Seimas pasipiktino baltarusių atominės statybomis netoli Vilniaus Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas pasipiktino baltarusių atominės statybomis netoli Vilniaus

2011-03-17 19:32
Seimas pasipiktino baltarusių atominės statybomis netoli Vilniaus
Seimas pasipiktino baltarusių atominės statybomis netoli Vilniaus / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

Seimas pareiškė susirūpinimą Baltarusijoje ir Rusijos Kaliningrado srityje numatomomis pastatyti naujas atomines elektrines.

Ketvirtadienį parlamentarai didele balsų dauguma priėmė rezoliuciją, kuria be kita ko susirūpinimas reiškiamas dėl to, kad „planuojamų statyti atominių elektrinių radiacijos poveikio zonos gali išplisti į Lietuvos teritoriją, pasiekti sostinę Vilnių ir kitus miestus bei gyvenvietes, paveikti Neries ir Nemuno vandens baseiną“.

Pažymėjęs, kad pastarųjų dienų tragiški įvykiai Japonijoje „dar kartą patvirtina būtinybę nuosekliai ir besąlygiškai laikytis tarptautiniuose dokumentuose įtvirtintų saugumo reikalavimų projektuojant, statant ir eksploatuojant branduolinės energetikos objektus, prieš tai atlikus išsamų poveikio aplinkai vertinimą“, Seimas rezoliucijoje nurodė, kad Baltarusija ir Rusija „nėra atlikusios savo šalyse planuojamų statyti atominių elektrinių poveikio aplinkai vertinimo pagal visuotinai priimtas tarptautinės teisės normas“.

Atkreiptas dėmesys, kad pagal tarptautinę Espoo konvenciją „galutiniai sprendimai dėl planuojamų statyti atominių elektrinių turi būti priimti ir realūs darbai pradėti tik įvertinus poveikio aplinkai vertinimo rezultatus, įskaitant procese dalyvaujančių šalių komentarus ir konsultacijų su šiomis šalimis išvadas“.

Lietuvos Seimo nariai pareikalavo, kad Baltarusija ir Rusija laikytųsi visų Espoo konvencijos, Tarptautinės atominės energetikos agentūros Branduolinės saugos konvencijos ir kitų tarptautinės teisės aktų nuostatų, iš esmės atsakytų į visus Lietuvos keliamus klausimus dėl atominių elektrinių projektų, organizuotų viešus svarstymus Lietuvoje ir dvišales konsultacijas.

Rezoliucijoje primenama, kad „politinė atsakomybė už branduolinės energetikos objektų saugumą tenka ne tik projektus plėtojančioms valstybėms, bet ir juose dalyvaujančioms trečiosioms šalims“.

Rezoliucija buvo priimta 84 Seimo narių balsais prieš vos 2 ir 4 susilaikius.

Projektą pristatęs Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris atmetė kaltinimus, kad rezoliucija esą priimama pavėluotai, kai Rusija ir Baltarusija jau pasirašė susitarimą dėl naujos atominės elektrinės statybos Astrave, vos už pusšimčio kilometrų nuo Vilniaus.

„Kai Japonijoje tokie dalykai vyksta, čia pat už sienos, Baltarusijoje, visi klausimai ir atsakymai turėtų būti aiškūs. Mes tikimės, kad Rusija ir Baltarusija, kurios imsis darbų prie pat m,ūsų sostinės, vykdys visus tarptautinius reikalavimus. Galbūt tai bus tuščia salvė, bet mes turime paklausti tarptautinės bendruomenės, ar gali būti tai statoma šalia mūsų sostinės. Tai mūsų paklausimas pasauliui. Jis nėra pramiegotas, kaip kai kurie sako. Jis yra laiku. Ir labai subalansuotai, diplomatiškai surašytas“, - sakė E.Zingeris.

„Mes suprantam, kad kitai valstybei neuždrausim statyti jokių atominių kad ir per metrą nuo mūsų sienos, bet reikalaujame, kad būtų laikomasi visų tarptautinių konvencijų, tarp jų ir dėl tinkamo aplinkos įvertinimo“, - pridūrė jis.

Bet kai kurie Seimo nariai vistiek įsitikinę, kad rezoliucija per vėlyva, nes rusai ir baltarusiai jau susitarė dėl branduolinės jėgainės Astrave netoli Vilniaus statybos. „Per ilgai miegojome. O ir šiandien mums Vyriausybės atstovai sako, kad nereikia neva tikėti galimybe, kad tikrai atsiras ta atominė“, - sakė valstietis liaudininkas Konstantas Ramelis.

Tvarkos ir teisingumo frakcijos narys Valentinas Mazuronis pasitelkė metaforas: „Jūs jau man atleiskit, bet ši rezoliucija, iš kurios nedaug kas ko nors tikisi, primena tą bėgantį gaidį, kuris sako, kad „gal ir nepavysiu, bet bent sušilsiu“. Galime šitą rezoliuciją priimti, bet ji atguls Seimo stalčiuose, o atsakingų baltarusių taip ir nepasieks“. 

Tuo tarpu konservatorių frakcijos narys Kazimieras Uoka pasiūlė pagalvoti, ar Lietuva turi tęsti Visagino atominės elektrinės projektavimo ir statybos darbus. „Pritariu šiai rezoliucijai, ją reikia priimti. Bet mums reikia vienyti savo jėgas su Baltarusijos žaliaisiais, su Rusijos žaliaisiais, kurie protestuoja prieš visas tris atomines. Tai būtų perspektyvi pozicija. Taigi, mums reikia atsisakyti savo planų statyti atominę“, - teigė jis.

E.Zingeris su tuo nesutiko: „Mums reikia pasilikti galimybę statytis“.

Pasak Liberalų sąjūdžio atstovo Petro Auštrevičiaus, „Lietuva turi teisę kelti klausimus dėl branduolinės saugos“. „Nes mes patys esame nukentėję galbūt kiek anksčiau nei būtų galima uždarę savo atominę elektrinę dėl technologinių priežasčių“, - pastebėjo jis. „Gal mums verta įvertinti visus dvišalius santykius su Baltarusija, visą jų spektrą?“, - retoriškai paklausė P.Auštrevičius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų