„Kalbant apie kariuomenės personalo plėtrą, reikės priimti papildomus sprendimus, kad paspartintume žmonių pritraukimą ir sumažintume jų praradimą“, – Seime žurnalistams ketvirtadienį sakė D. Šakalienė.
„Ateisime dar šioje pavasario sesijoje su socialiniu paketu, kad galėtumėme pasiūlyti tam tikrose srityse geresnes sąlygas, kariuomenėje taip pat bus reikalingi tam tikri pakeitimai, kad galėtume padidinti ir motyvaciją karių“, – teigė ji.
Sąlygų gerinimui planuojamas socialinis paketas
Pasak D. Šakalienės, socialinių sąlygų gerinimas apims daug sričių.
„Aišku, yra atliepiamos ir konkrečios gyvenimo sąlygos, kai tam tikri koeficientai neatitinka realių kainų, reikia juos pakoreguoti, nuo maitinimo iki kelionpinigių, iki tam tikrų priedų už pareigų atlikimą“, – vardijo ministrė.
„Bus pakankamai išsamus sąrašas, taip pat ir tarnybos ilginimas, mes labai jaunus nurašome mūsų karius, niekur kitur NATO šalyse taip nedaroma“, – sakė ji.
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad turėtų būti patobulinta daugybė aspektų, tarp jų ir ministrės minėta tarnybos trukmė.
„Tobulinti reikia ir tokius elementarius dalykus kaip amžių, maksimalų amžių iki kokio gali tarnauti. Nes daugybė, sakykim, ne pačios aukščiausios grandies karininkų išleidžiami į atsargą tokio amžiaus, kur dar galėtų ir norėtų tarnauti“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė S. Skvernelis.
Bus pakankamai išsamus sąrašas, taip pat ir tarnybos ilginimas, mes labai jaunus nurašome mūsų karius, niekur kitur NATO šalyse taip nedaroma.
„Tas amžiaus ilginimas, bent jau sudaryti galimybę jiems tarnauti savanoriškai, jeigu nori gerokai ilgiau, tai viena iš tokių pozicijų“, – teigė jis.
Anot Seimo pirmininko kiti aspektai, kurie turėtų atsidurti socialinių garantijų pakete: atlyginimas, motyvacinės priemonės daryti karjerą, galimybės tobulėti – kursai, mokymai, misijos.
Taip pat, jo teigimu, svarbu turėti ne tik karinę, bet ir civilinę specialybę.
„Galiausiai tas labai svarbu turėti ir galimybę lygiagrečiai turėti karinę ir civilinę specialybę, nes kartais sveikata paveda ir žmonės nebegali dėl sveikatos būklės tarnauti. Tai, kad būtų saugiklis, jog aš turiu ir civilinį išsilavinimą, civilinę specialybę“, – sakė S. Skvernelis.
Karių skaičiaus didinimas
Valstybės gynimo taryba (VGT) ketvirtadienį sutarė siekti, jog Lietuvos kariuomenėje iki 2038 metų tarnautų apie 20 tūkst. karių.
„Labai tikiuosi, kad neprireiks pajudėti arti ketvirto dešimtmečio, kad galėtume turėti šių skaičių padidinimą, visomis kryptimis mes tą ir bandome sutvarkyti“, – teigė D. Šakalienė.
Ministrė pabrėžė, kad Seimas palankiai pažiūrės į sąlygų kariams gerinimą, naujų poligonų steigimą.
„Kariai turi treniruotis, kariai nori treniruotis, jei jiems neužtikrini gerų sąlygų, tai irgi kerta per motyvaciją“, – kalbėjo D. Šakalienė.
„Kai matysime šių metų eigoje, kai susidės visi sprendimai – socialiniai, poligonų – kaip juda šie klausimai, taip pat susiję su vidiniais kariuomenės procesais, galbūt galėsiu matyti geresnius skaičius“, – pridūrė ji.
Kaip rašė BNS, po VGT kalbėjęs prezidento patarėjas Marius Česnulevičius teigė, kad planuojamos kariuomenės plėtros pagrindinis akcentas – profesinės karo tarnybos kariai, kurių reikia užpildyti ne tik vystomą nacionalinę diviziją, bet ir likusią dalį ginkluotųjų pajėgų.
Anot jo, daugiausia išaugs puskarininkių ir paprastų karių skaičius, taip pat ketinama didinti ir Krašto apsaugos savanorių pajėgas ir kitų savanoriškai tarnaujančių asmenų skaičių.
Kartu su planais didinti karių skaičių taip pat planuojamas ir socialinis paketas, kuris skatintų gyventojus rinktis profesinę karo tarnybą.
Šių metų sausį buvo sudarytas šių metų karo prievolininkų sąrašas, į kurį įtraukta per 25 tūkst. karo prievolę turinčių jaunuolių. Iš viso šiemet į tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose planuojama pašaukti 3 tūkst. 865 karo prievolininkus.
Vystant nacionalinę diviziją, įsigyjant naują techniką ir ruošiantis Vokietijos brigados priėmimui Lietuva krašto apsaugai iki 2030-ųjų ketina skirti papildomus 12–13 mlrd. eurų, tai kilstelėtų finansavimą gynybai iki 5–6 proc. BVP.
(be temos)