Pereiti į pagrindinį turinį

Maždaug 2 tūkst. lietuvių skelbia negalintys grįžti, daugiausia – Ispanijoje

Maždaug 2 tūkst. Lietuvos piliečių informavo diplomatines atstovybes, kad dėl apriboto judėjimo negali grįžti į tėvynę, daugiausia įstrigusių lietuvių yra Ispanijoje, pirmadienį pranešė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Maždaug 2 tūkst. lietuvių skelbia negalintys grįžti, daugiausia – Ispanijoje
Maždaug 2 tūkst. lietuvių skelbia negalintys grįžti, daugiausia – Ispanijoje / Scanpix nuotr.

„Esame įvykdę mūsų piliečių registraciją, kurie nori grįžti, bet negali to padaryti. Per visą pasaulį šiuo metu turime maždaug 2 tūkst. tokių užsiregistravusiųjų. Daugiausia turime Ispanijoje“, – po Vyriausybės posėdžio informavo ministras.

Jis teigė, kad Ispanijoje yra apie 1 tūkst. Lietuvos piliečių, norinčių grįžti namo, todėl svarstoma galimybė iš ten žmones pargabenti komerciniu skrydžiu.

Taip pat, pasak L. Linkevičiaus, lėktuvai gali būti siunčiami į Vokietiją, Prancūziją pargabenti Lietuvos piliečių.

Anot jo, karšta situacija susidariusi Vokietijos ir Lenkijos pasienyje. Čia susitelkę per 400 automobilių, pageidaujančių per Lenkiją parvykti į Lietuvą.

„Vakar išsiuntime tris koordinuotas notas Lenkijai nuo Lietuvos, Latvijos, Estijos su prašymu atsižvelgti į šitą situaciją“, – sakė užsienio reikalų ministras.

Jo teigimu, kol kas nėra tikrumo, kokios galimybės bus sudarytos vykti per Lenkiją.

Akivaizdu, kad situacija pastaruoju metu negerės. Ji tik labiau komplikuojasi, kadangi atsiranda daugiau nenumatytų atvejų.

„Nėra garantijos, bet yra paieškos. Vakar vakare gavome detalesnį išaiškinimą raštu apie variantus, žingsnius, kokie galėtų būti (...) Galimybė galbūt kai kam keliauti konvojuojant automobiliais. (...) Kitas variantas galbūt organizuoti vykimą traukiniu. Apie tai dar kalbamės ir tikimės sprendimo iš Lenkijos vyriausybės“, – sakė L. Linkevičius.

Jo teigimu, pokalbiai su lenkais vyksta nuolat, bet praktinių sprendimų kol kas nėra.

L. Linkevičius pranešė, kad Lietuva, Latvija ir Estija subūrė bendrą darbo grupę šiai problemai spręsti, nes ir estai, ir latviai negali grįžti namo per Lenkiją.

Svarstomos grįžimo geležinkeliu galimybės

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pirmadienį informavo, kad yra galimybė suformuoti traukinį iš Vokietijos į Kauną. Tokiu atveju Vokietijos ir Lenkijos pasienyje esantys Lietuvos piliečiai turėtų užsienyje palikti savo automobilius, o patys grįžti namo, todėl ši galimybė jų nevilioja.

„Esame pasirengę reikalui esant greitai sutvarkyti arba traukinį, arba autobusus ir net tam tikrą skaičių tralų, kad prie konvojaus būtų galima transportuoti automobilius. Rengiamės visiems variantams, bet geriausia, aišku, būtų konvojus, kad visas tas srautas pajudėtų“, – sakė jis.

Dar viena svarstoma galimybė – keltas iš Kopenhagos.

„Esame sutarę ir rezervavę didžiulį keltą iš Kopenhagos, 1,5 tūkst. vietų. Jis išspręstų problemą tų asmenų, kurie laukia pasienyje, tačiau reikėtų nuvažiuoti nuo pasienio su Lenkija iki kelto“, – sakė J. Narkevičius.

Anot jo, taip pat lieka galimybė pasinaudoti keltu iš Kylio į Klaipėdą.

„Šiandien vietų jau nėra, rytoj yra dar dešimt vietų“, – priminė susisiekimo ministras.

J. Narkevičius taip pat tvirtino, kad tie, kieno automobiliai palikti Varšuvos oro uoste, ir jie patys nebegali ten parskristi turėtų apie tai informuoti Lietuvos ambasadą Varšuvoje.

„Stengsimės tvarkyti šitą klausimą“, – teigė susisiekimo ministras.

Lenkija sienas užsieniečiams uždarė nuo sekmadienio vidurnakčio, siekdama stabdyti koronaviruso plitimą. Lietuva paprašė Lenkijos laikinai atidaryti humanitarinį koridorių, kuriuo lietuviai galėtų grįžti namo, tačiau kol kas tai nepadaryta.

Ministras L. Linkevičius pabrėžė, kad artimiausiu metu situacija negerės.

„Akivaizdu, kad situacija pastaruoju metu negerės. Ji tik labiau komplikuojasi, kadangi atsiranda daugiau nenumatytų atvejų. Matyt, Europoje atsiras daugiau karštų vietų, reikės ieškoti ir europinių sprendimų, esu įsitikinęs, kad reikės koordinuoti savo sprendimus“, – tvirtino L. Linkevičius.

Jis apgailestavo, kad kai kurie piliečiai nesuvokia koronaviruso grėsmės ir dar dabar teiraujasi, ar gali vykti slidinėti, atostogauti.

Siekdama stabdyti koronaviruso plitimą Lietuva nuo pirmadienio vidurnakčio įvedė karantiną ir taip pat draudžia į Lietuvą patekti užsieniečiams. Vykstantiems į kitas valstybes užsieniečiams dar suteikiama teisė per tris paras kirsti Lietuvos teritoriją tranzitu be būtinų sustojimų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra