Prieš Bendrąjį pagalbos centrą kyla ir medikai Pereiti į pagrindinį turinį

Prieš Bendrąjį pagalbos centrą kyla ir medikai

2013-10-25 11:40
Rugilė Ereminaitė, BNS inf.

Penktadienį prie Vyriausybės piketą surengė greitosios medicininės pagalbos medikai, kurie piktinosi ne tik Bendrojo pagalbos centro (BPC) veikla, bet ir ketinimais panaikinti trumpuosius greitosios medicininės pagalbos numerius, o greitosios pagalbos dispečerius pavesti valdyti pačiam BPC.

Prie Vyriausybės su plakatais besirikiuojantys medikai reikalavo vidaus reikalų ministro Dailio Alfonso Barakausko ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) direktoriaus Remigijaus Baniulio atsistatydinimo. Taip pat buvo išreikštas reikalavimas ir dėl tiesioginio greitosios medicinos pagalbos iškvietimo numerio 113 įvedimo.

„Matome, kad atsiranda grėsmė paciento sveikatai ir gyvybei. Atsiranda tarpininkas toje sistemoje. Dabar pacientai gali paskambinti tiesiog  greitosios pagalbos dispečeriui ir gauti pagalbą. Pagalba yra teikiama nuo telefono pakėlimo iki pagalbos suteikimo – tai nepertraukiamas procesas. Dabar BPC įvedus prievartą skambinti medikams per  bendrąjį pagalbos numerį , tiesiog atsiranda tarpininkas“, - aiškino Lietuvos medikų profesinės sąjungos pirmininkė Albina Kavaliauskaitė.

Pasak jos, tokiu atveju žmonės turi aiškinti savo problemą du kartus: pirmą – BPC dispečeriams, antrą – jau medikams. Taip gaišinamas laikas.

„BPC iššvaistė milijonines lėšas, o tai reiškia, kad yra neatlikti tam tikri darbai, kad būtų suteikta kokybiška pagalba“, - sakė A Kavaliauskaitė. Anot medikų atstovės, patys medikai tampa įkaitais, nes jie yra paskutiniai teikiantys paslaugas šioje grandinėje, tad laiku nespėjus pagelbėti žmogui, jie ir liktų kalčiausi.

Vyriausybės aikštėje pasirodė ir Sveikatos apsaugos viceministras Gediminas Černiauskais. Jis bandė stropiai atsakinėti į medikų klausimus ir puolimą. Medikai kaltino viceministrą bandymu išlaikyti egzistuojančią, tačiau gerokai šlubuojančią pagalbos sistemą.

Tačiau „Vilniaus dienai“ jis sakė nemanantis, kad atskiras medicininės pagalbos numeris šiuo metu yra reikalingas. „Aš nemanau, kad medikai yra neteisūs. Tačiau šiuo metu mes turime sistemą visiškai gerai veikiančią ir jos keisti aš tiesiog nematau prasmės. Atleiskite, užsispirti, kad reikia tik tokio numerio, o ne kitokio – tai irgi yra nerimta“, - sakė G. Černiauskas.
Jo nuomone, medikų keliama panika yra bereikalinga, nes yra ir kitokių problemų.

„Visi nesuvokia vieno dalyko: kol kas greitoji medicinos pagalba yra finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, o Konstitucinio teismo sprendimas šiais metais pasakė, kad būtinoji pagalba turėtų būti ta, kurią finansuoja valstybės biudžetas. Čia yra dar gilesnės problemos, kurias reikia spręsti, nagrinėti. Konceptualiai reikia pamatyti viską, o ne vien kažkokį vieną numerį, kuris yra tik dalis visko“,  - aiškino G. Černiauskas.

Pasak jo, šiuo metu visos medicinos pagalbos stotys yra savivaldybėms priklausančios įstaigos, o Sveikatos apsaugos ministerija gali tik iš dalies prisidėti prie jų valdymo. „Negali būti taip, kad mes priklausytume nuo atskirų įstaigų vadovų, atskirų savivaldybių tarybų, nuo atskirų personalijų. Jeigu sistema neveiks ir kažkas pasakys: „Aš nedirbsiu“, ką tada darysime?“,  - svarstė G. Černiauskas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra