Ketvirtadienį, birželio 18 dieną, Lietuvos vadovaujamoje Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupėje (PAG) Čagčarane lankėsi NATO generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Schefferis. Svečias aukštai įvertino Lietuvos karių ir civilių profesionalumą atkuriant provinciją ir vykdant šalies prisiimtus tarptautinius įsipareigojimus Afganistane.
Vizito Čagčarane metu J. de Hoopas Schefferis, lydimas PAG-9 karių ir Lietuvos diplomatų, lankėsi Goro provincijos civilių tarnautojų mokymo centre, mergaičių mokykloje, provincijos gubernatoriaus įstaigoje, taip pat bendravo su PAG vadovybe ir kariais, PAG stovykloje reziduojančių kitų šalių vyriausybių organizacijų atstovais.
Civilių tarnautojų mokymo centre, kurio steigimą finansavo Lietuvos ir JAV vyriausybės, NATO generalinis sekretorius buvo supažindintas su centro vykdoma veikla - Goro provincijos valstybės tarnautojų kompiuterinio raštingumo, anglų kalbos ir vadybos pagrindų, administracinių gebėjimų ugdymo programomis.
Mergaičių mokykloje NATO generalinis sekretorius aplankė kelias klases ir pabendravo su mokinėmis. Klausinėjo, kuo jos norėtų būti užaugusios, ir džiaugėsi išgirdęs, kad nemažai mergaičių nori tapti gydytojomis ir teisininkėmis.
Susitikime su Goro provincijos gubernatoriumi Sayedu Mohhamadu Iqbalu Munibu, NATO generalinis sekretorius buvo supažindintas su situacija provincijoje ir esminėmis problemomis, trukdančiomis sparčiau atkurti provinciją. J. de Hoopas Schefferis pabrėžė, kad Lietuva ir kitos šalys daro viską, kad atkurtų Goro provinciją, bet šis procesas yra ilgalaikis ir reikalauja daug pastangų bei lėšų.
Savo ruožtu gubernatorius pasidžiaugė itin gerais santykiais su PAG ir provincijoje veikiančiomis tarptautinėmis organizacijomis, kurių buvimą provincijoje palaiko gyventojai. „Po trijų dešimtmečių karų mes kartu su tarptautinėmis pajėgomis ir NATO pradedame naują Afganistano gyvenimo etapą. Kartu su PAG ir šalies vyriausybe dirbame Afganistano labui“, - sakė Goro provincijos gubernatorius.
J. de Hoopas Schefferis taip pat pasidžiaugė ir Japonijos įsiliejimu į Lietuvos vadovaujamą provincijos atkūrimo grupę. „Dar visai neseniai aš buvau Japonijoje ir kalbėjau apie Afganistaną, o dabar, lankydamasis Čagčarane, matau Japonijos atstovus“, - kalbėjo NATO generalinis sekretorius.
PAG-9 vadas pulkininkas Alvydas Šiuparis NATO generalinį sekretorių supažindino su PAG vykdomomis užduotimis ir pabrėžė, kad reikalinga didesnė tarptautinės bendruomenės parama tokioms provincijoms kaip Goras, kurios yra santykinai ramesnės už kitas provincijas, ir dėl to ne visada sulaukia tinkamo dėmesio vystant ir plėtojant svarbias sritis. „Jaučiame itin didelį poreikį plėtoti svarbius infrastruktūros ir vystymo projektus, kurie paspartintų provincijos atkūrimo procesą. Reikėtų daugiau dėmesio, ypač iš centrinės Afganistano vyriausybės pusės“, - kalbėjo plk. A.Šiuparis.
„Daug kartų didžiųjų NATO šalių aš prašiau prisidėti prie Afganistano atkūrimo ir įsteigti ten PAG. Bet išgirsdavau atsakymą, kad šalys negalės to padaryti ir išlaikyti stovyklų. Ir kiekvieną kartą aš jiems sakydavau: nuvykite į Vilnių ir paklauskite lietuvių, kaip jie sugeba vykdyti savo įsipareigojimus NATO ir turėti savo PAG. Už tai aš jaučiu didelę pagarbą Lietuvai ir lietuviams. Be to, vieno susitikimo su Lietuvos prezidentu Valdu Adamkumi metu aš jam pažadėjau nuvykti į Čagčaraną ir pats įsitikinti, kaip Lietuvos atstovai vykdo savo veiklą provincijoje“, - vizito pabaigoje J. H. Schefferis nurodė priežastį, kodėl jis atvyko būtent į Lietuvos vadovaujamą PAG.
Tai jau antras NATO generalinio sekretoriaus vizitas Lietuvos vadovaujamoje stovykloje Goro provincijoje. Pirmą kartą J. de Hoopas Schefferis lankėsi čia 2005 metais, kai Goro provincijos atkūrimo grupės veiklą pradėjo pirmoji Lietuvos karių pamaina PAG-1.
Šiuo metu Čagčarane tarnauja devintoji Afganistano Goro provincijos atkūrimo karių pamaina, suformuota generolo Romualdo Giedraičio artilerijos bataliono pagrindu.
PAG - tai bendra karių ir civilių misija Afganistane, kurios tikslas yra stiprinti centrinės valdžios įtaką, padėti kuriant saugumą ir stabilumą provincijoje ir sudaryti sąlygas regiono ir šalies atkūrimui. Be Lietuvos, šioje misijoje taip pat dalyvauja Danijos, Japonijos, Kroatijos, Ukrainos, Gruzijos ir JAV atstovai.
Naujausi komentarai