Lietuvoje bus steigiamas centras, kuriame nuo seksualinio smurto nukentėjusiems vaikams bus teikiama įvairi pagalba.
Kurs bendradarbių tinklą
Lietuvoje steigiamas pagalbos centras, skirtas vaikams, nukentėjusiems nuo seksualinio smurto, pagal projekte numatytus terminus veikti turėtų pradėti 2016 m. balandį.
Žadama, kad pagalbos centre vaikams bus teikiama psichologinė, socialinė, teisinė, medicinos pagalba, suteikiamas laikinas apgyvendinimas, vykdoma reabilitacija. Taip pat bus stiprinamas specialistų ir institucijų bendradarbiavimo tinklas, apimantis Policijos departamentą, Teismų administraciją, Generalinę prokuratūrą, Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą.
Projektą vykdys Vaiko ir mamos globos namai "Užuovėja". Finansavimo skyrimą projektui patvirtino ir įgyvendinimo sutartį pasirašė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Projektas bus įgyvendinamas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo ir Lietuvos biudžeto lėšomis kartu su partneriu – Islandijos vyriausybine vaiko teisių apsaugos agentūra "Barnaverndarstofa". Tikimasi, kad dvišalis bendradarbiavimas įgyvendinant projektą sudarys sąlygas perimti Islandijos turimą patirtį dirbant su vaikais, nukentėjusiais nuo seksualinės prievartos. Projektui įgyvendinti skirta 3 mln. litų. Ši suma turi būti panaudota centrui įrengti ir funkcionavimo pradžiai, vėliau jis turėtų būti finansuojamas iš valstybės biudžeto.
Stebės kameromis
SADM Šeimos ir bendruomenių departamento direktorė Ingrida Venciuvienė pasakojo, kad į centrą pagalbos galės kreiptis ir tėvai ar kiti artimieji, ir patys vaikai. Nukentėjęs vaikas bus kelioms dienoms apgyvendintas centre, kur žadama jauki, namus primenanti aplinka. "Vaikas ten atvyks su šeimos nariais. Pokalbiui skirtame kambaryje kalbėsis su psichologu, o vaikų teisių apsaugos skyrių atstovai, teisminį tyrimą vykdantys teisėsaugos pareigūnai ir kiti specialistai per vaizdo kameras viską stebės ir darys išvadas", – aiškino I.Venciuvienė.
Kodėl svarbu steigti atskirą centrą, skirtą padėti būtent nuo seksualinio smurto nukentėjusiems vaikams? Ministerijos atstovės teigimu, problema aktuali, susijusi su labiausiai pažeidžiama visuomenės dalimi. Šiuo metu, norint ištirti vaikui padarytą nusikaltimą, jį reikia apklausti kelis kartus. "To neturėtų būti, nes tai yra psichologinė trauma vaikui. Įsteigus centrą, tai bus atliekama per vieną pokalbį, apklausiant vaiką kompetentingam psichologui", – argumentavo specialistė.
Pranešti – pareiga
Pagal dabar galiojančią tvarką, jeigu vaikas patyrė bet kokį smurtą, Valstybinė vaiko apsaugos ir įvaikinimo tarnyba rekomenduoja kreiptis į policiją, Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistus, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigą, medicinos įstaigą – ligoninę ar polikliniką, mokyklos socialinį pedagogą arba psichologą, vaikų dienos centrus, pagalbos telefonu linijas.
Tarnyba taip pat pabrėžia, kad kiekvienas žmogus, žinantis ar įtariantis, jog vaikas patiria ar yra patyręs smurtą, privalo apie tai pranešti atitinkamai institucijai. Tai – pilietinė pareiga, už kurios nevykdymą numatyta baudžiamoji atsakomybė. Lietuvos baudžiamasis kodeksas numato bausmes – viešuosius darbus, baudą, areštą arba laisvės atėmimą, – jeigu nepranešama apie padarytą ar daromą nusikaltimą, grėsmę kito asmens sveikatai ar gyvybei. Visos su vaiko teisių apsauga susijusios įstaigos ir organizacijos, sužinojusios apie smurto atvejį prieš vaiką, apie tai privalo informuoti policiją arba Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistus.
Lietuvoje smurtą patyrusiems vaikams pagalbą organizuoja savivaldybės, o suteikti ją turi vaiko teisių apsaugos skyriai, teisėsaugos institucijos, medicinos įstaigos, seniūnijų socialiniai darbuotojai, mokyklose ar globos įstaigose dirbantys socialiniai pedagogai ir psichologai, nevyriausybinėse organizacijose dirbantys specialistai, specializuotos pagalbos centrai.
Naujausi komentarai