Seime minint pirmininkavimo ES pradžią, šalies vadovė D.Grybauskaitė ragino ypatingą dėmesį skirti finansiniam stabilumui, o Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas sutiko, kad Lietuvai tai – krikštas su rimtais išbandymais.
Pagerbė parlamentų vadovai
Vakar iškilmingame Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai pradžios minėjime istorinėje Kovo 11-osios salėje Seime rinkosi šalies vadovai, politikai, taip pat daugybė garbingų svečių. Be Lietuvos Prezidentės Dalios Grybauskaitės, posėdyje dalyvavo Airijos Atstovų rūmų pirmininkas Seanas Barrettas, Graikijos parlamento pirmininkas Athanassias Papaioannou, Estijos parlamento pirmininkė Ene Ergma, Kroatijos parlamento vadovas Josipas Leko, Latvijos parlamento pirmininkė Solvita Aboltina, Lenkijos Senato pirmininkas Bogdanas Borusewiczius, Europos Parlamento pirmininko pavaduotojas Othmaras Karas.
"Tikime solidaria ir subsidiaria Europa. Pasisakome už patikimą, atvirą ir augančią ES. Todėl ateinantį pusmetį dirbsime stiprindami ES finansinį stabilumą ir atsakingumą. Stiprinsime Europos pinigų sąjungą. Plėtosime bendrąją rinką ir skatinsime verslo konkurencingumą bei inovacijas", – sakė Prezidentė.
Dėmesys – nedarbui ir energetikai
Paskutiniame Seimo pavasario sesijos posėdyje pasakytoje kalboje Prezidentė pabrėžė, kad Lietuva pradeda pirmininkauti, kai ekonominė situacija Europoje vis dar sudėtinga, tad politikams teks nuveikti daugybę darbų.
"Nedarbas, ypač jaunimo, tiek Lietuvoje, tiek kitose ES valstybėse yra pasiekęs rekordines aukštumas. Dar vis būtina dėti pastangas siekiant ilgalaikio finansinio stabilumo derinant jį su ekonomikos skatinimo priemonėmis ir struktūrinėmis reformomis", – sakė šalies vadovė.
Ji taip pat pabrėžė, kad "ekonominė ir energetinė konkurencija šiandien kelia daugiau klausimų, nei ES gali atsakyti", o Azijos ir Lotynų Amerikos valstybės meta iššūkį Europai.
"Ir jeigu nedėsime pastangų situacijai pakeisti – konkuruoti darysis vis sunkiau", – sakė D.Grybauskaitė.
Pasak Prezidentės, viena to priežasčių – nekonkurencinga energetikos išteklių kaina visoje Europoje.
"Visa Europa galų gale patiria ir supranta, kad energetikos išteklių tiekimo monopolija yra priešinga mūsų augimo ir žmonių gerovės tikslams. Pamažu, bet tikslingai ES turi judėti į priekį ne tik kurdama vidaus energetikos rinką, bet ir siekdama sutarimo dėl ES išorės energetikos politikos. Nes tik konkurencingos energetikos išteklių kainos padės grąžinti visos Europos ekonomiką į stabilaus augimo kelią", – kalbėjo Lietuvos vadovė.
Savo kalboje ji taip pat paminėjo kitus pirmininkavimo prioritetus – santykių su ES kaimynėmis gerinimą, prekybos su strateginėmis partnerėmis plėtrą, saugumo ir gynybos politikos stiprinimą.
"Lietuva nesiekia būti tik ES "vartotoja". Mūsų politikai, verslininkai, menininkai ir visi piliečiai nori prisidėti prie sėkmingos Europos ateities kūrimo. Esame pasiruošę sunkiai dirbti kurdami saugius ir turtingus Europos namus. Mūsų namus", – sakė Prezidentė ir kalbą baigė raginimu visoms ES šalims narėms ir kaimynėms dirbti kartu.
Krikštas Lietuvai
"Lietuva – pirmoji iš trijų Baltijos šalių, kuriai atiteko ši reikšminga ir atsakinga misija. Su tokiu iššūkiu susiduriame pirmą kartą. Tai – tarsi krikštas, po kurio galėsime tituluoti save ne kaip naujokę, o kaip patyrusią Europos valstybę", – vakar Seime sakė parlamento pirmininkas V.Gedvilas.
Pasak jo, visą šių metų antrą pusmetį Lietuva bus atsakinga už ES darbotvarkę – reikės spręsti visiems europiečiams aktualius klausimus.
"Malonu pabrėžti ir tai, kad Lietuva – pirmoji valstybė, kuri pirmininkaus ką tik dar labiau padidėjusiai Europai, kurią sudaro jau 28 nariai", – tvirtino Seimo vadovas, sveikindamas Kroatijos prisijungimą prie ES.
Naujausi komentarai