„Išklausome labai daug įvairių (tėvų – BNS) nuogąstavimų, bet taip pat įsiklausome į tam tikrus tyrimus. Mes tikrai matėme apklausas darytas, kad daugiau nei 65 proc. pasisako už mokslo metų trumpinimą“, – atsakydama į BNS klausimą, ką apie sutrumpintus mokslo metus mano tėvai, sakė R. Popovienė.
Anot ministrės, tėvus labiausiai neramina, „ar vaikai bus užimti ir ką jie darys tą savaitę“, tačiau ji akcentuoja, kad moksleiviams kitais mokslo metais per šias penkias dienas planuojama pasiūlyti įvairių neformalaus švietimo veiklų.
„Skirdami ir numatydami didesnį finansavimą neformaliam vaikų švietimui, mes tikrai kviesime ir akcentuosime, kad būtent per tą laiką būtų daugiau neformalaus švietimo užsiėmimų“, – pridūrė ji.
Tarp planuojamų neformalių švietimo užsiėmimų, pasak ministrės, galėtų būti vykdomos edukacinės veiklos, stovyklos, rengiami pilietiškumo ugdymo užsiėmimai. Ji teigė, kad bus ieškoma būdų bendradarbiauti ir su Šaulių sąjunga, moksleiviams galėtų būti vykdomi išgyvenimo, taip pat pirmosios pagalbos mokymai.
Birželio mėnesio pradžioje, anot R. Popovienės, ŠMSM kartu su Krašto apsaugos ministerija planuoja atnaujinti ir pasirašyti bendradarbiavimo sutartį, leisiančią vykdyti pedagogų mokymus ir kitas neformalias veiklas mokyklose.
„Aš manau, kad tos penkios dienos bus tikrai kokybiškesnės (...), negu kai pamokos tampa tam tikra laisvalaikio forma, kuri kelia stresą ir įtampą visiems“, – sakė ji.
Pasak R. Popovienės, Vyriausybė jau šiems mokslo metas yra skyrusi papildomus 5 mln. eurų neformaliam švietimui.
Taip pat šios penkios dienos, R. Popovienės teigimu, galės būti skirtos konsultacijoms su mokytojais, mokslo spragoms likviduoti, moksleivių žinių gilinimui.
Aš manau, kad tos penkios dienos bus tikrai kokybiškesnės, negu kai pamokos tampa tam tikra laisvalaikio forma, kuri kelia stresą ir įtampą visiems.
Tvirtindama bendruosius ugdymo planus, ŠMSM atkreipė dėmesį į Moksleivių sąjungos pastebėjimus dėl mokymosi krūvio ir namų darbų krūvio mažinimo ir, anot ministrės, apibrėžė rekomendacinį laiką, kiek laiko nuo kitų mokslo metų moksleiviai turėtų praleisti, atlikdami namų darbus.
„Norime kreiptis į švietimo bendruomenes, į mokyklų administracijas, į pedagogus, kad (...) pažiūrėtume, kad tie krūviai atitiktų mūsų rekomendacines normas. (...) Turime rūpintis mūsų vaikų sveikata“, – teigė R. Popovienė.
ŠMSM rekomenduoja, kad vidutinis laikas visų dalykų namų darbams atlikti pradinėse klasėse neturėtų viršyti 40 min. per dieną, įskaitant skaitymo įgūdžių ugdymą, 5-8 klasėse – 60 min., nuo 9 klasės iki 12 klasės – 120 min.
Anot R. Popovienės, mokslo metų trumpinimas yra pirmas žingsnis, kompleksiškai sprendžiant kai kurias dabartinės švietimo sistemos problemas: chaotišką ir stresą keliantį egzaminų vykdymą, egzaminų vykdymą per moksleivių atostogas, išaugusius darbo krūvius pedagogams ir dėl to formaliai nevykstantį ugdymosi procesą jaunesnių klasių moksleiviams.
Kaip rašė BNS, sutrumpinti mokslo metus ŠMSM nutarė po kovą įvykusio Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) kreipimosi į Vyriausybę ir ŠMSM dėl mokslo metų trumpinimo. Kreipimesi akcentuotas įtemptas švietimo organizavimo procesas mokyklose birželio mėnesiais, kai vyresnių klasių mokiniams vyksta egzaminai.
Nuo kitų mokslo metų 5–10 klasių mokiniams mokslo metai baigsis birželio 15 dieną, o ne 20 dieną, kaip šiemet.
(be temos)