- Milena Andrukaitytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimas antradienį patvirtino bausmių vykdymo sistemos pertvarką: Kalėjimų departamentas kartu su pavaldžiomis laisvės atėmimo vietų įstaigomis bus sujungti į vieną juridinį asmenį – Lietuvos kalėjimų tarnybą.
Seimas taip pat patvirtino naują Bausmių vykdymo kodeksą, už pagrindinį paketo pataisų projektą balsavus 97 ir susilaikius 14 parlamentarų. Numatoma, kad pakeitimai įsigalios nuo 2023 metų sausio 1 dienos.
Teisingumo ministrė Ewelina Dobrovolska sako, kad pertvarka leis padidinti su kalinių resocializacija dirbančių specialistų skaičių, racionaliau paskirstyti išlaidas, bus užtikrintas vienodas bausmių atlikimo įstaigų veiklos standartas.
„Siekėme, kad pareigūnai būtų išlaisvinti nuo biurokratinės naštos ir tiesioginiam darbui su nuteistaisiais galėtų skirti daugiau dėmesio, o už tai gautų orų atlygį. Nuteistieji, įsigaliojus naujajam reglamentavimui, galės realiais žingsniais siekti keistis ir grįžti į visuomenę bei skatinami bus tik už tokias pastangas“, – pabrėžia ministrė.
Įgyvendinus pertvarką Kalėjimų departamentas, jam pavaldžios laisvės atėmimo vietų įstaigos, Laisvės atėmimo vietų ligoninė bei profesinio mokymo įstaiga Mokymo centras, t. y. iš viso dešimt įstaigų taps Lietuvos kalėjimų tarnyba.
Nuteistieji, įsigaliojus naujajam reglamentavimui, galės realiais žingsniais siekti keistis ir grįžti į visuomenę bei skatinami bus tik už tokias pastangas.
Kaip pranešime skelbia Teisingumo ministerija, po pertvarkos struktūrinių padalinių skaičius sistemoje sumažės 40 proc., o vadovaujančių pareigybių skaičius – 55 procentais.
Anot ministerijos, Lietuvos kalėjimų tarnybos administravimui bus siekiama skirti ne daugiau kaip 20 proc. personalo, kai šiuo metu administracines funkcijas atlieka trečdalis sistemos darbuotojų.
Planuojama, kad daugiau pajėgumų bus galima nukreipti tiesioginiam darbui su nuteistaisiais ir suimtaisiais, užtikrinta, kad vienas pareigūnas dirbtų ne daugiau kaip su 20 nuteistųjų ir būtų užtikrintas veiksmingesnis įkalinimo įstaigų saugumas, sumažintas smurto prieš save ir kitus atvejų skaičius, subkultūros apraiškos, psichiką veikiančių medžiagų vartojimas.
Anot pranešimo, naujas bausmių ir suėmimo vykdymo reglamentavimas gerins nuteistųjų resocializacijos kokybę ir padės motyvuoti juos teigiamiems pokyčiams. Numatytos platesnės galimybės nuteistiesiems gauti reikalingas gydymo nuo priklausomybės ligų, psichologinės pagalbos paslaugas, didinamas socialinių paslaugų prieinamumas. Taip pat plečiamos nuteistųjų užimtumo galimybės: sureglamentuojama nuteistųjų individuali veikla, skatinama savanorystė, numatoma daugiau motyvacinių priemonių nuteistiesiems keisti savo elgesį.
Siekiant stiprinti nuteistųjų socialinius įgūdžius, nebebus ribojami jų pasimatymai su vaikais, numatoma dažnesnė skambučių artimiesiems galimybė, palankesnės sąlygos nuteistuosius greičiau perkelti į atviro tipo bausmės atlikimo vietas.
Tuo tarpu šiurkščiai nusižengę nuteistieji nebegalės toliau gyventi atviro tipo bausmės atlikimo vietose, jų gyvenimo sąlygos galės būti nedelsiant sugriežtinamos. Anot Teisingumo ministerijos, ankstesnė tvarka to neleido.
Teisingumo ministerija tikisi, kad įgyvendinus pakeitimus į įkalinimo įstaigas asmenų skaičius mažėtų nuo 60 proc. iki 40 procentų.
Seimas jau anksčiau yra patvirtinęs bausmių vykdymo sistemos pirmojo etapo pakeitimus, kuriuo buvo sustiprintas Lietuvos probacijos tarnybos savarankiškumas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
STT: savivaldybių būstai gali būti parduodami neskaidriai
Įstatyme sudarytos sąlygos neskaidriai parduoti savivaldybių valdomą būstą, teigia Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). ...
-
Lietuvos kariuomenės vadas Helsinkyje su Suomijos kolega aptars saugumą regione
Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys Helsinkyje su Suomijos kolega aptars saugumo situaciją regione, stebės šios narystės NATO siekiančios šalies karių pratybas. ...
-
Aukščiausiasis Teismas atmetė bendrovių skundus greitųjų COVID-19 testų byloje
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė trijų bendrovių skundus greitųjų COVID-19 testų byloje. ...
-
Ilgąjį savaitgalį pajūryje – nuotykiai ir nelaimės1
Ilgasis savaitgalis buvo tobulas į pajūrį atvykusiems poilsiautojams – jūra stebino ramybe, nefiksuota jokios traukos gilyn, saulėtos dienos džiugino ir lepino. Tačiau ir tokios sąlygos ne vienam nesuteikė ramybės ir atsipalaidavimo. ...
-
J. Šiugždinienė pristatė visuotinį ikimokyklinį ugdymą: situacija nėra paprasta2
Lietuvai besirengiant visuotiniam ikimokykliniam ugdymui, švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė teigia, kad 2022–2027 m. Lietuvos savivaldybės planuoja pastatyti 19 naujų darželių bei plėsti ikimokyklinio ugdymo p...
-
Per 191 tūkst. nepasiturinčių gyventojų rugpjūtį sulauks paramos maisto produktais1
Nepasiturintiems šalies gyventojams nuo rugpjūčio 16 d. pradedama dalinti šiais metais ketvirtoji parama maisto produktais. Parama mažas pajamas gaunantiems žmonėms šiemet dar bus dalinama du kartus – spalio ir gruodžio mėnesi...
-
Vaikų darželyje Giruliuose – bičių aviliai
Vaikų darželyje Giruliuose įkurdinti trys bičių aviliai. Ši ugdymo įstaiga vienintelė uostamiestyje prisijungė prie miesto bitininkystės skatinimo idėjos. Pasak bitininkų, draugiškos ir ramios bakfasto veislės bitės vaikams turėtų ...
-
Rugpjūtį Lietuvoje – penkeri mokymai Ukrainos kariams
Lietuva rugpjūtį pradės penkerius apmokymus Ukrainos kariams, sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. ...
-
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą apgręžti 44 migrantai
Lietuvos pasieniečiai praėjusią parą, rugpjūčio 15-ąją, apgręžė 44 migrantus, bandžiusius neteisėtai kirsti valstybės sieną ir iš Baltarusijos patekti į Lietuvą. ...
-
Apklausa: trečdalis lietuvių draustų elektrinius paspirtukus ant šaligatvių, ribotų greitį3
Kiek daugiau nei trečdalis lietuvių palaikytų draudimą važiuoti elektriniais paspirtukais šaligatviu, labiau riboti jiems leistiną greitį, rodo LRT užsakymu „Baltijos tyrimų“ atlikta apklausa. ...