Po 25-erių me­tų: re­for­mos bū­ti­nos Pereiti į pagrindinį turinį

Po 25-erių me­tų: re­for­mos bū­ti­nos

2015-11-17 14:00
Lietuvos komanda Dniepropetrovsko ligoninėje
Lietuvos komanda Dniepropetrovsko ligoninėje / DMN nuotr.

Kol Ukrainą dre­bi­no konf­lik­tas su Ru­si­ja, prie fron­to li­ni­jos ko­vo­ję uk­rai­nie­čiai neiš­ven­gė mir­čių, fi­zi­nių ir psi­cho­lo­gi­nių su­ža­lo­ji­mų. Ar, vis la­biau ar­tė­jant ra­my­bės aki­mir­kai, Ukraina pasiruošu­si pa­dė­ti kovų au­koms?

Galioja sovietiniai įsa­ky­mai

Pasak psichikos sveikatos srities ekspertų Mar­ty­no Mar­cin­ke­vi­čiaus, Emi­lio Su­ba­tos ir svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­rės pa­ta­rė­jo Ar­vy­do Sko­rups­ko, Uk­rai­nai rei­kia nuei­ti il­gą ke­lią, pir­miau­sia – at­si­sa­ky­ti so­vie­ti­nio pa­li­ki­mo.

Praė­ju­sio mė­ne­sio pa­bai­go­je am­ba­sa­do­je Ki­je­ve pri­sta­ty­tas psi­cho­so­cia­li­nės rea­bi­li­ta­ci­jos Uk­rai­nos gy­ven­to­jams pro­jek­tas. „Šio pro­jek­to tiks­las – dirb­ti bū­tent su dviem Uk­rai­nos re­gio­nais – Dniep­ro­pet­rovs­ku ir Pol­ta­va. Šie re­gio­nai pa­si­rink­ti dėl to, kad yra ar­ti fron­to linijos, prie kurios vykdytos antiteroristinės ope­ra­ci­jos. Pro­jek­to po­rei­kis at­si­ra­do dėl to, kad Uk­rai­na, kaip ir Lie­tu­va, pa­vel­dė­jo so­vie­ti­nę psi­chi­kos svei­ka­tos sis­te­mą. Tik skir­tu­mas tas, kad Lie­tu­va per 25-erius me­tus žen­gė di­de­lius žings­nius į prie­kį ir pe­rė­mė va­ka­rie­tiš­kos psi­chi­kos svei­ka­tos prin­ci­pus, o Uk­rai­nos psi­chi­kos svei­ka­tos prie­žiū­ra taip ir li­ko pra­ktiš­kai vi­siš­kai ne­pa­ki­tu­si nuo so­vie­ti­nių lai­kų“, – apie šiuo me­tu įgy­ven­di­na­mą vys­to­mo­jo bend­ra­dar­bia­vi­mo pro­jek­tą su Uk­rai­na pa­sa­ko­ja vie­nas pa­grin­di­nių šio pro­jek­to eks­per­tų M.Mar­cin­ke­vi­čius.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrės pa­ta­rė­jas A.Sko­rups­kas tei­gia, kad sig­na­las apie pro­jek­to po­rei­kį bu­vo gau­tas iš Uk­rai­nos. „Šį pro­jek­tą ini­ci­ja­vo tiek cent­ri­nės, tiek re­gio­ni­nės Uk­rai­nos val­džios at­sto­vai ir sa­va­no­riai. Psi­cho­so­cia­li­nė rea­bi­li­ta­ci­ja – jų pa­čių įvar­dy­tas prio­ri­te­ti­nis po­rei­kis“, – tei­gia A.Sko­rups­kas ir pri­du­ria, kad taip Lie­tu­vos at­sto­vai nu­spren­dė pa­dė­ti Uk­rai­nai kur­ti nau­ją komp­lek­si­nę rea­bi­li­ta­ci­jos sis­te­mą.

M.Marcinkevičius tvir­ti­na, kad psi­cho­so­cia­li­nės rea­bi­li­ta­ci­jos sri­ty­je Uk­rai­na ne­tu­ri be­veik jo­kios pa­tir­ties ir pa­dė­tis iš­ties ne­pa­vy­dė­ti­na. „Mes bu­vo­me la­bai nu­ste­bę, kad da­lis So­vie­tų Są­jun­gos mi­nist­rų įsa­ky­mų vis dar ga­lio­ja Uk­rai­no­je“, – nuo­sta­bos ne­sle­pia M.Mar­cin­ke­vi­čius.

Pagalbos psichosocialinės rea­bi­li­ta­ci­jos sri­ty­je Uk­rai­nai ypač pri­rei­kė po to, kai ša­lį su­krė­tė pa­sku­ti­nie­ji pa­sau­lį su­dre­bi­nę įvy­kiai, pra­de­dant Mai­da­nu, ir bai­giant ka­ri­niais veiks­mais. Dėl jų Uk­rai­nos žmo­nės pa­ty­rė gi­lių su­krė­ti­mų. „Žu­vu­sie­ji, žmo­nės, ku­rie grįž­ta iš fron­tų pa­ty­rę psi­cho­lo­gi­nių trau­mų, pa­bė­gė­liai. Jie už­plū­do Uk­rai­ną, o ta­da paaiš­kė­jo, kad ša­lies so­vie­ti­nė psi­chi­kos svei­ka­tos sis­te­ma vi­siš­kai nepa­si­ruo­šu­si priim­ti nau­jų iš­šū­kių ir ne­mo­ka dirb­ti, kai yra to­kių si­tua­ci­jų“, – tei­gia M.Mar­cin­ke­vi­čius ir pri­du­ria, kad ša­lies spe­cia­lis­tai mo­ka dirbti tik taip, kaip sovietiniais laikais – su sun­kiais chro­niš­kais pa­cien­tais, o kri­zi­niai pa­cien­tai, pa­ty­rę po­trau­mi­nį stre­są, pa­lie­ka­mi nuo­ša­ly­je.

Pasak eksperto, tokiems žmo­nėms su­tei­kia­ma ar­ba la­bai mi­ni­ma­li, ar­ba ne­pri­tai­ky­ta pa­gal­ba. Uk­rai­no­je šios sis­te­mos spra­gas ban­dė už­pil­dy­ti sa­va­no­riai, bet jų ge­rų no­rų neuž­ten­ka, daž­nai pri­trūks­ta rei­kia­mos kom­pe­ten­ci­jos. Bū­tent dėl kom­pe­ten­ci­jos sty­giaus Uk­rai­na jau­tė di­de­lį po­rei­kį vys­ty­ti kri­zių in­ter­ven­ci­jos ir psi­cho­so­cia­li­nės rea­bi­li­ta­ci­jos kryp­tis, pir­miau­siai at­krei­piant dė­me­sį į žmo­nes, ku­riuos vie­naip ar ki­taip pa­vei­kė Uk­rai­nos kri­zė.

Trys etapai

„Lie­tu­vos svei­ka­tos ap­sau­gos ir Už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jos at­si­žvel­gė į Uk­rai­nos po­rei­kius. Pag­rin­di­nis tiks­las – ap­mo­ky­ti psi­chi­kos svei­ka­tos spe­cia­lis­tus ir su­kur­ti kri­zių in­ter­ven­ci­jos bei psi­cho­so­cia­li­nės pa­gal­bos tar­ny­bas dvie­juo­se mi­nė­tuo­se Uk­rai­nos re­gio­nuo­se“, – sa­ko M.Mar­cin­ke­vi­čius.

Dėl to­kios vyk­dy­to­jų vi­zi­jos šis pro­jek­tas yra tri­jų eta­pų. „Pir­miau­sia tu­rė­jo­me eks­per­ti­nius vi­zi­tus, kai ver­ti­no­me si­tua­ci­ją, su­si­ti­ko­me su val­džios ir gy­dy­mo įstai­gų at­sto­vais. Įver­ti­nę si­tua­ci­ją iš­siaiš­ki­no­me jų pa­gei­da­vi­mus. Da­bar lau­kia ant­ras eta­pas“, – pa­sa­ko­ja eks­per­tas.

Jis teigia, kad artimiausiu metu laukia intensyvūs mo­ky­mai – ant­ra­sis pro­jek­to eta­pas – ku­rių me­tu po 30 spe­cia­lis­tų iš abie­jų pro­jek­te da­ly­vau­jan­čių Uk­rai­nos re­gio­nų bus ap­mo­ky­ti vi­sų pa­grin­dų. „At­siž­vel­giant į mū­sų eks­per­ti­nį dar­bą, bus ta­ria­ma­si, ko­kio­se įstai­go­se ir kaip kur­ti sis­te­mą: bus ap­tar­ta, kaip įkur­ti konk­re­čias tar­ny­bas, ap­mo­ky­tas jų per­so­na­las, o po mo­ky­mų grį­žę į sa­vo įstai­gas jie pra­dės kur­ti tai, ko la­biau­siai rei­kia psi­cho­so­cia­li­nės rea­bi­li­ta­ci­jos sis­te­mai Uk­rai­no­je“, – nea­be­jo­ja M.Mar­cin­ke­vi­čius.

Po Naujų­jų me­tų nu­ma­to­mas tre­čias žings­nis – dar vie­nas vi­zi­tas, ku­rio me­tu bus ver­ti­na­ma, kaip uk­rai­nie­čiams se­ka­si rea­liai kur­ti nau­ją sis­te­mą ir su ko­kio­mis pro­ble­mo­mis jie su­si­du­ria. Po šio ver­ti­ni­mo bus su­teik­ta tiek me­to­di­nė me­džia­ga, tiek mokymai bū­tent to­se sri­ty­se, ku­rio­se spe­cia­lis­tai, pra­dė­ję dirb­ti, ma­tys dau­giau­sia spra­gų.

A.Skorupskas teigia, kad šiuo me­tu Lie­tu­vos ir Uk­rai­nos at­sto­vai dis­ku­tuo­ja apie to­les­nius bend­ra­dar­bia­vi­mo pla­nus: ar gi­lin­ti vyk­do­mus pro­jek­tus, ar per­si­kel­ti į ki­tas nau­jas pro­ble­mines sritis.

Sunku palyginti

Šie mo­ky­mai, kaip ir vi­sas pro­jek­tas, neį­ma­no­mi be stip­rios eks­per­tų ko­man­dos. Du pa­grin­di­niai eks­per­tai – tai Vil­niaus psi­chi­kos svei­ka­tos cent­ro di­rek­to­rius M.Mar­cin­ke­vi­čius ir Vil­niaus pri­klau­so­my­bių li­gų cent­ro di­rek­to­rius bei Pa­sau­lio svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­jos eks­per­tas do­cen­tas E.Su­ba­ta. „Yra ir pen­ki eks­per­tai mo­ky­to­jai, ku­rie vyk­do mo­ky­mus. Jie pa­rink­ti pa­gal vi­sas pro­jek­tui rei­ka­lin­gas spe­cia­ly­bes: psi­chiat­ras psi­cho­te­ra­peu­tas, psi­cho­lo­gas, me­di­ci­nos slau­gy­to­jas, so­cia­li­nis dar­buo­to­jas ir er­go­te­ra­peu­tas. Šie eks­per­tai dirbs su ati­tin­ka­mų spe­cia­ly­bių žmo­nė­mis“, – pa­sa­ko­ja M.Mar­cin­ke­vi­čius.

 

Ekspertas įsi­ti­ki­nęs, kad Lie­tu­vai la­bai leng­va dirb­ti su Uk­rai­na, o uk­rai­nie­čiams la­bai nau­din­ga dirb­ti su mu­mis, nes mes vis­ką kū­rė­me iš tos pa­čios sis­te­mos ir, kaip sa­kė pa­ts eks­per­tas, „Uk­rai­nos ir Lie­tu­vos išei­ties taš­kas bu­vo ly­giai tas pa­ts“. Ta­čiau pa­sak jo, Lie­tu­vo­je nuei­tas ge­ro­kai to­les­nis ke­lias, o Uk­rai­no­je sis­te­ma pra­ktiš­kai vi­siš­kai ne­pa­ki­tu­si.

„Uk­rai­no­je įdieg­tas vie­nas ki­tas pa­žan­ges­nis me­to­das, to­dėl mes galime perduoti daugiau patirties. Mes irgi mokė­mės iš Va­ka­rų ko­le­gų. Šis prin­ci­pas vi­sur pa­na­šus: jei kaž­kas la­biau at­si­lie­ka, tai, at­si­ra­dus ga­li­my­bei, sten­gie­si ge­rą­ją pa­tir­tį pe­rim­ti iš ki­tų ša­lių“, – ge­rų pa­vyz­džių ga­lia ti­ki M.Mar­cin­ke­vi­čius ir pri­du­ria, kad toks bend­ra­dar­bia­vi­mas la­bai nau­din­gas ne tik pa­ra­mos ga­vė­jai, bet ir tei­kė­jai, nes vi­sa­da ga­li­ma pasimokyti iš sve­timų klai­dų.

„Re­for­muo­jant Lie­tu­vos sis­te­mą ne vis­kas sklan­džiai ėjo­si, ne vis­kas sklan­džiai ei­na­si ir da­bar. Bet ly­gin­ti mū­sų psi­cho­so­cia­li­nės rea­bi­li­ta­ci­jos sis­te­mos su jų, pa­ma­čius vis­ką iš ar­ti, tik­rai ne­ga­li­ma“, – at­vi­rai tei­gia eks­per­tas.

Lietuva iš­skir­ti­nai svar­bi

Projekto ekspertas E.Subata taip pat teigia, kad Ukraina kol kas turi labai neefektyvią psi­chi­kos svei­ka­tos prie­žiū­rą ir be­ne di­džiau­sia pro­ble­ma – la­bai nee­ko­no­miš­kai nau­do­ja­mi re­sur­sai, ska­ti­nan­tys šios sis­te­mos re­for­ma­ci­jos po­rei­kį.

„Eg­zis­tuo­ja di­džiu­lės psi­chiat­ri­jos li­go­ni­nės, di­džiu­liai psi­chiat­ri­jos, nar­ko­lo­gi­jos dis­pan­se­riai. Ši­ esa­ma sis­te­ma ne­pa­to­gi pa­cien­tams, ku­riems rei­kia pa­gal­bos: an­ti­te­ro­ris­ti­nės ope­ra­ci­jos da­ly­viams, su­žeis­tie­siems, pa­ty­ru­siems po­trau­mi­nį stre­są. Da­lis jų tu­ri ir pri­klau­so­my­bės su­tri­ki­mų“, – sa­vo ver­ti­ni­mą de­ta­li­zuo­ja E.Su­ba­ta.

Vienas pagrindinių pro­jek­to eks­per­tų ma­no, kad Lie­tu­vos pa­vyz­dys Uk­rai­nai yra iš­skir­ti­nai svar­bus ir len­kia Va­ka­rų vals­ty­bių pa­vyz­džius. „Uk­rai­nai esa­me net ge­res­nis pa­vyz­dys ne­gu Vo­kie­ti­ja ar Šve­di­ja, Len­ki­ja ar Kroa­ti­ja, ka­dan­gi prieš 25-erius me­tus va­do­va­vo­mės iden­tiš­kais tei­sės ak­tais ir to­kia ana­lo­giš­ka pa­gal­bos struk­tū­ra iš Mask­vos bu­vo nu­leis­ta tiek Uk­rai­nai, tiek Lie­tu­vai“, – sa­ko jis.

Atsakymų nė­ra

Pasak A.Skorupsko, yra tiesioginės ir netiesioginės Uk­rai­nos konf­lik­to au­kos. „Mes sa­ko­me, kad Ry­tų Uk­rai­nos gy­ven­to­jai nu­ken­tė­jo la­biau­siai, ka­dan­gi bu­vo ar­čiau­siai konf­lik­to zo­nos, dau­giau­sia šių te­ri­to­ri­jų šauk­ti­nių išė­jo į ka­ro tar­ny­bą. Pol­ta­va ir Dniep­ro­pet­rovs­kas taip pat tu­ri pa­bė­gė­lių iš Lu­hans­ko ir Don­ba­so sri­čių“, – si­tua­ci­ją aiš­ki­na jis.

Pasak jo, bū­tent pa­bė­gė­liai ir ka­riai la­biau­siai pa­veik­ti. Ta­čiau su po­trau­mi­niu stre­su la­bai su­si­ję ir vi­sų vie­naip ar ki­taip nu­ken­tė­ju­sių­jų šei­mos na­riai. „Atk­rei­pia­me dė­me­sį į vi­są vi­suo­me­nę, bet iš­ski­ria­me ri­zi­kos gru­pes: pa­bė­gė­lius, ka­rius, ku­rie grį­žo iš konf­lik­to zo­nos, ir ypač tuos, ku­rie dėl neį­ga­lu­mo ne­ga­li tęs­ti ka­ri­nės tar­ny­bos, bei jų šei­mos na­rius. Yra du po­trau­mi­nio sind­ro­mo re­zul­ta­tai: ar­ti­ma­sis, kai pa­si­reiš­kia įvai­rios dep­re­si­jos for­mos, ir to­li­ma­sis, kai at­si­ran­da po­lin­kis į pri­klau­so­my­bės li­gas. Ne­sii­mant pre­ven­ci­nių veiks­mų re­zul­ta­tas ga­li bū­ti la­bai blo­gas, tad at­si­žvelg­da­mi į tai ir pla­nuo­ja­me pa­gal­bos sis­te­mas“, – tei­gia spe­cia­lis­tas

A.Skorupskas taip pat teigia, kad šis pro­jek­tas svar­bus ne tik Uk­rai­nai, bet ir Lie­tu­vai. „Ši­s pro­jek­tas yra svar­bus dėl ke­lių prie­žas­čių. Pir­ma, da­bar jau esa­me iš­si­vys­čiu­si ša­lis, ga­li­me su­teik­ti pa­ra­mą silp­nes­niems, kaip mums ki­tos ša­lys ran­ką iš­tie­sė 1990-ai­siais. Tai kiek­vie­no ge­ro kai­my­no pa­rei­ga. Ant­ra, Lie­tu­vos ir Uk­rai­nos is­to­ri­ja yra glau­džiai su­si­ju­si jau nuo vi­du­ram­žių lai­kų. Sen­ti­men­tai iš­ties iš­li­kę – mus sie­ja bend­ra is­to­ri­ja, tiek ge­ro­ji jos pu­sė, tiek blo­go­ji, nes ir Lie­tu­va, ir Uk­rai­na nu­ken­tė­jo nuo so­vie­ti­nės Rus­jos: mus trė­mė, o uk­rai­nie­čiai iš­tvė­rė ho­lo­do­mo­rą“, – įsi­ti­ki­nęs jis.

Sveikatos apsaugos ministrės pa­ta­rė­jas iš­ski­ria ir tre­čią svar­bų fak­to­rių. Jis tei­gia, kad šiuo­lai­ki­nė vi­suo­me­nė ne­ga­li at­sa­ky­ti į vie­ną klau­si­mą: kaip so­ciu­mą pa­vei­kia šiuo­lai­ki­niai ka­ri­niai konf­lik­tai? „Jie nė­ra to­kie, kaip se­nais lai­kais, kai ka­ria­vo­me su ka­ri­nė­mis prie­mo­nė­mis, vie­ni bu­vo vie­no­je pu­sė­je, ki­ti – ki­to­je ir vy­ko ko­va. Da­bar ka­rai ki­to­kie ir at­sa­ky­mų, ko­kį po­vei­kį jie da­ro žmo­nėms ir žmo­nių psi­chi­kai, nie­kas ne­tu­ri. To­dėl mes tu­ri­me steng­tis, kad, esant šiai si­tuacijai, padė­tu­me uk­rai­nie­čiams. Taip ir pa­tys su­ži­no­si­me, kaip tai vei­kia vi­suo­me­nę, o mū­sų spe­cia­lis­tai įgis neį­kai­no­ja­mos pa­tir­ties“, – ti­ki A.Sko­rups­kas.