugų tobulinimą įgyvendina Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) programa „Co Create Future of Ukraine“.
Šios programos vadovas Artūras Žarnovskis teigė, kad programa siekiama pagerinti minėtų reabilitacijos centrų infrastruktūrą, atliekama pastatų rekonstrukcija, iš programos lėšų investuojama į medikų mokymus.
„Tikrai galime padėti su reabilitacija, kuri neegzistavo Ukrainoje iki pilnos invazijos, nebuvo tokios net sąvokos, kaip reabilitacija“, – paklaustas, kuo gali padėti tiek daug mačiusiems Ukrainos medikams, teigė „Co Create Future of Ukraine“ programos vadovas.
Taip pat, anot A. Žarnovskio, Lietuva padeda ukrainiečiams medikams sisteminti žinias ir skleisti jas šalies viduje, nes dažnai patys medikai tam neturi laiko.
„Co Create Future of Ukraine“ programos metu, pasak programos vadovo, tiek Lietuvos medikai yra komandiruojami į Ukrainą vesti mokymų, tiek ukrainiečiai atvyksta į Lietuvos ligonines ir reabilitacijos centrus pasisemti patirties.
Ukrainos veteranų organizacijos „Unbroken Foundation“ vadovo Oleksandro Kobzarevo teigimu, CPVA projekto lėšomis jau renovuotas pirmasis Lvivo reabilitacijos centras, jame kasmet reabilitaciją atlieka apie 5 tūkst. žmonių.
„Taip pat šiuo metu rekonstruojamas kitas pastatas, kuris padės mums padidinti savo pajėgumus iki 10 tūkst. pacientų per metus“, – sakė O. Kobzarevas.
Jo teigimu, šis reabilitacijos centras jau suteikė reabilitacijos paslaugas 20 tūkst. sužeistųjų – tiek karių, tiek civilių suaugusiųjų ir vaikų.
„Co Create Future of Ukraine“ programai Vyriausybė praėjusių metų pabaigoje skyrė 15 mln. eurų finansavimą.
Programa numatyta trejų metų laikotarpiui, tačiau, anot A. Žarnovskio, tikimasi ją baigti greičiau.