Kelia stresą
Pasak Tarptautinės migracijos organizacijos (IOM Lietuva) psichologo Manto Jeršovo, migracija yra stresą keliantis gyvenimo įvykis, jį dažnai lydi nežinomybė, kuri veikia ir žmogaus emocijas. Migrantas, ypač pirmaisiais mėnesiais, patiria daugiau vienišumo.
„Kiekvienam žmogui reikia žmogaus. Mums visiems reikia bendruomenės, jaustis jos dalimi. Tokia yra mūsų visų prigimtis. Iš kitos šalies atvykusiam ir bandančiam naujoje šalyje pritapti žmogui – tai dar svarbiau. Jis jau atvykdamas čia netenka didelės dalies savo įprasto gyvenimo, ypač jei tenka bėgti iš gimtosios šalies dėl karo ar ekonominių sąlygų. Galimybė įsijungti į vietos bendruomenę gali gerokai palengvinti šį procesą“, – pasakoja M. Jeršovas.
Tyrimai rodo, kad migrantai ir pabėgėliai, kurie sėkmingai integruojasi į naują bendruomenę, ne tik jaučiasi geriau, bet ir gali save labiau realizuoti profesinėje srityje ir daugiau uždirbti.
„Nerimas, vienišumo jausmas, abejonės savimi, savivertės klausimai, net fizinė sveikata – visa tai susiję su žmogaus integracija naujoje vietoje. Jei negalime įsitraukti, dalyvauti bendruomenės gyvenime, jaučiamės vieni, kitokie. Pakanka prisiminti pandemijos laikotarpį, kai iš esmės sutriko galimybė gyvai susitikti su toliau gyvenančiais artimaisiais ar draugais – tai turėjo didelį poveikį žmonių emocinei sveikatai“, – primena IOM Lietuva psichologas.
Savanoris gali būti labai svarbus, netgi svarbiausias žmogus pabėgėlio gyvenime tuo metu.
Svarbu ir maži dalykai
Pasak M. Jeršovo, teigiamą pokytį pabėgėlių integracijai gali turėti net vienas žmogus, kuris padėtų lengviau prisitaikyti naujoje šalyje.
„Talmude rašoma: „Kas išgelbėjo vieną gyvybę, išgelbėjo visą pasaulį.“ Savanoris gali būti labai svarbus, netgi svarbiausias žmogus pabėgėlio gyvenime tuo metu. Tada, kai patiriama daug nežinios, nerimo ir abejonių, kito žmogaus geranoriškumas ir pagalba gali būti itin reikšminga. Padėti gali tiek maži dalykai – šypsena, pasidomėjimas, palinkėjimas gero, tiek ir dideli, pavyzdžiui, pagalba susirandant būstą ar priimant laikinai į savo namus, jeigu tokia galimybė yra ir žmogus jaučiasi galintis tai pasiūlyti“, – teigia IOM Lietuva psichologas.
Šiuo metu šalyje įgyvendinamas projektas RISE, kuriuo siekiama skatinti Lietuvos gyventojus tapti rėmėjais ir aktyviai prisidėti prie pabėgėlių integracijos. IOM Lietuva įgyvendinamas projektas, kurį finansuoja ES, papildo valstybės vykdomas iniciatyvas, siekiant didesnės pabėgėlių integracijos šalyje.
„Siekiame suburti bent 100 aktyvių rėmėjų, kurie padėtų atvykėliams įsikurti, apsiprasti naujoje aplinkoje ir spręsti kasdienius klausimus. Svarbi ir emocinė parama – kartais pakanka tiesiog būti šalia, išklausyti. Esant galimybei, itin reikšminga pagalba pabėgėliams būtų laikinas apgyvendinimas, suteikiant laisvą būstą ar kambarį“, – sako IOM Lietuva RISE projekto vadovas Vytautas Ežerskis.
Prasmės jausmas
Ekspertų teigimu, pabėgėlių integracija Lietuvoje yra dvipusis procesas, kuriame turi dalyvauti tiek atvykėliai, tiek vietos gyventojai.
„Dažnai galvojome, kad empatija yra tik jausmas, bet empatija yra ir pasirinkimas veikti. Filosofė Anna Arendt sakė, kad vienas iš būdų mokytis empatijos yra leisti savo sielai aplankyti kito žmogaus sielą. Pasirinkimas pamatyti kitą, atsistoti į jo batus ir padaryti mažą veiksmą – nusišypsoti, užkalbinti, palinkėti gero, pasiūlyti pagalbą. Tada, kai dėl kito galime atlikti ką nors gero, jaučiasi geriau tiek kitas žmogus, tiek ir mes patys“, – sako M. Jeršovas.
Savanorystė ar pabėgėlių rėmimas gali būti naudingas abiem pusėms, nes taip kuriami santykiai tarp žmonių.
„Kaip kiekviename santykyje, mes kažką duodame ir kažką gauname. Padėdami kitiems tarsi įgaliname save – aš galiu. Kartu tai yra didelė prasmė – darome gerą darbą kitiems žmonėms. Žinoma, savanorystė įpareigoja spręsti kylančius iššūkius. Todėl prieš imantis savanorystės verta savęs paklausti, kodėl norite padėti ir kiek esate pasiruošęs spręsti galimus sunkumus“, – sako IOM Lietuva psichologas. Todėl RISE projekto dalyviai gauna ne tik mokymus – per visą projektą rėmėjams taip pat teikiama nuolatinė ekspertų pagalba ir konsultacijos.
Naujausi komentarai