Sostinės vicemeras nepritaria siūlymui trumpinti mokslo metus: absurdiška idėja Pereiti į pagrindinį turinį

Sostinės vicemeras nepritaria siūlymui trumpinti mokslo metus: absurdiška idėja

2025-04-07 17:28

Už švietimą atsakingas sostinės vicemeras Vytautas Mitalas nepritaria idėjai trumpinti mokslo metus. Jo vertinimu, šis siūlymas kyla dėl chaotiškai suplanuotos Valstybinių brandos egzaminų (VBE) sesijos.

Vytautas Mitalas
Vytautas Mitalas / P. Peleckio / BNS nuotr.

„Dėl egzaminų sistemos keisti patį mokymąsi – man atrodo absurdiška idėja. Aš vertinu tai, ką girdžiu iš mokyklų, įvairiausių švietimo ekspertų. Jie sako vieną paprastą dalyką – yra labai daug skubėjimo, koncentracijos į egzaminą. Jeigu kas paklaustų, ar mes tikrai tikime, kad brandos egzaminas leidžia pamatuoti žmogaus brandą, dabartinė Lietuvos egzaminų sistema tikrai ne brandą egzaminuose matuoja. Šitas keliaklupsčiavimas prieš didįjį egzaminą, neturėtų tapti pagrindiniu argumentu, dėl ko mes priimame vienus ar kitus sprendimus dėl mokymosi trukmės“, – Eltai teigė V. Mitalas.

„Manau, kad lėtesnis, gilesnis mokymasis yra didesnė vertybė ir jam būtų daugiau prielaidų atsirasti, jeigu mokslo metai nebūtų trumpinami“, – akcentavo „laisvietis“.

Vicemero teigimu, dabartinė egzaminų sistema turėtų būti keičiama. Pasak jo, šiuo metu dėl tankiai sudėlioto VBE laikymo tinklelio mokyklos susiduria su itin dideliu krūviu.

„Iš principo, kelių dalių egzaminų sistema Lietuvoje kol kas neveikia. (...) Viskas vyksta vienu metu, to streso gaunasi ne mažiau, o daugiau. (Kritikuoju – ELTA) dėl tankaus tinklelio ir dėl to, kad egzaminai tikrai yra užgulę mokyklas, bet gal nėra vėlu, gal sugalvosime kažkokių idėjų, kaip nuo mokyklų tą krūvį, kaip įmanoma labiau nuimti“, – pabrėžė V. Mitalas.

Savo ruožtu švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė prieš kelias savaites teigė matanti galimybių savaite sutrumpinti mokslo metus 5–10 klasių mokiniams. Pasak ministrės, sprendimas dėl siūlymo trumpinti mokslo metus turės būti priimtas balandžio pradžioje, tvirtinant 2025–2027 metų ugdymo planus. Visgi, ji pabrėžia, kad pokyčiai įsigaliotų tik nuo kitų metų birželio.

ELTA primena, kad kovą Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją (ŠMSM) bei Vyriausybę, prašydama sutrumpinti mokslo metus pagal pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas bent iki birželio 10 dienos.

Profsąjungos teigimu, per pastaruosius aštuonerius metus net keletą kartų prailginta ugdymo proceso trukmė, tikintis, kad dėl to pagerės Lietuvos moksleivių pasiekimai, lauktų rezultatų nedavė.

Rašte taip pat nurodoma, kad birželio mėnesį tiek šalies mokytojai, tiek moksleiviai turėtų visą savo dėmesį sutelkę į valstybinius brandos egzaminus. Akcentuojama ir tai, kad tokiu laikotarpiu pedagogams gerokai padidėja ir darbo krūvis.

R. Popovienė jau anksčiau yra išsakiusi, kad tokius siūlymus vertina palankiai, tačiau pažymi, jog greitų pokyčių tikėtis neverta.

Palaikymą profsąjungos siūlymui yra išsakiusi ir Lietuvos moksleivių sąjunga (LMS).

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Alio

Kas tavęs klausia? Kas tu toks?
1
0
Vasara

Mokslo metai, kas nelaiko egzaminų, turi baigtis gegužės 30 d.
1
0
Visi komentarai (2)

Daugiau naujienų