Aiški karo prievolės įgyvendinimo doktrina bus kuriama sulaukus Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimo, ar teisėtai buvo sustabdytas šaukimas į privalomąją pradinę karo tarnybą (PPKT), teigia Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.
Tai Krašto apsaugos ministerijos vadovė sakė penktadienį apsilankiusi Karo prievolės administravimo tarnyboje (KPAT), pranešė KAM.
„Esu giliai įsitikinusi, kad kariuomenė turi turėti rezervą. O kaip jį rengti - savanoriškai ar privalomai - tai politikų ir kariškių diskusijos reikalas", - sakė R.Juknevičienė, pažymėjusi, kad karo prievolė neišnyko.
Seimas kovo 26-osios nutarime KT paprašė ištirti, ar 2008 metų kovą parlamente priimtoje rezoliucijoje "Dėl Lietuvos kariuomenės organizavimo principų" esanti nuostata, kad "tikslinga pereiti prie profesinės ir savanorių karo tarnybos pagrindu organizuotos Lietuvos kariuomenės", privalomąją karo tarnybą išsaugant tik mobilizacijos atveju, o privalomosios pradinės karo tarnybos poreikį persvarstyti kiekvienais metais Seimo sprendimu tvirtinant ribinius karių skaičius, neprieštarauja Konstitucijai.
Remdamasis minėta rezoliucija ir kitais teisės aktais tuometinis krašto apsaugos ministras socialdemokratas Juozas Olekas pernai rugsėjį pasirašė įsakymą dėl šaukimo į PPKT sustabdymo, kuris numato, kad dabar privalomąją pradinę karo tarnybą atliekantys kariai tarnaus iki 2009 metų liepos 1 dienos, o vėliau bus paleisti. Nauji šauktiniai po J.Oleko įsakymo nėra priimami.
KT Seimo kreipimąsi nagrinėja be eilės. Teismo atstovė spaudai Ramunė Sakalauskaitė penktadienį BNS sakė, kad kol kas nėra paskirta Seimo klausimo nagrinėjimo data. KT balandžio pradžioje pranešė priėmęs nagrinėti šį parlamentarų prašymą.
Neoficialiai teigiama, kad būsimosios karo prievolės tvarkos principai turėtų pradėti aiškėti liepą.
Šiuo metu pagrindiniai KPAT uždaviniai - įgyvendinti karo prievolės politiką ir vykdyti kandidatų paiešką, atranką ir priėmimą į profesinę karo tarnybą. Tačiau Lietuvoje išlieka ir karo prievolininkų - vyrų nuo 16 iki 45 metų apskaita. KPAT registre įtraukta beveik 700 tūkst. karo prievolininkų.
KPAT viršininko Tomo Pilvinio teigimu, kol kas sustabdytas tik "vieno prievolės grandinės elemento darbas".
„Šaukimo sustabdymas šiek tiek suklaidino visuomenę - dažnai kreipiasi jaunuoliai ir nustebę aiškina, jog gavo kvietimą susitvarkyti prievolininko dokumentus", - aiškino T.Pilvinis.
Pernai KPAT į profesinę karo tarnybą priėmė apie 1 tūkst. karių, o į PPKT pašaukė 1184 jaunuolių.
Naujausi komentarai