Ar įmanoma tikėtis, kad greit Lietuvoje minimalus darbo užmokestis sieks 1509 litus? Tokiu pažadu rinkėjus viliojo į lyderius Seimo rinkimuose išsiveržusi Darbo partija.
„Darbo partija su Viktoru Uspaskichu tikrai ne tam į Seimą eina, kad minimalią algą pakeltų. Į Seimą einama saviems interesams atstovauti, o jų kiekviena partija turi. Tiesiog V. Uspaskichas buvo gudrus – jis pažadėjo tai, ko žmonėms labiausiai reikia“, – sakė ekonomistė Aušra Maldeikienė.
Vis dėlto, ji nemano, kad pažado įvykdyti neįmanoma. Anot ekonomikos ekspertės, teoriškai įmanoma, kad Lietuvoje minimali alga būtų 1509 litai.
„Tereikia tokio įstatymo. Jeigu Seimas piimtų tokį įstatymą, visi turėtų pakelti tas algas. Aišku, tokio įstatymo niekas nepriims. Vis dėlto, teoriškai tai įmanoma, tik tada daug verslo bendrovių bankrutuotų, daug jų nueitų į šešėlį. Žmonės masiškai gautų atlyginimus vokeliuose, nes verslas su dideliais mokesčiais neišsilaikytų. Aš nekalbu apie tą verslą, kuris atlyginimus vokeliuose moka iš godumo, kalbu apie tą, kuris bando išgyventi ir suteikti žmonėms galimybę užsidirbti“, – aiškino A. Maldeikienė.
Minimali alga 1509 litai Lietuvoje įmanoma ir su infliacijos rizika, tačiau ekonomistė jos neprognozuotų.
„Tai jau aukštoji ekonomika. Žmonės nepultų visko pirkti. Jie dabar išsigandę, tad net jei ir gautų 1509 litus, jie juos taupytų. Nors ką ten taupytų – už būstą, šildymą, transportą sumokėjus, nieko ir nebeliktų“, – kalbėjo pašnekovė.
Ji nesistebi, kodėl žmonės balsavo už Darbo partiją, kuri nurodė beveik utopinį tikslą. Jis jai atrodo lengviau įgyvendinamas nei „nemokamai pastatyta elektrinė, kuri augina pinigus“.
„Pastebėjau, kad palyginus pasiturinčiai gyvenantys didžiųjų miestų gyventojai ironizuoja vargingesnių žmonių pasirinkimą – Darbo partiją. Tai arogancija. Bet reikia suprasti, kad žmonės Lietuvoje su 600 litų atlyginimu ne gyvena, jie tik kuria išgyvenimo strategijas. Ne visi turi galimybę iš šešėlio užsidirbti, pasivogti, gauti vokelį arba geresnį darbą. Yra galimybė labai daug dirbti, būti nuolat pervargusiam ir ligotam – bet tai nėra gyvenimas. Tad žmonės balsavo, nes taip bando gelbėti situaciją“, – mintimis dalijosi A. Maldeikienė.
Tačiau A. Maldeikienė mato, kaip galima neturtingiems mūsų šalies žmonėms padėti gyventi, o ne išgyventi.
„Dideli progresiniai mokesčiai – laimingas žmogus. Lietuvoje progresinių mokesčių sąvoka iškreipta, nes turtuoliai nuolat kartoja, kad iš jų norima atimti pinigus. Jie kliedi, nes progresiniai mokesčiai mokami ne nuo užmokesčio, o nuo pajamų. O dabar turtuoliai Seimo nariai yra pasidarę sau rojų – jie moka mokesčius nuo Seimo nario algos, o kitos jų pajamos yra neapmokestintos“, – aiškino ekonomistė.
Naujausi komentarai