Pereiti į pagrindinį turinį

Prieš grįždami į darbus, gerai išsimiegokime

2025-01-05 10:00

Šventės praėjo, tenka grįžti į įprastą gyvenimą – kam prie darbų, kam prie mokslų. Jei norime pasiekti veiklos rezultatų, labai svarbu gerai išsimiegoti. „Tyrimai rodo, kad žmonių, kurie miega per mažai, per trumpai ar blogai, smegenys nepailsi, tad jiems sunkiau siekti geresnių rezultatų“, – sako neuromokslininkė dr. Laura Bojarskaitė.

Poveikis: gera miego kokybė labai svarbi ne tik bendrai savijautai, bet ir smegenų veiklai. Poveikis: gera miego kokybė labai svarbi ne tik bendrai savijautai, bet ir smegenų veiklai.

– Yra posakis: rytas protingesnis už vakarą. Ar tikrai ir kodėl?

– Kai miegame, mūsų smegenyse vyksta daug procesų, ypač susijusių su emocijomis, patirtimi ir naujai įgyta informacija. Tad iš ryto mūsų smegenys būna geriau pasiruošusios priimti teisingesnius sprendimus. Tą įrodo įvairiausi tyrimai, kurie analizuoja, kiek žmonės miega ir jų protinę veiklą, net sprendimų priėmimą. Ir ką matome? Kai žmonės miega per mažai, jie priima blogesnius sprendimus, o gerai išsimiegoję – geresnius: mažiau rizikingus, labiau pasvertus, apgalvotus. Tai akivaizdus įrodymas, kad rytas išties gerokai protingesnis už vakarą. Tiesiog vakare smegenims jau trūksta energijos geriems sprendimams priimti.

– Paaiškinkite, kaip kokybiškas miegas padeda pasiekti geresnių rezultatų?

– Įrodyta, kad miegas yra labai svarbus protinei veiklai, atminčiai. Manau, kiekvienas gali pastebėti, kad prastai miegojus kitą dieną sunku susikoncentruoti, išlaikyti dėmesį, spręsti problemas. Prastas, per trumpas miegas silpnina dėmesio koncentraciją, ilgina reakcijos laiką. Negana to, blogai ar nepakankamai miegant prastėja atmintis, tad ne tik sunkiau prisimename, ką jau žinojome, bet ir naują informaciją įsisaviname prasčiau. Kai esame neišsimiegoję – miegame per mažai ar miegas nekokybiškas, sunkiau yra pereiti nuo vienos užduoties į kitą, tai užtrunka ilgiau ir tam išnaudojame žymiai daugiau energijos resursų.

Kodėl taip yra? Kai esame nepailsėję, pavargę, smegenims neužtenka tiek energijos, tiek protinių ar kognityvinių resursų. Tą menką energiją, kurią dar turime, naudojame, kad išgyventume: tiesiog kvėpuotume, valgytume, judėtume, apsisaugotume nuo pavojų. Paprasčiau sakant, kad išgyventume, o ne aukštesniems, išgyvenimui ne tiek reikalingiems dalykams, tokiems kaip kūryba, problemų sprendimas, savo potencialo siekimas ir pan.

Tad kokybiškas ir pakankamas miegas ypač svarbu intensyviai besimokantiems, studijuojantiems, nuolat protinį darbą dirbantiems žmonėms. Visų pirma todėl, kad tik miegant naujai įgyta informacija yra perkeliama iš trumpalaikės atminties į ilgalaikę, vaizdingiau sakant, į sandėlį su spyna, kur bus saugiai ir ilgai saugoma.

Dieną, kai mokomės, skaitome ar girdime kokią nors informaciją, smegenys ją priima, bet neturi laiko normaliai išsaugoti, nes tuo metu jų pagrindinė užduotis yra tvarkytis su aplinka, kad išgyventume: apdoroti informaciją, kuri ateina per mūsų sensorinius pojūčius, ir spręsti, ką su ja daryti, reguliuoti mūsų elgesį. Tik vėliau, miegant, smegenys gali ramiai peržiūrėti visą per dieną gautą informaciją, ją išrūšiuoti, sutvarkyti, išsaugoti ilgam laikui.

Tad geras miegas ypač svarbus, kad atsimintume, ką mokėmės, kad trumpalaikėje atmintyje būtų padaryta vietos naujai informacijai kitą dieną priimti. Jeigu miegame nepakankamai ar nekokybiškai, informacija neperkeliama iš trumpalaikės atminties į ilgalaikę, trumpalaikėje atmintyje visko susikaupia per daug ir kyla chaosas.

Tai yra dvi priežastys, kodėl miegas svarbus besimokantiems ir protinį darbą dirbantiems žmonėms: įtvirtinti, ką išmokai ar sužinojai, ir paruošti smegenis lengvai priimti naują informaciją.

Tyrimai taip pat parodė, kad kokios nors informacijos, kurią išmokai – datų, formulių, faktų, pavadinimų, naujos kalbos žodžių – pakartojimas prieš miegą padeda geriau ją atsiminti. Kiek teko girdėti, aktoriai savo tekstus labai dažnai pasikartoja prieš pat miegą.

Laura Bojarskaitė / Asmeninio archyvo nuotr.

– Moksleiviai, studentai prieš atsiskaitymą dažnai linkę mokytis per naktį, o ne miegoti. Kai žmogus turi galimybę pakankamai miegoti, bet sąmoningai renkasi miegoti mažiau, jis pralaimi, nes vargsta visomis prasmėmis?

– Taip, siaubingai vargsta. Čia, mano nuomone, yra didžiausias nesusipratimas, kai galvojama, kad jeigu miegosi mažiau,  bus daugiau laiko viską padaryti. Yra visiškai priešingai. Labai aiškiai iš šimtų, jeigu ne tūkstančių, tyrimų matome, kad jeigu žmogus miega per trumpai, jis iš esmės iššvaisto laiką, nes paskui viską daryti užtrunka ilgiau, daroma daugiau klaidų, reikia perdaryti. Negana to, neišsimiegojęs esi pavargęs, tai net nesimėgauji tuo, ką darai.

Tik gerai pailsėjęs ir gerai išsimiegojęs žmogus gali daryti darbus efektyviai, protingai, produktyviai, be klaidų ir dar mėgaudamasis tuo, ką daro.

– Tad 8 valandų taisyklė – 8 valandos miego, 8 – darbo, 8 poilsio – yra teisinga?

– Taip, labai pritarčiau. Aišku, negalima vertinti taip griežtai – reikalingas šioks toks lankstumas. Tačiau faktiškai labai sutinku.

– Dirbdami ar mokydamiesi per naktį žmonės, kad neužmigtų, dažnai griebiasi kavos ir geria jos labai daug. Kiti tvirtina, kad geria kavą prieš miegą ir be problemų užmiega. Kaip čia yra?

– Niekas niekada nesakė, kad kava trukdo užmigti. Tačiau žinoma, kad kava, tiksliau, kofeinas, blogina miego kokybę. Kitaip sakant, žmogus užmiega, bet miega paviršutiniškiau, ne taip giliai, vadinasi, blogiau pailsi. Kai organizme yra kofeino, miegame ne taip giliai, vadinasi, prabundame nuo žymiai mažesnių trikdžių, garselių, švieselių. Jeigu, pavyzdžiui, užuolaida neuždengta, pažadinti gali net kur nors netoliese gatve pravažiuojančio automobilio šviesos – mūsų akys, smegenys šviesą aptinka net mums miegant pro užmerktus vokus.

Rytas išties gerokai protingesnis už vakarą. Tiesiog vakare smegenims jau trūksta energijos geriems sprendimams priimti.

Kofeinas blogina miego kokybę: miegame ne taip giliai, prabundame dažniau ir ryte atsikelsime mažiau pailsėję, jausimės pavargę, būsime mieguisti, todėl gersime dar daugiau kavos ir dar blogiau miegosime. Uždaras ratas.

Kava nėra kas nors labai blogo. Tyrimai rodo, kad kava ir kofeinas mažina neurodegeneracinių ligų riziką. Tiesiog svarbu ją laiku gerti. Kodėl geriame kavą? Kad pažvalėtume. Tad kam kavą gerti vakare, kai reikia eiti miegoti? Ne per daug kavos reikėtų gerti ir ryte. Nustatyta, kad kofeinas labai ilgai išlieka mūsų organizme, todėl paskutinįkart gerti  kavą rekomenduojama likus bent aštuonioms valandoms iki miego, nes tiek užtrunka jį pašalinti iš organizmo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra